День визволення Маріуполя відзначається щорічно 13 червня. Саме в цей день українська армія очистила місто від проросійських терористів. Це буде третя за рахунком річниця.

Цей пам'ятний день по праву вважається переломною датою в історії розв'язаного Росією конфлікту на Донбасі. До цього моменту президент Росії Володимир Путін у своїй стратегії розраховував вести гібридну війну проти України силами проросійськи налаштованих українських громадян, груп російських спецслужб і бандами так званих "козаків".

До 12 червня 2014 року сепаратисти контролювали приблизно 80% території Донецької та Луганської областей, де проживало близько 6 мільйонів жителів і вироблялося майже чверть ВВП. Під їх контролем перебував і Маріуполь з заводами оборонпрому - "Азовсталь", меткомбінат імені Ілліча, "Азовмаш". Вони мали і мають стратегічне значення для оборони України, так як саме на них, і більше ніде в країні, не виготовляється броня для танків і бронемашин.

Маріуполь був дуже важливий в стратегічному плані для Путіна. Україна не могла без виробничих потужностей на території міста збирати бронетехніку для власної армії.

Передісторія захоплення Маріуполя

Популярні новини зараз
Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати Головне за 24 квітня: бунт українців у Польщі, трагедія Каті Репяхової, важливий день та різке підвищення цін В українців залишилося кілька годин: дзеркальна дата 24.04.2024 допоможе вам виконати бажане, правила "Іди в Україну, ти, бл**ь, служи": розлючені українці накинулися на працівників паспортного столу в Польщі
Показати ще

З середини квітня 2014 Маріупольська міськрада була під контролем банд сепаратистів. Вони наводили жах на місцевих жителів і показували, що тепер їм належить влада в місті. Маріуполь перейшов під повний контроль бойовиків після трагедії 9 травня, коли терористи по команді з Москви штурмували міське УВС.

Після цього сепаратисти заблокували бетонними блоками кілька вулиць у центрі міста, захопили кілька адміністративних будівель і обладнали укріпрайон для відбиття можливих атак з боку ВСУ. Міліція, СБУ та прокуратура були повністю паралізовані, а багато їх співробітники вже готувалися приміряти на себе російську форму.

Українські військові контролювали тільки маріупольський аеродром, де базувалися лише кілька сотень нацгвардійців, військових ЗСУ і півтори сотні добровольців з батальйону "Азов". Основні сили стягнули до Слов'янська, де вже протягом місяця безуспішно намагалися оточити банду Ігоря Гіркіна.

Спецоперація по звільненню Маріуполя

На штурм Маріуполя направили 150 бійців спецбатальйону "Азов", 2 роти спецбатальйону "Дніпро", 2 роти Національної гвардії і спецназ МВС. Місто взяли в оточення військові і нацгвардійці. Силам АТО протистояли від 60 до 80 озброєних бойовиків.

О 4:50 ранку в Маріуполі почалася активна фаза спецоперації зі звільнення міста. У бій вступили штурмові групи "Азова", перед якими стояла мета - взяти під контроль банк на вулиці Грецькій. Саме в цьому укріпленому будинку розташувалась штаб-квартира терористів.

В українських воїнів були в розпорядженні кілька імпровізованих бронемашин на базі КАМАЗів і УРАЛів. На них встановили кулемети і вони повинні були стати основною силою вогневого удару.

За підсумком складної операції було ліквідовано декілька бойовиків і затримано понад 20 осіб. При цьому ніхто з мирних жителів Маріуполя серйозно не постраждав. Через недосвідченість бійців оточення міста, і відсутність жорсткої команди на тимчасове затримання кожного, багатьом сепаратистам вдалося втекти з міста, прикинувшись мирними жителями.