Незважаючи на те що фінік далеко не український плід, проте, він користується популярністю, і багато людей регулярно додають його в свій раціон. Батьківщиною фініка вважається Африка і Середній Схід, там його споживають не тільки в сухому, але і в свіжому, в'яленому і смаженому вигляді. Корисність і шкода плода визначається в першу чергу станом організму. Тому перед тим, як його споживати, в цьому питанні потрібно розібратися.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЩо таке фініки і як вони стали їжею
Ще в давнину люди визначили, що в плодах фінікової пальми містяться необхідні для здоров'я людини елементи. І навіть на воді і финику людина спокійно зможе прожити кілька років. Прикладом цього став святий Онуфрій, який прожив в пустелі відлюдником 60 років.
Приклади використання плодів фініка різними народами:
- Араби довгий час використовували свіжі фініки в якості основного продукту харчування.
- Стародавні єгиптяни не тільки любили ласувати плодами, а й наносили зображення рослини на стінки гробниць.
- Жителі Вавилона робили з фрукта оцет і вино.
- У Південній Європі листя фінікової пальми можна зустріти при виконанні релігійних обрядів.
Цікавим можна вважати той факт, що в Корані знайдено 29 згадок про фініки, що означає, іслам покладав на фініковий плід великі надії.
Вважається, що перша фінікова пальма була вирощена в Перській затоці ще 6 тис. років до н.е. Само по собі фінікове дерево має дуже велике, довге листя.
Плоди відрізняються в залежності від ступеня зрілості:
- Зелені плоди мають овально-циліндричну форму. Довжина - 3-5 см, діаметр - 2-3 см. Колір - від яскраво-червоного, до яскраво-жовтого і помаранчевого.
- Стиглі плоди за розміром трохи більше незрілих, розмір кісточок досягає 6-8 мм. Вага однієї ягоди становить 10-12 гр, хоча плоди сорту меджул виростають до 25-30 гр.
Властивості речовин, що містяться в фініках
Говорити однозначно, що фінік шкідливий або корисний категорично не можна, тому як багатий вітамінно-мінеральний комплекс різним організмом може сприйматися по-різному.
У деяких випадках фініки є незамінним продуктом для людей, які борються з важкою хворобою або перенесли складну операцію. Крім цього не буде зайвим ввести в раціон продукт тим, хто заробляє на життя важкою розумовою або фізичною працею.
Отже, хімічний склад продукту складається з таких елементів:
- Триптофан. Незамінна амінокислота, необхідна для нормальної роботи головного мозку і нормалізації психоемоційного стану.
- Нутрієнт. Елемент, який зупиняє в організмі процес старіння. Забезпечує спокійний сон і піднімає настрій.
- Магній і калій. Великий вміст цих елементів нормалізує роботу серця і покращує стан судин.
- Вітаміни А, С і група В. Стабілізують рівень цукру в крові.
- Пектин і клітковина. Завдяки елементам поліпшується перистальтика кишечника. Деякі вчені кажуть, що навіть знижується ризик розвитку раку органів шлунково-кишкового тракту.
Крім макроелементів в продукті міститься і велика кількість мікроелементів:
-
залізо;
-
марганець;
-
мідь;
-
фосфор;
-
кобальт;
-
селен;
-
фтор.
Фініки бувають різні: основні сорти і фото
Сьогодні на першому місці з продажу фініків знаходиться Саудівська Аравія. Але крім цього фініки є важливою сільськогосподарською культурою інших країн:
-
Ірак;
-
Марокко;
-
Єгипет;
-
Алжир;
-
Лівія;
-
Мексика;
-
ПАР.
Арабам фініки служать не тільки в якості фрукту, багато людей їдять його замість хліба. В ісламських країнах фініки-мазафаті з молоком вважаються першою їжею, яку можна їсти в Рамадан після заходу сонця.
Всього існує близько 1500 сортів фініків, але найпопулярнішими є 2 сорти:
-
китайський;
-
канарський.
Китайські фініки по-іншому ще називається ююба або унаби. Плід росте на колючому кущі висотою 3-9 метрів. Росте частіше в Середземномор'ї і Азії. Плоди невеликі за розміром, колір - червоно-коричневий, по формі в основному овальні. Цікаво, що чим довше лежить китайський фінік, тим ароматнішим він стає. Їх можна сушити, в'ялити і їсти свіжими. У деяких країнах з них роблять різні страви:
-
калачі
-
сиропи;
-
киселі;
-
муси;
-
варення;
-
прянощі.
Канарський фінік вважається і декоративною рослиною, і плодовою культурою. З назви стає зрозуміло, що батьківщиною плода є Канарські острови. Вперше культивували цей сорт не так давно в кінці XIX в. Пальма, на якій ростуть фініки, має прямий стовбур і досягає 6 метрів у висоту. При цьому в лікувальних цілях використовують не тільки плоди, а й листя.
