20 березня 1632 народився легендарний український гетьман Іван Мазепа, якого вся Європа знає, як героя-коханця, - пише Politeka. Ми розповімо найцікавіші факти з життя цього історичного героя.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяНайважливіші жінки в житті Мазепи
Доктор історичних наук Ольга Ковалевська відкрила завісу приватного життя гетьмана Івана Мазепи, про яке не розповідають на уроках історії.
«Мазепа в тому контексті, як його почали представляти в Європі, дійсно виглядав як герой-коханець. Вся Європа знає не реального Мазепу, а як героя-коханця по тому сюжету, який був представлений Джорджем Байроном, Віктором Гюго, Юліушем Словацьким», - зазначила історик.
Однак найвагомішою жіночою фігурою для Мазепи залишалася мати.
«Мама з самого початку і до кінця залишалася єдиною особою, яка була настільки його довіреною. Всі потаємні думки, кроки, як політичного характеру, так і особистого, всі вони проходили через неї. У Мазепи був дуже тісний зв'язок з матір'ю. Навіть в той момент, коли вона стала ігуменею відомих монастирів Глухівського і Києво-Печерського, вона постійно залишалася з ним в контакті», - розповіла Ковалевська.
Відзначається, що навіть в листах до московських своїх друзів Мазепа дуже часто писав про матір.
Марія Магдалина, мати Мазепи
Відзначимо, Вольтер в «Історії Карла XII» (1731), яка була надзвичайно популярною в Європі, описуючи історичні заслуги Мазепи як гетьмана України і союзника Карла XII, розповів про один незвичайну пригоду, яка сталася з Мазепою в його молоді роки.
Він «виховувався як паж Яна Казимира, при дворі якого придбав певну обізнаність у красному письменстві. Коли було викрито любовний зв'язок, яку він мав з дружиною одного польського магната, розлючений чоловік звелів прив'язати його, зовсім голого, до дикого коня і відпустити в такому стані на всі чотири сторони. Кінь, приведений з України, примчав туди Мазепу, напівмертвого від утоми й голоду. Місцеві селяни виходили його».
Ця легенда про Мазепу зародилася в Польщі і розповідалася в декількох версіях. Найвідоміша з них подається в мемуарах Я. Пассека, польського літератора кінця XVII в. За нею, Мазепа, перебуваючи в своєму маєтку на Волині, мав любовний зв'язок з дружиною одного шляхтича, був ним викритий і покараний: його зв'язали на коні і відпустили в поле. Але це був не дикий кінь, приведений із степів, а кінь самого Мазепи, і поніс він його не в степи за сотні кілометрів, а в його ж маєток, розташований неподалік.
Шлюб у Мазепи був тільки один
У 1668 році майже 30-річний Іван Мазепа одружився на трохи старшій за нього вдові Ганні Фридрикевич, в дівоцтві - Половець. Її батько був білоцерківським полковником. Завдяки родинним зв'язкам дружини Мазепа зумів швидко просунутися по службі. Їх дитина померла в дитинстві. Тож батьківські почуття Мазепа направив на пасинків - дітей Анни Фридрикевич від першого шлюбу. У 1702 році Анна померла.
Після того, як став вдівцем, Мазепа не одружився, хоча контакти з іншими жінками були. Один контакт - це Анна Дольська, його політичний партнер. А останнім коханням Мазепи стала Мотря Кочубей, якій було 18-20 років (за іншими даними - 16). Мазепі в той момент було вже 60.
«Вона хрещениця, він її звик з дитинства тримати на руках. Вона мало не остання його хрещениця. Він її любив, просто в один прекрасний момент вона виросла і перетворилася в прекрасну жінку, і вона в ньому побачила не тільки хресного батька, а особистість», - зазначає історик.
Відзначається, що ці відносини були чистими. Мазепа навіть офіційно просив руки у матерів і батька. Він офіційно звертався до ієрархів православної церкви, щоб дозволити такий шлюб, розуміючи, що будучи хрещеним батьком, він не може одружитися. І отримавши негативну відповідь, він повністю перериває ці відносини.
Навіть відомо про те, що вона тікає від знущань матері через стосунки з Мазепою в його палац, а Мазепа відправляє її назад, під контролем російських офіцерів, щоб взагалі не було до нього жодних претензій.
Вона потім вийшла заміж. Саме Мазепа займався пошуком для неї нареченого. Це був Семен Чуйкевич. Подружнє життя була нещасливим, вона не відчувала любові до цієї людини, просто виконала волю батьків і хресного. Але як тільки з'явилася можливість, вона отримала згоду чоловіка і пішла в черниці. І закінчила життя в монастирі.
Також варто розвіяти міф про те, що на українських купюрах номіналом 10 гривень зображений Іван Мазепа. Насправді це його соратник Пилип Орлик. Брати художники Олександр та Сергій Харуки розповіли, що запропонували кілька варіантів портретів гетьмана Мазепи. Серед них випадково потрапив портрет Орлика. Оскільки невідомо, як виглядав Мазепа, затвердили Орлика.
А ось як виглядав насправді Іван Мазепа
Дивіться документальний фільм про Івана Мазепу
Раніше портал "Знай.ua" розповідав, хто з українських полководців міг би повернути Крим і Донбас.