В цей день в 1945 році радянські війська звільнили концентраційний табір Освенцим на території нинішньої Польщі. За свідченнями Нюрнберзького трибуналу, в цьому концтаборі загинули 2,8 мільйони осіб, переважна більшість з яких були євреї.

Рішення вшановувати пам'ять жертв Голокосту в цей день було прийнято Генеральною Асамблеєю ООН 1 листопада 2005 року з ініціативи Австралії, Ізраїлю, Канади, Росії, України, США. Співавторами документа стали ще понад 90 держав.

Вперше Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту відзначався в 2006 році. На державному рівні в Україні цей день вперше відзначили тільки в 2012 році згідно з постановою Верховної Ради України від 5 липня 2011 року Про 70-річчя трагедії Бабиного Яру.

Причиною Голокосту став антисемітизм, який пропагував Гітлер.

Популярні новини зараз
Залишився тиждень: українці ризикують пропустити важливу процедуру Пенсіонерам дадуть знижку на продукти 20%: що потрібно взяти в магазин Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає
Показати ще

Німецькі націонал-соціалісти на чолі з Адольфом Гітлером зробили расовий антисемітизм наріжним каменем своєї ідеології. Питання, як позбутися євреїв, захопило Гітлера ще з юності. Прийшовши до влади, він почав втілювати свої ідеї в життя.

Спочатку німці масово депортували євреїв, потім у 1941 році Герман Герінг підписав наказ про призначення голови РСХА Рейнхарда Гейдріха відповідальним за "остаточне вирішення єврейського питання". У цей час почалася депортація євреїв з Німеччини в гетто Польщі, Прибалтики та Білорусі. Євреїв Німеччини, Франції, Голландії, Бельгії посилали на схід, розповідаючи, що це тимчасова міра. У Польщі створювалися табори смерті, які взагалі не були розраховані на проживання великої кількості людей — тільки на швидке знищення новоприбулих.

За останніми даними, на території Європи налічувалося близько 42 тисяч таборів і гетто, хоча спочатку вчені-історики називали цифру в 7 тисяч.

Традиційно жертвами Голокосту вважаються 6 мільйонів євреїв Європи. Це число закріплено в вироки Нюрнберзького трибуналу. Тим не менш повного поіменного списку жертв не існує. До кінця війни нацисти знищували навіть сліди від таборів смерті; збереглися свідоцтва про вивезення або знищення вже похованих останків людей перед приходом радянських військ.

Були знищені не тільки люди — була знищена унікальна місцева єврейська культура, знищена пам'ять про те, що ця культура століттями була невід'ємною частиною культури Східної Європи.

Як раніше повідомляв портал "Знай.uа"в Радянському Cоюзі спеціально замовчували питання Голокосту, бо саме такою була позиція Сталіна.