Відомий журналіст Дмитро Гордон в ексклюзивному інтерв'ю "Знай.ua" розповів нам про своє життя і кар'єру. Поділився думкою про українських політиків і сказав, хто стане наступником Путіна.

Дмитро, я, напевно, не відкрию секрет, якщо скажу, що 21 вересня у вас день народження. Вам виповнюється 50 років. У такому віці, ви домоглися багато чого: ви відомий телеведучий, журналіст, письменник. Я знаю, що свою кар'єру ви почали в 17 років. Ви скажіть, 17-річний Діма, що він думає про 50-річного Дмитра?

Я зараз подумав, що, напевно, не в 17, а в 16. Тому що перше своє інтерв'ю я взяв у вересні 84 року. Тому все-таки 16 років. І нічого він не думає, я не вважаю, що мені 50 років. Для мене раніше чоловіки 50 років були дуже старими, і 40-річні теж. А зараз, напевно, все змінилося, і я собі здаюся 30-літнім. За всіма показниками. Але, що він думає. Думає про те, що дядько працює, дядько не знає спокою, дядькові, як і раніше, все цікаво. Тому він і не дядько зовсім, він хлопчик.

Я думаю, що ви не виглядаєте на свій вік. І вважаю, що це не тільки моя думка, а й наших телеглядачів. Ви вже давно стали таким брендом. "Гордон" - це якісне інтерв'ю з цікавими серйозними людьми. Тобто, у вас проходять інтерв'ю року з 98-го. Ми знали, якщо "В гостях у Дмитра Гордона", то буде Горбачов, Гурченко й інші знаменитості. Зараз ви пішли працювати на "112-й" канал. І працюєте з українськими політиками. І, звичайно, такого рівня гостей, як були там, уже немає. Як з цим справляєтеся?

Перше: не пішов я на канал. В принципі ніколи не працював на якомусь каналі. І продовжую працювати ні на одному з каналів. Я ніколи не отримував грошей за свої програми. Мені ніколи ніхто не платив - я все робив за свій рахунок. Це мій внесок в історію, це моя місія. Якщо це гучне слово, то можна йому не вірити, але, тим не менше, я це відчуваю як місію. Я роблю за свій рахунок якісний продукт, а за це мені зверху приходить можливість займатися цим далі.

Популярні новини зараз
Облави ТЦК збираються посилити: де шукатимуть ухилянтів найчастіше Гороскоп на четвер 14 листопада для всіх знаків Зодіаку: до Левів "підкотить" незнайомець, Рибам впоратися б із самим собою Комунальники почнуть обходити квартири українців Працівники ТЦК звернулися до чоловіків з важливим проханням
Показати ще

Що стосується "112-го" каналу. Я з великим задоволенням з ними співпрацюю. Це високопрофесійні хлопці, творчі. Мені подобається їх підхід, подобається їхній патріотизм. Взагалі все подобається. І, звичайно, рівень людей, з якими я роблю інтерв'ю сьогодні, незрівнянно нижчий, ніж у людей, з якими робив інтерв'ю вчора. "Вчора" - це до січня 2014 року. Останній раз, коли був у Москві, я робив інтерв'ю з блискучими співрозмовниками в січні 14 року. Якраз Майдан вже стояв, і ми його обговорювали з Людмилою Нарусовою. Я зазвичай брав інтерв'ю за день і півдня наступного. Навіть не півдня. 6-7, іноді 9 інтерв'ю. Це був нескінченний нон-стоп, коли 2-3 години на інтерв'ю, 15 хвилин відпочинок, і наступне інтерв'ю.

Люди приїжджали в готель Rits, який знаходиться прямо на Червоній площі. Там у мене був величезний номер. Все красиво, пафосно і чудово. Сьогоднішні співрозмовники вже не ті. Але, по-перше, я "не з тими" не розмовляю, а тільки з тими, хто мені цікавий. По-друге, я сьогодні роблю інтерв'ю по Скайпу: від Войновича і Веллера, до Касьянової і Коржакова. Тобто, триває спілкування з розумними людьми. Я продовжую робити свою програму "В гостях у Дмитра Городона". Тому що рідко, але влучно, якийсь птах долетить до середини Дніпра: Леонід Парфьонов, Протасов. З тих, хто у мене в списку.

У мене є великий список. Я його відпрацьовую. Я знаю, з ким хочу зробити. Їжджу за кордон і роблю інтерв'ю з людьми, які мені цікаві. І ось тиждень тому зробив інтерв'ю з видатним радянським кінорежисером Олександром Аскольдовим, який зробив культову картину "Комісар". Він приїхав до Києва з Москви. Йому 85 років. І заради таких інтерв'ю варто взагалі жити далі.

Він приїхав заради інтерв'ю до вас?

