У Фонді гарантування вкладів та в стратегії розвитку державних банків оприлюднили плани на найближчий час, які вплинуть на бажання українців зберігати гроші у фінустановах.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяТак, згідно з задумами, уже в наступному році жоден український банк не гарантуватиме повернення 100% вкладу. "Ощадбанк" продадуть в приватні руки, а загальна частка держави в банківському секторі скоротиться практично в два рази.
Паралельно з цим зросте і розмір гарантованого вкладу – суми, яку повернуть клієнту, якщо банк закриється.
Зараз українці мають право на повернення суми, яка не перевищує 200 тис. грн. Серед всіх європейських країн менший розмір гарантованого вкладу лише в Молдові.
З огляду на це, в наступному році гарантію можуть підвищити до 600-800 тис. грн.
Як в Європі: навіщо збільшувати суму вкладів
Як каже статистика Фонду гарантування вкладів (ФГВФО), українці в середньому тримають в банку 10 тис. грн. Всього близько 41 млн клієнтів зібрали на своїх рахунках 406,6 млрд грн. Кожен банк зобов'язаний сплачувати внески до Фонду, який в разі закриття компенсує клієнтам їхні вклади. Крім державного "Ощадбанку"- він не платить внески, але при цьому гарантує своїм клієнтам повернення всієї суми вкладу.
Останній раз гарантований розмір вкладу підвищували ще в 2012 році - до 200 тис. грн. Весь інший внесок - "згорає". Євродиректива № 94/19 / ЄС передбачає, що в європейських країнах повертати повинні до 100 тис. євро (за діючим курсом це більше 3 млн грн). Український Фонд в разі закриття банку поверне всього лише до 6,2 тис. євро, тобто майже в 16 разів менше. В результаті інфляції і девальвації, говориться в звіті Нацбанку, виникла необхідність збільшити гарантовану суму вкладу в Україні.
На даний момент з такою позицією погоджуються і в Кабміні, і в самому ФГВФО. "За певних спільних зусиль ми можемо вийти на поетапне збільшення суми гарантування до 600-800 тис. грн як мінімум в наступному році", - заявив на прес-конференції в кінці квітня директор-розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін.
У Національному банку впевнені, що збільшення гарантій дозволить повернути довіру українців до банківської системи. Економічну кризу не пережили більше 80 банків, "чистка" ринку призвела до того, що тисячі українців втратили частину своїх вкладів.
І хоча "банкопад" вже позаду, але, згідно з офіційною статистикою, щорічно кількість вкладників скорочується. Спочатку 2016- го свої заощадження в фінустановах зберігали 44,7 млн українців, зараз - на 3,7 млн менше.
Де взяти гроші: підвищити внески і навести порядок
Банки платять у ФГВФО 0,5% середньої суми щоденних балансових залишків на рахунках вкладів. Костянтин Ворушилін впевнений, що перш ніж підвищувати розмір платежу, необхідно навести порядок з тим, що є. За умови, якщо економічна ситуація буде стабільною, банківська система буде розвиватися, то і цих коштів вистачить, щоб підвищити гарантії.
У парламенті зареєстрували законопроект, яким пропонується відразу підвищити гарантію до європейського стандарту - 3 млн грн. Але тоді і внески необхідно буде збільшити до 2,5% (для банків з високим рівнем ризиків). Додаткові витрати фінансові установи відобразять на кінцевих депозитних ставках: чим більше витрат, тим менший прибуток по депозитах.
До слова, нововведення може також торкнутися і "Ощадбанку". У стратегії розвитку державних банків говориться, що вже в наступному році установу можуть приєднати до ФГВФО. Тоді держава більше не буде гарантувати повернення всієї суми вкладу, а банку доведеться платити перший внесок для приєднання до Фонду та після цього регулярно поповнювати ФГВЛ.
Як повідомляв портал "Знай.ua", українські банки пом’якшили умови кредитування і тепер очікують пожвавлення кредитування, як бізнесу, так і населення.