7 грудня Верховна Рада прийняла державний бюджет - 2018. І як це зазвичай відбувається, держбюджет не може похвалитися реалістичністю.
Ситуацію прокоментував економіст і політичний аналітик Денис Гаєвський в "Риа новости Украина".
За словами експерта, в Україні не було жодного бюджету, виконаного за потрібними показниками, тому що фінанси розподіляються у ручному режимі. Також є ще одна причина - зруйнована система економіко-математичного моделювання, через це щорічний проект держбюджету стає "порожнім" документом.
Якщо неясно на яку величину конкретно виросте/впаде ВВП - пиши 2-3%. Адже протягом року цей показник все одно потрібно буде міняти в сторону зниження. Всім відомо, що внутрішній ринок знищується, а ціна на експортовані сировинні товари на світовому ринку нестабільна.
Наприклад, показник інфляції на 2018 рік закладений на рівні 7%. Важко повірити, що інфляція утримається в межах однозначного числа, тому що закладений валютний курс становить 30,1 грн за $ 1 на кінець 2018 року, здійсниться номінальне зростання мінімальної зарплати. Також можуть підвищитися тарифи природних монополій. Нагадаємо, що в проекті держбюджету-2017 інфляція закладалася на рівні 8,1%, а останні 10 місяців її рівень піднявся на 2,4%.
На жаль в бюджеті цього року відсутні найменші точки економічного зростання на наступний рік. Як підсумок, триває примітивізація галузей економіки України. У структурі виробництва металургійного комплексу збільшилася питома вага сталевих чушок і залізорудного концентрату, в той час як металеві вироби (металовироби) і металоконструкції наша країна все більше закуповує за кордоном. Крім усього, вітчизняне сільське господарство планують поставляти необроблене сировину в країни розвиненого капіталізму.
Традиційно, в пріоритеті уряду розвиток силових структур - на них виділили з держбюджету 5% від ВВП. Не дивлячись на такі старання з боку держави в рейтингу ВСУ від міжнародної компанії Global Firepower ми опинилися лише на 30-му місці - між Швецією і М'янмою. Дивно, але в 2013 році "розвалена Януковичем армія" займала в цьому списку 21-е місце.
Не обділили під час прийняття держбюджету і депутатів-мажоритарників. Їм виділили 5 млрд гривень субвенцій на соціально-економічний розвиток. А поповнювати держскарбницю Кабмін вирішив за допомогою збільшення акцизів на тютюнові вироби - але це лише призведе до додаткової тінізації галузі і збільшення контрабанди.
Також лякають зовнішні позики країни - в 2018-2019 роках в розмірі 473,5 млрд грн. З огляду на, що тільки з початку 2017 року величина держборгу зросла на $ 6 млрд, таким чином Україна перетворюється на вічного боржника. Зауважимо, що, за словами прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, лише на обслуговування боргу Україна нині витрачає по 100 млрд грн на рік.
З соціальною сферою теж все непросто. Цікаво як запрацюють медична і пенсійна "реформи", тому що нинішній рівень витрат на соціальну сферу здасться вельми гідним.
Так що для українців наступний рік стане ще одним роком виживання.
Раніше портал "Знай.ua" писав, що вартість послуг ЖКГ для українців знову збільшується.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися