Європейська комісія розчарована бездіяльністю Кабінету Міністрів України щодо виконання зеленого меморандуму, підписаного з іноземними інвесторами, оскільки його положення не виконуються, а борги перед виробниками зеленої електроенергії зростають.


Про це йдеться у звіті Єврокомісії про імплементацію реформ Україною в рамках укладеної угоди про асоціацію з ЄС.
У звіті нагадується, що в червні 2020 року Уряд і деякі вітчизняні та іноземні інвестори підписали меморандум, що охоплює ряд зобов'язань з обох сторін, у тому числі зобов'язання української влади поліпшити функціонування ринку електроенергії. Пізніше, в липні, парламент прийняв закон № 810-IX, що змінює схему підтримки і знижує зелені тарифи з 1 серпня.


"Реалізація інших положень Меморандуму відкладається, а борг ринку перед інвесторами за електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел енергії, зростає з березня 2020 р.ця ситуація може ще більше вплинути на інвестиційний клімат в Україні», - підкреслюється в звіті.
Як повідомлялося, в червні найбільші асоціації зеленої енергетики і Кабінет Міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою прийнятого в липні Верховною Радою закону №810-IX (набув чинності 1 серпня).


Документ передбачає зменшення "зеленого" тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС - на 7,5% з серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 року суму накопиченого боргу (22,4 млрд грн). 40% від цього держава зобов'язана погасити до кінця грудня 2020-го року.


Закон передбачає, що 20% виробництва зеленої електроенергії в Україні має бути сплачено з бюджету, а також борги можуть бути погашені через кредитування НЕК "Укренерго" після надання держгарантій компанії.

Популярні новини зараз

Львів'янин віддав Богу душу просто на порозі церкви, мороз довів: "Сидів мов живий"

Пишні груди Тіни Кароль в сміливій сукні не дають українцям спокою: "Гаряча штучка"

Помер геніальний актор і сценарист Жан-П'єр Бакрі: "Онкологія не пощадила

Квітуча Кароль і батько Балан: сімейний кадр Тіни і Дана з дитиною потрапив в мережу

Показати ще


Станом на кінець листопада, за даними "гарантованого покупця", за серпень-вересень виплачено 100% суми, за жовтень - всього 33,6%. Одночасно зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не спостерігається.
17 листопада Верховна Рада України підтримала законопроект №4119 "Про внесення змін у Державний бюджет на 2019", в якому, зокрема мова йде про надання державних гарантій компанії "Укренерго" для можливості залучення кредитів на поліпшення фінансового стану компанії. 26 листопада законопроект підписав президент Володимир Зеленський.
Провідні асоціації ВДЕ неодноразово зверталися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля із заявами, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками "зеленої" електроенергії, не виконує зобов'язання з погашення боргів перед ними.
За даними з судових реєстрів, вже більше 50 компаній, що інвестували в будівництво об'єктів відновлюваної енергетики подали позови до ДП "гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені грошові кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 1 млрд грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати.
Представники посольств Канади, Норвегії та Литви повідомили, що відмовлятимуть інвесторів від вкладень в Україну через створену владою фінансову кризу в "зеленій" енергетиці, а також тиск на інвесторів. Інвестори з цих країн вже готуються до міжнародних арбітражів.