Благовіщення – це велике (двунадесяте) свято Православної Церви, яке встановлено на честь і згадку події Благовіщення – візиту архангела Діві Марії, який приніс їй звістку про народження в світ Спасителя, а разом із цим – і момент згоди самої Діви Марії стати стати Матір’ю Божою.

Протоієрей Євген Заплетнюк розповів про осболивості цьогорічного Благовіщення - адже воно приплао на день Страсної Суботи.

Саме в цей день відбулося зачаття Спасителя, а оскільки Різдво Христове завжди святкується в один день – 7 січня, то свято Благовіщення теж має сталу дату – 7 квітня – рівно за 9 місяців перед цим. Однак, на відміну від дати Різдва, дата Великодня є рухома й залежить від багатьох чинників. Вона може бути не раніше 4 квітня.

Якщо дата Пасхи припадає на 4, 5 чи 6 квітня, то Благовіщеня випадає на Світлий тиждень, відповідно – понеділок, вівторок чи середу. Якщо Великдень випадає з 8 до 13 квітня, то свято Благовіщення випадає на Страсний тиждень. Богослужбовою особливістю свята Благовіщення є те, що в той день завжди служиться Божественна літургія, навіть якщо в той день вона не відправляється, наприклад, у Велику П’ятницю.

Популярні новини зараз
Українців попередили про "важкі" платіжки за світло Не дуже "стародавня", але безбожно дорога: як виглядає монета в 50 копійок, яка може озолотити Готуйте свої гаманці: українцям з 1 липня збільшать виплати, кому пощастить Попрощаєтесь зі своїм житлом? Що станеться з ухилянтами у новому законі про мобілізацію
Показати ще

Цього року, 2018-го, свято Благовіщення співпало з Великою суботою. Містичним, незбагненним чином у одному богослужінні цього дня поєднуються події, які історично розділяються між собою 33 –ма роками.

Радість здійснення обітниці спасіння роду людською поєднано з "Днем тиші" – Христос розіп’ятий, мертвий знятий із хреста та покладений до гробу, який привалено великим каменем. Його тіла не видно людям, але ми знаємо, що в цей момент Спаситель сходить до пекла, щоб визволити праведників від мук.

Піст у Велику суботу та Благовіщення

Суворий чернечий устав наказує вживати того дня овочі, фрукти, каші та хліб. Однак, він забороняє вживання в їжу риби,що є звичним для свята Благовіщення. Також, монаший статут дозволяє вживання невеликої кількості вина. Але це зроблено не для того, щоб “звеселити серце людини” (Пс.103:15), а для того, щоб фізично підтримати та додати сил ченцям, втомлених особливо виснажливими службами страсної седмиці та підкріпити їх перед нічною Великодньою службою.

На два найбільших свята Великого посту – Благовіщення та Вербноу неділю віруючим дозволяється на трапезі риба, однак, на час Страсної седмиці ці дозволи скасовані – триває суворий піст. Рибу вживати все одно не можна. Однак, віруючі зігріті думкою про швидке, вже за пів доби, настання Великодня, з можливістю повного "розговіння".

Чи можна пекти паски у Велику суботу та Благовіщення?

Можна. Оскільки Благовіщення не надто часто випадає на останні дні перед Великоднем, то питання такого роду й не часто можна чути до священиків. Краще всього сказати наступне.

Раніше портал "Знай.ua" публікував найкращі привітання зі святом в картинках.