У чому користь фініків для жінок
Для нормальної роботи жіночому організму потрібно отримувати в достатній кількості ретинол, фолацін і звичайно ж вітаміни групи В:
-
тіамін;
-
рибофлавін;
-
ніацин;
-
пантетоновая кислота;
-
пиродоксин.
Всі ці елементи містяться в фініках, саме тому плід має такий позитивний вплив на організм жінки:
-
підсилює роботу імунітету;
-
нормалізує роботу кишечника;
-
зміцнює серцево-судинну систему (ССС);
-
відновлює кислотно-лужний баланс в шлунку;
-
покращує настрій;
-
знімає негативні емоції.
Дуже корисно урізноманітнити раціон фініками під час вагітності, особливо якщо турбують такі симптоми:
-
недокрів'я;
-
слабкість;
-
печія.
Крім цього в складі плодів міститься фолієва кислота, яка корисна і для вагітних, і для зростаючого плоду, тому що знижує ризик розвитку внутрішньоутробних патологій. А окситоцин особливо корисний на пізніх термінах, тому як допомагає матці розслабитися в процесі пологів.
Чому радять давати дітям?
Сушені фініки ще за радянських часів видавали дітям в садку як перекус. Все тому, що плід солодкий і дуже подобається дітям. Тим більше сушений фінік є джерелом отримання вітамінів, макро- і мікроелементів круглий рік.
Педіатри рекомендують вводити корисні фініки в раціон з 1,5 років, після того як малюк вже розкуштує м'ясо, овочі, фрукти та каші. Краще вибирати продукти, в які не додають звичайний цукор, тому як фініки самі по собі солодкі.
Якщо говорити коротко, фініки рекомендують давати дітям головним чином тому, що плід в оптимальній кількості наповнює зростаючий організм корисними вітамінами і мінералами. І незважаючи на свою солодкість не є джерелом зайвого цукру.
Фініки та... чоловіки
Навіть в таких священних писаннях, як Біблія і Коран, можна знайти інформацію про користь фініків для здоров'я чоловіків. Крім того сучасні лікарі, які цікавляться питаннями чоловічого здоров'я, також підтверджують користь вживання продукту. Навіть 3-4 штуки фініків в день заповнять нестачу таких елементів в організмі:
-
Калій. Налагоджує роботу серцево-судинної системи, що особливо важливо, тому як саме чоловіки знаходяться у групі ризику по захворюванням серця і судин.
-
Тріпофан. Необхідний чоловікам, зайнятим розумовою працею, тому що підвищує активність роботи головного мозку.
-
Глютамин. Знімає печію і нормалізує кислотність в шлунку. Також допомагає зняти алкогольну інтоксикацію, заспокоїти нервову систему і нормалізувати сон.
-
Селен і магній. Корисні для чоловіків старшого і літнього віку, тому як уповільнюють процеси старіння і захищають серце.
Де застосовуються фініки
Користь фініків в медицині обговорюють вже давно. Ще в позаминулому столітті фініки призначали при запорах і неправильній роботі кишківника. Клітковина в складі нормалізує мікрофлору і благотворно впливає на травлення. Пектин - обволікає стінки шлунка і захищає їх від ерозії та інших негативних впливів. Більше про користь фініків можна дізнатися за 2 хвилини перегляду відео:
Косметологи додають екстракт фініка в маски і креми, тому як танін відновлює пружність, допомагає в регенерації клітин, підвищує тонус дерми і зупиняє процес старіння. Крім того, фітостероли і урсолова кислота має протизапальну та імуномодулюючу дію. Подрібнені кісточки часто входять в склад скрабів для тіла.
Кулінарія також знайшла застосування продукту. Через невелику кількість калорій фініки використовують як десерт, іноді плоди фарширують цукатами, сирами або покривають шоколадом. Крім того ягоди додають в випічку, салати, м'ясні або навіть молочні страви. Свіжий продукт має калорійність не більш 300 ккал.
У чому ж шкода?
В першу чергу потрібно розуміти, що фінік - джерело вуглеводу, тому не слід налягати на продукт людям із зайвою вагою і тим, хто любить рахувати спожиті калорії. Відмовитися від фрукта, лікарі радять діабетикам, тому як продукт характеризується високим глікемічним індексом, і іноді викликає різке зростання цукру в крові.
Крім цього обмежити вживання плоду потрібно людям з такими патологіями:
-
непереносимість фруктози;
-
харчова алергія;
-
частий карієс;
-
зайва вага.
Як стає зрозуміло, шкоди від фініків дуже мало. Його не рекомендують вживати тільки людям зі специфічними патологіями, які не носять масового характеру. Велика кількість корисних речовин і позитивних якостей говорить про те, що фінік однозначно варто внести в раціон як дорослих, так і дітей, и достатьньо з'їдати в день 3-5 штук.