Ні, він приїхав до Києва, щоб показати хорошу копію фільму. У Будинку кіно зібралося дуже багато людей. Це людина трагічної долі, він дитячі роки провів у Києві. І за дві години інтерв'ю він тричі плакав. Заради його сліз, заради цих оповідань коштувало за це братися.

Хочу повернутися до каналу "112", до вашої програми. Ось у нас не так-то й багато серйозних людей. Якщо два ефіри на тиждень, то вистачить приблизно на рік. Коли закінчаться серйозні люди і з'являться політики й політологи, що проходять повз, ви закриєте програму чи підете по другому колу?

Тих, що проходять повз, точно не буде. Я себе поважаю і ніколи не сяду спілкуватися з порожньою або поганою людиною. Тільки якщо вона викликатиме інтерес у мене. Тому що дурні теж викликають інтерес. Особливо якщо вони щирі або добре грають. Вони цікаві й епатажні. Зараз у мене виходить програма із золотої колекції. Інтерв'ю півтора-двогодинне із запасу, які я знімав за останні 3-4 роки. Це різні люди: Шендерович, Олексій Кох, Алексієвич, Нарусова, Собчак і так далі. По неділях у мене виходять програми в прямому ефірі, тому раз на тиждень, враховуючи Скайп, з огляду на те, що можна говорити з Америкою, Росією, Німеччиною та іншими країнами. Закінчаться нормальні люди, і знову підемо по другому колу, і знову почнуться нормальні люди.

Ваші інтерв'ю серйозні і в певному сенсі компліментарні. Тобто, видно, що людина, з якою ви розмовляєте, вам приємна або як мінімум цікава. Зараз стало популярним запрошувати до себе людей і відразу ж питати "Коли ви перестанете красти?" Або ж "Ви гей чи ні?". Тобто такий Hard Talk. Як вважаєте, ось такі "добрі" інтерв'ю матимуть рейтинг?

Все залежить від задачі, яка стоїть перед журналістом. Я собі сам поставив колись давно завдання. Створити історію в особах людей, які колись були частиною епохи і самі стали епохою. І коли перед тобою в кріслі сидить людина значна, видатна, а то й велика - ти хочеш розпитати її так всебічно і багатогранно, щоб через неї показати історію, час, людей, які її оточували. Я розумію, що ці інтерв'ю не втратять своєї краси, свого смаку і через роки. І це підтверджує "Ютуб", де ці інтерв'ю набирають мільйони переглядів. Ось, здавалося б, інтерв'ю 15-20-річної давності постійно переглядають. Це говорить про те, що вони затребувані і тепер.

Колись одну досить відому журналістку, яка працювала в "Бульварі Гордона", я провів до дуже відомого артиста, до якого вона не могла ніяк потрапити. І перше питання, яке вона поставила: "Ви гей?". Той сказав: "Що це за коза драна, навіщо ти її до мене привів? Забери її до чортової матері!.." І я їй розповів, що якщо ти хочеш розкрити людину, то:

а) ти не можеш починати з цього питання;

б) якщо тобі вже так хочеться, то постав його потім.

Коли я розмовляв з Микитою Михалковим, я теж запитав про це. Але важлива форма цього питання. Якщо ти хочеш, щоб людина перед тобою розкрилася, то не можна питати з порога, такі питання, інакше не буде бажаного результату. Я запитав приблизно так: "Микита Сергійович, я ризикую, що ви зараз накинетеся на мене з кулаками, але мені доводилося чути, що ви, улюбленець мільйонів жінок, гей. Це так?".

Ви часто починаєте інтерв'ю з питання, звідки гість. Де народився, чи їздить він додому. Ви корінний киянин...

Я просто починаю спочатку. У мене все по системі Станіславського, але самого Станіславського можна прибрати. Просто - по системі. Починати треба спочатку, хоча іноді можна починати з кінця. Залежить від героя.

...ви корінний киянин. І для нас, приїжджих, таке відчуття, що їх не так-то й багато. Тому що на телебаченні дуже багато людей не з Києва. Ось ви відчуваєте, хто киянин, а хто ні?

Ні, у мене відчуття того, погана людина або непогана. І друге: професіонал він чи ні. Звідки він, не має ніякого значення, за рівним рахунком. Тому що те, що ти киянин, не дає тобі ніякої індульгенції або відчуття, що ти вище за когось. Так само, якщо ти москвич або ти народився в Нью-Йорку. Яка різниця? Покажи, що ти можеш.

Ви дуже тривалий час підтримували стосунки з багатьма людьми, у яких брали інтерв'ю. Ці багато людей живуть в Росії. Я знаю, що це Розенбаум, хотіла сказати, Кобзон. Зараз, коли пройшла смуга між Росією і Україною, чи спілкуєтеся ви?

