У нашій країні проживають сотні тисяч дітей війни - покоління, що народилося в період між 1941 - 1945 роками. Наші дідусі і бабусі з самого малого віку зазнали неймовірні випробування, які завдали їм моральний і часто фізичний збиток.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗ метою підтримки особливого покоління в нашій країні була створена нова пільгова категорія - діти війни. Її представники мають право на певні преференції з боку держави, якими вони часто не можуть або не вміють скористатися.
У цій статті ми розповімо про те, які права є у дітей війни, що за виплати їм належать і як їх отримати.
Діти війни: хто входить в дану категорію
Згідно з офіційною позицією Міністерства соціальної політики України, визначення особливого статусу для військового покоління викликано важливістю визнання суспільного значення нелегкого життєвого шляху громадян України, чиє дитинство збіглося з роками Другої світової війни.
Їх права були закріплені на законодавчому рівні. Статус дітей війни був оформлений в Законах України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та Про соціальний захист дітей війни.
Буквою закону визначено, що дитиною війни є громадянин України, якому на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Як отримати статус дитини війни?
Для офіційного оформлення статусу дитини війни і отримання можливості користуватися належними можливостями потрібно піти до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації або в найближчий Єдиний Центр отримання адміністративних послуг.
Оформлення можливо при пред'явленні паспорта та пенсійного посвідчення для отримання відповідного штампу.
Відзначимо, що одноразова виплата та інші грошові компенсації даної категорії громадян - не покладаються, навіть за рішенням суду, куди пенсіонери мають повне право звертатися.
Які соціальні права є у дітей війни в Україні?
В українському законодавстві чітко прописані основні пільги і права дітей війни, які повинні бути надані їм на першу вимогу, крім пенсії, а саме:
- право на переважне утримання на роботі при скороченні чисельності або штату працівників;
- використання чергової відпустки в зручний для них час;
- одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;
- виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.
Як ви можете помітити самі, основні пільги вже не актуальні для дітей війни, так як в силу віку вони не можуть офіційно працювати і вести активне соціальне життя.
Однак пенсіонери все ще можуть реалізувати право на отримання знижки в 25% на комунальні послуги і скористатися позачерговим правом на оформлення земельного паю для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Крім того, діти війни користуються правом на безкоштовний проїзд в громадському транспорті всіх видів.
Також пенсіонери можуть реєструвати громадські організації та користуватися правом на відстоювання власних інтересів на державному рівні.
Деякі області відмовляють пенсіонерам у наданні даних пільг, мотивуючи нестачею грошей для оплати їх проїзду в маршрутках та інших видах транспорту, хоча держава Україна гарантує їм це.