Деякі древні традиції наших предків йдуть у далечінь і залишаються лише розповіді наших батьків.

Але така традиція як колядування чи посівання на Старий Новий рік, як і раніше, актуальна серед дітей середнього та молодшого віку. Колядувати треба починати 6 січня увечері та 7 січня, протягом усього дня. Щедрувати треба 13 січня, у щедрівках можуть брати участь як юнаки, так і дівчата. А ось посівати ходять тільки 14 січня, і роблять це рано вранці або до обіду.

Щедрування
Щедрування

Раніше хлопчаки об'єднувалися групами і ходили, рано-вранці то до родичів, то навіть до незнайомих людей, щоб посівати та розповісти їм спеціальні вірші-вітання, які вихваляли господарів і бажали їм прибути на всіх фронтах. Вважалося, що таке посівання сприяє гарному врожаю та матеріальному стану господарів, яких прийшли дітки. Сучасні діти у цьому святі турбуються не стільки про врожайність, скільки про своє благополуччя, адже така посіва дозволяє їм не погано так заробити. Які б цілі не були і щедрівників, традиція залишається колишньою. Докладніше про те, як правильно посівати і хто це може робити, ми розповімо в нашому матеріалі.

Посівати ходять лише хлопці, moirebenok
Посівати ходять лише хлопці, moirebenok

Популярні новини зараз
Гороскоп на липень-2025: перевірка для Раків, момент істини Дів та інші випробування від ретроградного Нептуна ТЦК оновили списки: кого з чоловіків не чіпатимуть до кінця літа Банки ліквідують, а гроші згорять: фінустановам дозволили не повертати вклади клієнтам Велике місто може опинитися в напівоточенні: українцям загрожують серйозні бомбардування
Показати ще

Традиція посівати і як створювалися сівалки

Сама традиція посівати крупами ніяк не пов'язана зі святом Старого Нового року, так вже історичні і по церковному склалося, що ці дати просто об'єднані. Згідно з церковним календарем 14 січня вважається днем ​​Святого Василя, який є покровителем та помічником землеробів та господарників. На світанку в його свято було прийнято засівати житло близьких і навіть не знайомих людей, щоб таким жестом залучати в їхнє життя і побут хорошу врожайність. Так, як у побутовому житті відповідальність посіву земель лежала на плечах чоловіків, то й на свято Василя у день Старого Нового року посівати ходили та ходять лише юнаки та хлопчики. У народі вважається доброю традицією, щоб саме хлопець першим ступив на поріг будинку і тоді весь рік гостям будинку супроводжуватиме удача, успіх та добрий урожай.

Старий Новий рік у  "Парку Київська Русь"
Старий Новий рік у "Парку Київська Русь"

Важливо, що посівати парубки починали саме з батьківського дому, а потім уже вирушали до своїх хрещених батьків, знайомих і незнайомих людей.

У той момент, коли хлопці посівали зерном обитель господарів, то вони не стояли мовчки, а розповідали господарям засівалку. Як правило, це були теплі побажання у віршованій формі, де обов'язково були побажання міцного здоров'я, благополуччя, удачі та врожайності на весь рік. Також у цих засівалках було кілька рядків, про прохання в подяку для посівальників. Найчастіше це було в гуморній, трохи завуальованій формі. Самі посівалки завершувалися приколами і не рідко жартівливими попередженнями про те, що вони зроблять господарям, якщо вони не обдарують їх дрібницею, солодощами чи іншими приємностями.

Виконання "Щедрика", скріншот: YouTube
Виконання "Щедрика", скріншот: YouTube

Чим можна посівати на 14 січня

Традиційно посівають зерном, адже воно є оберегом житла та символізує врожайність. Але не лише зерном допускається посівання.

Для тих, хто ставить питання - якими крупами можна посівати, відповідаємо - це можна робити і рядом інших круп, наприклад: рисом, просом, перловкою, пшоном. За старих часів вірили і дотримувалися думки про те, що не можна посівати горохом і гречкою. Вважалося, що горох виник від сліз Божої матері, тому люди боялися накликати лихо на себе та на своїх рідних. А від посівів гречкою відмовлялися, так як вважалося, що через неї може почати водитися блоха, або ж господарі року весь день будуть сперечатися з дрібниць, а в кінці року накопичать безліч образ і протиріч. Кукурудза також не підходить для посіву, так як вважається, що вона бур'янна рослина і посіви кукурудзою можуть викликати недуги на гостьову обитель.

Нагадаємо, що є гроші – немає відключень: українцям запропонували попрощатися із відсутністю світла.

Раніше ми повідомляли про борщовий набір і не тільки: які овочі неминуче подорожчають у 2023 році.