"Лускавки" - прикраси з дутого скла. Такі прикраси можна зустріти на старовинних фотографіях.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"Лускавки" почали набувати популярності на території України з кінця XIX століття. Делікатні, яскраві, іноді химерні форми - ці прикраси швидко завоювали серця жінок і стали модними, передає портал "Локальна історія".
Де ж виготовляли ці прикраси? Згадок про місцеві майстерні немає. Як свідчать давні газетні публікації, їх постачали з чеських територій поблизу Судетів у часи, коли Галичина була частиною Австро-Угорщини. Цей промисел розпочали судетські німці.
У середині XVI століття німецькі поселенці в містечку Яблонець над Нисою почали виготовляти скло і заснували перші мануфактури. Є відомості, що у 1750 році у тамтешніх майстернях виробляли скляні намистини, потім фарбували їх у різні кольори та використовували в прикрасах.
Ринок скляних намистин та імітацій дорогоцінного каміння переживав піднесення до кінця XVIII століття. Під час Наполеонівських воєн, революцій 1848 року ця індустрія дещо занепала. Але з кінця XIX століття розпочався новий етап розвитку.
Проте, все кардинально змінила Друга світова війна. Після неї більшість німців залишили судетські території. Виробництво скляних прикрас у містечку Яблонець над Нисою припинили. Тоді Австрія запросила переселених ремісників до міста Енс, і робота закипіла вже там. Прикраси виготовляли переплавляючи американські коробки від печива та інші алюмінієві елементи. Року 1947 року там заснували кооператив Gablonzer. Він діє досі.
У Чехії цей промисел також не занепав. У XIX столітті жителі поселення поникли, розташованого неподалік Яблонця, перейняли технологію виготовлення скляних прикрас. Вони стали дуже популярними. Минулого року різдвяні прикраси з понікли увійшли до списку всесвітньої нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.
Чеська фабрика Rautis пережила всі перипетії XX століття і працює досі. Продає, зокрема, й прикраси із дутого скла. Жінки та дівчата з українських сіл могли придбати такі прикраси на ярмарках або ж у міських магазинах.
Нагадаємо, скільки українських прізвищ, які вказують на приналежність до війська: перевіримо?
Раніше ми повідомляли, 84-річна українська зірка TikTok бабуся Ніна розмахалася вилами краще за Олега Ляшка: "Дивися, скільки багато".