Я з дитинства знаю твердо, що друзів зраджувати не можна. Я ніколи не дружив з людьми, виходячи з якоїсь вигоди, або меркантильних міркувань, або ж дивлячись на їх популярність. Тому, всі, з ким я дружив, я з ними продовжую дружити. Зменшилася кількість контактів. Тому що дійсно пройшов вододіл. Дійсно, з багатьма з моїх друзів із Москви у нас різні погляди. Багато моїх друзів стали жертвами одурманюючої пропаганди. Але те, що вони не розуміють мене і не поділяють мої думки, не означає, що я перестав їх любити. Я їх люблю з їхніми зблуканнями, з їхніми помилками. Ви назвали два прізвища. Насправді, їх набагато більше.

В суботу я розмовляв із Розенбаумом по телефону. Він як раз давав концерт в Оренбурзі. Ми з ним іноді телефонуємо один одному, не так часто, як раніше. Раніше він приїжджав майже кожні 2-3 місяці до Києва. Ми проводили з ним дні і ночі. Я з ним дружу з 89 року. З Кобзоном я дружу з 86 року. І він був тамадою на багатьох моїх днях народження. Він близька для мене людина, він рідний для мене. Я його люблю, я намагався йому пояснити. Ми кілька разів зустрічалися в третіх країнах. Я пояснював йому те, що думаю про події. Він дуже уважно слухав. Йому здалося, що мене зазомбували, мені здалося, що з ним сталося те ж саме. Але, знову-таки, це не віднімає у мене друга.

Хто з ваших друзів дійсно вірить в те, що Росії немає на Донбасі, і що вона не винна? А хто просто прийняв цю лінію, тому що розуміє, інакше їм просто не продовжити свою кар'єру в Росії?

Треба розуміти, що люди, які підписали цей знаменитий лист на підтримку анексії Криму, вони залежні люди. Я завжди намагаюся війти в становище інших. Добре міркувати мені, я ні від кого не залежу, мені ніхто не дає грошей, мені не потрібна посада. Я завжди покладався на себе, на свій талант, на свої гроші. І я мав все на увазі й продовжую мати. Тому я завжди вільно висловлювався і продовжую це робити.

Не можна судити режисера Марка Захарова, який має муніципальний театр "Ленком", в якому працює його дочка, який вже дуже старенький, якого за законом уже давно повинні відправити на пенсію. А йому дають гроші, він тримає дочку, тримається сам на плаву. Не можна кидати камінь в його город. Не можна кидати камінь в город людей, які... Ось, покійна Олена Василівна Образцова мені говорила, що не підписувала цього. Я просто побачила мій підпис, коли летіла в літаку. І, навіщо мені конфронтація, якщо я почну дзвонити й говорити "приберіть мій підпис".

Разом з цим, мені неприємний цілий ряд людей. Таких, як Пореченков-ідіот, який приїхав сюди і почав стріляти в бік українських військових. Ідіот. Талановитий актор, хороший хлопець, я з ним знайомий. Але так себе вести не можна. Або Валерія з Пригожиним. Два дурня теж. Ви живете закордоном, у вас там нерухомість, ви там лікуєтеся, дітей вчите. Навіщо ви дурня клеїте? Підписали лист і сидіть тихо. Ні, вони нарощують це все. Вони розповідають, яка Україна. Навіщо?

Точно так само Газманов. Талановита людина, пісні якого я дуже люблю. Але навіщо лізти напролом так? Що тобі Україна поганого зробила? Ти приїжджав сюди, з іншими колегами, заробляв мільйони доларів. Що тобі поганого зробила Україна? Ти впевнений, що Росія права, а Україна ні? Тут дуже індивідуальний підхід.

Ви не їздите більше в Росію брати інтерв'ю. Але багато наших артистів продовжують там гастролювати. І дехто каже про свою місію.

Я прошу вибачення, хочу сказати. Ось днями помер мій друг, Аллан Чумак, з яким ми дружили з 90-го року. Він часто жив у мене вдома, я дуже любив його, а він любив мене. І ось ми з його дружиною постійно на зв'язку. А поїхати? Я не можу поїхати. Від нас поїхала людина із квітами. Сьогодні похорон. Ось так, на жаль. А поїхати дуже хотілося.

Як ви ставитеся до того, що українські артисти продовжують їздити в Росію? І до того, що вони говорять, що у них місія доносити те, що відбувається в Україні.

Ні, це ніяка не місія. Я вважаю, що більшість з наших артистів просто тупоголові обивателі, яких цікавлять просто гроші. І вважаю, що це велика помилка. Особливо для тих, хто виступає на святах російської армії у Кремлі. Ні, я не настільки категоричний в оцінках цих людей, тому що - а як бути з двома мільйонами людей, більшість з яких із Західної України, що їдуть заробляти в Росії, яка вбила вже 10 тисяч українців? А чим вони кращі за артистів, вони так само їдуть заробляти? Тому тут теж є цілий ряд питань.

