Цього дня церква згадує апостола від сімдесяти Акілу та Стефана Чудотворця. Інші назви свята: "Дозори", "Кочанник".

Цього дня ввечері після тяжкого дня селянки пов'язували на голову джгут із соломи — і тяжкість від голови відливала. Житня соломка жницям силу давала. З 27 липня починали згортатися качани капусти (звідси пішла третя назва дня - Кочанник).

Наші пращури помітили, що наші пращури помітили, що наші пращури помітили, що у цей день - дощ. Також вірили, що блискавки є підступами нечисті, якої дуже боялися, тому намагалися не виходити з дому.

Духа, що жив у полі – Полевого, намагалися сьогодні задобрити. Він повинен оберігати посіви від негоди. Тому йому готували кашу і клали її в новий глиняний горщик. Горщик треба було поставити поруч із останньою смугою жнив. На самій смузі клали житній пучок. Вважалося, що це допоможе покращити урожай наступного року. Чоловікам треба було виходити в поле по черзі, стежити та нести дозор. Вітер був дуже сильний, тому дивилися, щоб він не розвіяв сіно. Ці чоловіки ще відганяли від полів птахів, худобу і навіть дітей. Знали, що сьогодні нечисть може прийняти будь-який вигляд, щоб нашкодити.

Популярні новини зараз
Мобілізація їх не торкнеться: ким не зацікавиться ТЦК Українці отримують штрафи за паспорти: кому загрожують несподівані витрати Українці не підозрюють про наслідки: які пастки приховує "Національний кешбек" Зарплата більше не матиме значення: українцям призначатимуть пенсії за новою системою
Показати ще

А оскільки був період блискавок, і від них гинули багато людей, то намагалися ховатися від них під низькими чагарниками, а ось беріз, сосен, дубів та ялин уникали, бо в них глибоке коріння, і вони притягують блискавки. Від грозової атаки читали особливі змови, проводили ритуали.

Якраз був час збирання жита, а робота була дуже важка. У багатьох хворіли спина, голова та ноги. Щоб позбавитися цих недуг наші предки обвішувалися солом'яними пучками і відпочивали на солом'яних матрацах. Під час збирання жита вішали солом'яний пояс, на голову одягали вінок із соломи. Вважалося, що солома може позбавити болю. А ще її використовували в магічних цілях, проводили із соломою обряди та ритуали, читали змови.

Ляльки з соломи, фото: Людмила Павлова
Ляльки з соломи, фото: Людмила Павлова

Приказки та прикмети

  • Якщо до 27 липня листя починає червоніти на деревах, - прикмета, що буде хороший урожай грибів.
  • Яскраво-червоне сонце на заході сонця в день Стефана Чудотворця, – значить, очікуються опади.
  • Наші пращури помітили, якщо у цей день погода хороша, то й осінь буде холодною.
  • Якщо дощить 27 липня – за прикметами, ще сім днів будуть зливи.
  • Погодливі дні пророкують чайки, що плавають у водоймі.
  • Прикмети кажуть, що на Стефана – 27 липня можна вирушати у далеку подорож – вона буде вдалою.
  • Народжені цього дня – хороші психологи, вони вміють до всіх ключик підібрати. Вони мають багато друзів.

Нагадаємо, що кавуни, дині та лохина різко подешевшали на полицях супермаркетів, а сезон тільки почався.

Раніше ми повідомляли, що в Україні виведуть із обігу важливі гроші: встигніть обміняти до 30 вересня.