Україна — дивовижна країна з мелодійною мовою, гарною музикою і багатою пісенною спадщиною. Саме Україна подарувала світові цілу плеяду талановитих українських співаків, приголомшливих співачок, популярних груп, тандемів, творчих проектів. Саме тому хочеться згадати кращих українських виконавців за всі часи незалежності України.

Які популярні виконавці починали свою кар'єру в 90-х?

українські виконавці 90х
Українські виконавці із 90-х

Відлік становлення українського шоу-бізнесу починається з 1991 року. Але неофіційно, деякі співаки, співачки і групи почали свою музичну кар'єру дещо раніше.

У числі першопрохідців варто відзначити рок-фолк-групи «Воплі Відоплясова» (1986 рік), панк-бенд «Брати Гадюкіни» (1988 рік), арт-рокерів «Плач Єремії» (1990 рік). Саме вони стали першими, хто заспівав українською мовою. А шанувальники «ВВ» змогли оцінити народні пісні в сучасній обробці, що стали частиною дебютного альбому групи. Творчі експерименти і успіхи піонерів естради підтримали українська рок-виконавиця Сестричка Віка (Вікторія Врадій), а також такі колективи, як «Мертвий півень», «Клуб шанувальників чаю». У 1989 році був створений перший в Україні електронний гурт «Скрябін», проте розквіт і визнання колективу, що працює в стилі сінті-поп, пост-панк, поп-рок, випадає вже на другу половину 90-х.

У 1993 році на українському музичному Олімпі з'явився перший сольний виконавець, Олександр Пономарьов, який виграв на фестивалі «Червона Рута». У 1998 році Олександр відкрив студію звукозапису, де згодом прозвучать хіти багатьох українських і російських співаків і співачок. Вже потім саме Пономарьов стане першим представником України на Євробаченні, отримає звання Народного артиста, стане володарем безлічі престижних премій і відомим продюсером.

Популярні новини зараз
Військовозобов'язаним дали час до 5 лютого: що треба встигнути Стосується всіх одержувачів пенсій: українцям дали 30 днів на явку до ПФУ Українці не підозрюють про наслідки: які пастки приховує "Національний кешбек" Зарплата більше не матиме значення: українцям призначатимуть пенсії за новою системою
Показати ще

У 1994 році разом зібралися учасники першого складу найбільш титулованої легендарної групи «Океан Ельзи». Колектив досі популярний, незважаючи на те, що лідер групи, Святослав Вакарчук, поєднує концертну діяльність з роботою у Верховній Раді. За весь час існування «ОЕ» було продано більше мільйона дисків з їх піснями, на концерти неодноразово збиралися найбільші стадіони країни, група безліч разів підтверджувала своє звання кращої в східноєвропейському регіоні.

Наступний рік, 1995-й, поповнив список визнаних українських виконавиць відразу декількома іменами. Цей рік зробив успішною українську співачку Ірину Білик. Її перший виступ відбувся ще в 89-му році на фестивалі «Червона Рута», але з середини 90-х пісні Білик стали входити в усі збірники української популярної музики, активно транслюватися на радіо і займати верхні строчки вітчизняних хіт-парадів. І буквально через рік, в 1996 році, співачка стала Заслуженою артисткою України.

Крім того, саме в 95-му році українці побачили випуск телепередачі «Ранкова зірка», в якому яскраво засяяла молода співачка Ані Лорак. Після успішного дебюту, вона неодноразово номінувалася і вигравала найпрестижніші премії різних країн СНД, стала наймолодшою Заслуженою артисткою України (в 1999 році), а після цього записала безліч «золотих» і «платинових» альбомів.

Сольна кар'єра співачки, телеведучої та музичного продюсера Наталі Могилевської також стартувала саме з 95-го року. А через пару місяців, вже з 96-го, вся країна підспівувала її пісням «Ла-Ла-Ла», «Дівча з волоссям кольору лілій», «Пролісок». Завдяки старанням Наталії Могилевської, українська естрада поповнилася ще кількома іменами — підопічними співачки стали Макс Барських, Борис Апрель, а ще групи Real O і ДіО-фільми.

Спочатку, дует, а потім і група «Тартак» була створена в 1996 році. Її беззмінний лідер — Олександр «Сашко» Положинський не тільки талановитий музикант, але і громадський діяч, а також соліст проекту «Був'є».

З 1997 року і по сьогоднішній день працюють разом талановиті виконавці Олег «Фагот» Михайлюта, Олександр «Фоззі» Сидоренко, або, іншими словами, хіп-хоп гурт «ТНМК».

Останні роки перед початком нового тисячоліття ознаменували початок кар'єри ще однієї співачки — Руслани. Її символічна пісня «Світанок» стала «Піснею року» в 98-му році. Віддаючи данину пам'яті своїм гуцульським корінням, талановита виконавиця вирішила використовувати в аранжуваннях власних пісень старовинні музичні інструменти. Завдяки приголомшливому звучанням, англомовна версія пісні Руслани «Дикі танці» ( «Wild Dances») зайняла перший рядок у конкурсі Євробачення, а після 2004 року неодноразово визнавалася кращою піснею конкурсу за всю історію.

Українські виконавці 2000-х років

Початок нового тисячоліття ознаменував старт нового періоду в розвитку української музики, а точніше — в становленні української естради. З'явилася маса цікавих проектів на телебаченні ( «Фабрика зірок», «Х-Фактор», «Голос»), в результаті чого простий український слухач дізнався про нових співаків і співачок (Даша Астаф'єва, Оля Цибульська, Дмитро Каднай, Євген Толочний, MONATIK, Христина Соловей і т.д.).

Саме в 2000-му на сцену вийшла перша українська жіноча група «Віа-Гра». Це вже після участі в проекті стали виступати сольно Віра Брежнєва, Анна Седокова, Надія Мейхер-Грановська, Альона Вінницька та Світлана Лобода. Творчість групи хвилювала фанатів не тільки в Україні і Росії, ними захоплювалися чоловіки і жінки в Європі і Азії, куди дівчата їздили з концертними гастролями і своїми кращими хітами. Пісні та виступи «Віа-гри» завоювали величезну кількість самих різних нагород по всьому світу.

У 2000-му році були записані перші пісні фанк-групи «5'Nizza», хоча слава до харків'ян прийде пізніше, в 2002-му, під час участі на пляжних виступах на фестивалі Казантип. Тепер кожен українець в курсі, хто такий Сергій Бабкін, а пісням групи, які до сих пір крутять на радіо (наприклад, «Я солдат»), із задоволенням підспівують слухачі різних країн і різних вікових груп.

Ще один популярний рок-колектив, про який заговорили вперше в 2004 році — група «Бумбокс», яка до сих пір радує відмінними піснями з глибоким змістом, творчими дуетами, якісною музикою.

У 2005 році, на престижному конкурсі «Нова Хвиля», особлива премія «Алла» була вручена солістці Ансамблю пісні і танцю Збройних сил України, молодій співачці Тіні Кароль. З того моменту почався злет кар'єри цієї чарівної виконавиці з найпотужнішим сопрано. Творчість Тіни відносять до таких жанрів, як поп-денс, поп-фолк, електронік-рок, шансон, соул. А сама співачка є справжньою поп-дівою естради, популярною телеведучою, найкрасивішою жінкою України за версією журналу VIVA, послом доброї волі ЮНІСЕФ. Платівки Тіни неодноразово отримували золотий і навіть платиновий статус. Сама Тіна отримала звання Народна артистка України в 2017 році.

українські виконавці 2000х
Популярні виконавці 2000х

Яскравий R'n'B дует Потапа і Насті був створений в 2006 році. Це не просто знамениті представники українського шоу-бізу з колосальною кількістю хітів, це справжні народні улюбленці. Сьогодні Олексій Потапенко є успішним продюсером, «куратором» дуету «Время і Стекло», групи MOZGI, співачки Мішель Андраде, автором пісень, виконавцем. Його дружина, Анастасія Каменських, популярна сольна співачка під псевдонімом NK, яка є першою «українською виконавицею латиноамериканських пісень».

У той же рік був створений ще один дует, «Пара Нормальних». Анна Добриднєва та Іван Дорн виступали разом 4 роки, випустили кілька відомих хітів, які свого часу звучали з кожного радіоприймача і тижнями трималися в вітчизняних хіт-парадах. Пізніше, в 2010, співак Іван Дорн став виступати сольно, отримав премії, як самий «Гарний чоловік 2012 року», як «Кращий виконавець», сьогодні він є автором багатьох хітів, активно займається благодійністю.

