28 квітня православна церква вшановує пам'ять мученика Сави Готфського.

Святий мученик Сава, за походженням готф, жив у IV столітті. На той час серед готфів проповідував християнство єпископ Вульфіл. Серед багатьох хрестилися і святий Сава.

Ставши християнином, він вів доброчесне життя, був благоговенний, мирний, утриманий, простий, мовчазний (але змушував замовкнути ідолослужителів), уникав жінок, усі дні проводив у молитві, часто співав у церкві та піклувався про її благоустрій. Він сміливо проповідував християнство.

Готфські князі і судді під впливом язичницьких жерців почали гоніння на християн і стали примушувати їх до смакування ідоложертвенного м'яса. Багато хто з язичників, щоб зберегти життя своїм близьким і родичам, які прийняли християнство, подавали їм замість ідоложертвенного звичайне м'ясо.

Популярні новини зараз
Гороскоп на 13 грудня: як провести останню "нещасливу" п'ятницю року Українці не підозрюють про наслідки: які пастки приховує "Національний кешбек" Нарешті вистачить на комуналку: пенсію рахуватимуть за новою формулою, на скільки збільшяться виплати Шахраї масово "чистять" картки українців: у ПриватБанку порадили, як врятувати заощадження
Показати ще

Дехто з християн погодився на такий обман, але святий Сава відмовився і заявив, що християнин повинен відкрито сповідувати свою віру. За це жителі селища, де мешкав святий Сава, вигнали його, але потім просили повернутися. Тим часом гоніння продовжувалося. Незабаром один із готфських воєначальників на ім'я Афарид під час свята Великодня напав на селище. На той час туди повернувся з Греції та пресвітер Сапсал.

Воїни схопили священика Сапсала та святого Саву, якому не дали навіть одягнутися. Священика везли на возі, а святого Саву, оголеного, вели за возом по терні, били палицею та бичами. Воїни були здивовані, побачивши мученика здоровим і неушкодженим, без найменшого сліду перенесених мук. Тоді святого Саву розтягли на осях вози та били цілий день. Вночі одна благочестива жінка стала, щоб приготувати їжу домашнім, побачила прив'язаного мученика і звільнила його.

У цей день вірили, що можна вигнати смерть. Для цього витягували бджіл з-під спуда, де розміщували вулики на зимівлю, а потім за допомогою спеціальних заклинань закликали пролитися дощ, що виганяє смерть.

8 квітня природа остаточно перетворювалася після зимової сплячки. У річках з'являлися жаби, розпускалися берези, цвіла рання вишня. Селяни цього дня збирали цілющі трави, бруньки калини та горобини, а потім готували на їхній основі різні цілющі знахарські настоянки. Вірили, що горобина допомагає позбавити зубної хвороби. Для цього треба було погризти гілку горобини і попросити у неї зцілити хворий зуб.

Лікер з горобини, кадр з відео
Лікер з горобини, кадр з відео

Робота допізна сьогодні не віталася. Так можна було викликати страшне лихо чи нещастя як на самого себе, так і на весь свій рід.

Народні прикмети на 28 квітня

Якщо у цей день бджоли поверталися у свої вулики раніше звичайного терміну, то незабаром має настати сильне потепління.

Якщо ніч 28 квітня була прохолодною, а день був спекотним і світлим, то тепла погода остаточно прийшла на землю.

Коли граки грали один з одним, шалено кричали, вважалося, що це провісник теплої та сонячної погоди.

Якщо в ярах бачили промерзлу землю, то хорошого врожаю зернових не чекали.

Куліки, що прилетіли 28 квітня, були вірними вісниками того, що весна підходила до своєї середини і літо вже не за горами.

Нагадаємо, що Nestle розжиріла на кривавих грошах? Похвалилися підняттям цін та доходами.