Відомі сьогодні хлопці з групи «Антитіла» зібралися разом в 2008 році. Лідер групи співає російською, українською, англійською та польською, в його виконанні звучать найрізноманітніші за жанром і стилем пісні, від ліричних, до цивільних.

Конкурс «Нова Хвиля» у 2009 році зробив відомою в Україні ще одну співачку, яка сьогодні виступає під псевдонімом Джамала, співає пісні українською та англійською мовами. Це неординарна джаз- і соул-співачка, ще одна переможниця Євробачення, актриса кіно, Народна артистка України, володарка безлічі почесних премій і нагород.

Ще один естрадний дует, який до цих пір дуже популярний серед української молоді, створений Олексієм Потапенко (Потапом) в 2010 році. За час існування колективу, гурт «Время і Стекло» завоював безліч престижних нагород в різних номінаціях, саме вони виконали «пісню, що надовго застряє в голові» ( «Ім'я 505», 2015 рік).

2011 рік став часом прийняття доленосного рішення для музиканта і співака мюзиклів Олега Винника. Не дивлячись на величезний успіх у Європі, Винник вирішує повернутися в Україну і будувати сольну кар'єру. Потрібно відзначити, що сьогодні знаменитий, по справжньому «народний» співак, є кумиром для мільйонів українських жінок.

У 2012 році на українську сцену вийшла «суперблондинка в кокошнику» Оля Полякова. Співачка виступала і до цього, але саме в 12-му році вийшов хіт «Russian Style», де Полякова постала в новому яскравому образі. А після цього, в 2013 році, продюсерський центр «MOZGI» випустив кліп на її пісню «Шльопанці», потім вийшли і інші естрадні пісні цієї виконавиці ( «Люлі», «Асталависта, сепаратиста», «Кохання-зітхання», «Королева Ночі " і т.д.). З цього моменту популярність естрадної діви тільки зростала. Сьогодні Полякова не тільки співає, але і є телеведучою, її запрошують в суддівські крісла на різні українські проекти.

2012 став знаковим і для колективу «Hardkiss». Хлопці зазначили нові тренди у вітчизняній музиці, зібрали купу нагород, як «найкраща група», «кращий дебют», «музичний прорив» і т.д. Дуже запам'ятовується і приголомшливий жіночий вокал Юлії Саніної, і сильна інструментальна складова.

Українська естрада після подій 2014 року

Потрясіння, які випали на долю України в 2014-2015 роках не обійшли стороною і українську естраду, відбилися на всіх її представниках. Абсолютній більшості російських виконавців сьогодні заборонений в'їзд на територію країни, тому на сцені з'явилися автентичні українські різножанрові співаки, співачки і творчі проекти.

Українці стали потребувати музичної самоідентифікації, а тому безліч експериментів зі звуком, несподівані інструментальні і вокальні партії, були сприйняті «на ура» широкою аудиторією. Популяризації української музики та української пісні посприяло прийняття так званого «закону про квоти». А багато сучасних артистів стали відомі широкій аудиторії після появи в різних талант-шоу країни.

сучасні українські виконавці
Нові українські виконавці

На новий рівень вийшли патріотичні пісні, про війну, про героїв, про громадянську позицію. У зв'язку з недавніми подіями, ці теми знайшли чіткі контури і стали ближче кожному з нас. Кращі вітчизняні виконавці об'єдналися в різні творчі та громадянські ініціативи, стали займатися волонтерством та благодійністю.

Сучасна українська естрада не стоїть на місці, а постійно розвивається, намагається охопити нові горизонти. Зараз стають популярними не тільки «масові» жанри, а й етнічна музика, фолк, інді, народні мелодії в сучасному і автентичному звучанні і т.д. На сцені виступають вже визнані артисти, але постійно виникають і нові імена, такі, як «Kazka», KHAYAT, TVORCHI, Maruv, Alyona Alyona, Go-A, Jerry Heil, Карна, Letay, Аліна Паш та ін. Радує і той факт, що в останні роки представляють Україну на престижному конкурсі Євробачення молоді виконавці з великим творчим потенціалом.