На останніх виборах ви балотувалися до Верховної Ради і пройшли до Київради. Були депутатом. Навіщо ви пішли в політику?

Так, перший раз - півтора року, вдруге - рік, і пішов. Я пішов у політику тому, що виявився дурнем. Я піддався ейфорії Майдану, на який вийшов з першого дня, який живе в моєму серці досі. Тому, що це були чудові дні. Все, що потім почалося - вже погано. Я думав, що ось зараз, нарешті. До речі, у мене другий раз було таке відчуття, перший раз воно було в 2004 році. Я подумав, що зараз, вже нарешті, після таких жертв, після такого опору, після таких зимових стоянь на морозі, зараз все почнеться. Європа поруч, все піде, корупція припиниться. І на цій ейфорії я пішов туди. А коли я побачив процес зсередини, зрозумів, що нічого не змінилося. Українська політика - потворне явище. І коли побачив все це, я зрозумів, що мій внутрішній комфорт набагато важливіше цього всього.

Я хочу спокійно прокидатися і засинати, розуміючи, що роблю те, що велить душа. Я встав і пішов, оскільки у мене не було жодних зобов'язань. Тому що, на відміну від всіх інших кишенькових депутатів, мене ніхто не приводив. Встав і пішов, і відчув величезну радість і полегшення. І завжди, коли проїжджаю повз будівлі Київради, думаю: "Боже мій, як добре, що я звідти пішов, яке щастя".

Що було останньою краплею там?

Останньою краплею було... Ну передостанньою краплею було перейменування київської вулиці на честь Бандери. Я був єдиним, хто голосував проти. Хоча я підтримував всі перейменування в рамках декомунізації. Тому що я не люблю комуністів. Тому що вони знищили мільйони людей.

А останньою краплею стало те, що почали піднімати питання... спочатку я розумів, що це лінія на те, щоб посварити українців з росіянами, євреями. Потім почали сварити з угорцями, поляками, і брати участь в цьому неможливо. Це чисто російська тема, у нас в політиці величезна кількість російської агентури, яка проводить російську політику. Причому вони голосніше за всіх кричать: "Слава Україні!", "Слава нації!", "Смерть ворогам". Це чисті клоуни, артисти, які під личиною патріотів насправді є російською агентурою.

У вас хороші стосунки з Віталієм Кличком?

Так, ми дружимо, і я його дуже поважаю. І як людину, і як спортсмена, і як мера, навіть, незважаючи на те, що в Києві дуже важко їздити. І я замість того, щоб їхати на роботу 20 хвилин, добираюся годину туди і назад. Але в Києві кипить робота, і такої роботи з вулицями, асфальтом не було ніколи на моїй пам'яті. Тому молодець, людина на своєму місці, і я бачу, як він кайфує від того, чим займається.

Але він же ось підписав перейменування вулиці на проспект Бандери.

Я вважаю, що це його помилка. У людей, до яких ти добре ставишся, можуть бути помилки. І я йому про це говорив. Але між нами є різниця: він політик, а я - ні. Тому в нього інші міркування.

Ось як ви ставитеся до того, що в політику йдуть спортсмени, журналісти, співаки?

Я вважаю, що в політику потрібно йти людям, які можуть принести користь своїй Батьківщині. І якщо ви мені скажете, що доярки, токарі або слюсарі доб'ються в політиці більшого, ніж бізнесмени, журналісти чи артисти, то я запитаю, чому.

Вважаю, що в політику повинні йти люди, які можуть послужити своїй країні. Бажано, щоб у них були гроші, інакше їх легко заманити. Хоча зманюють грошима і тих, хто їх має. Я бачив страшні випадки, коли заможні і багаті люди продавалися за копійки. І коли їм пропонували гроші, вони приймали рішення, які просто не можна приймати.

Вас зараз періодично запрошують на різні канали в якості експерта. І ви іноді висловлюєте такі інсайди, яких у інших просто немає. Ви продовжуєте спілкуватися з представником попередньої влади?

Я не вважаю себе експертом. У нас таких дуже багато. Як сказав Фокін, перший прем'єр незалежної України, у нас хороші відносини. Він сказав, що експертів зараз розвелося, як на брудній кухні. Я вважаю себе людиною, якій небайдужа доля його Батьківщини. Це без пафосу. І вважаю себе людиною, яка трохи знає. Знаю, бо спілкуюся з величезною кількістю людей. Не тільки політиків, представників розвідок різних країн, людей, які володіють конкретною і реальною інформацією.

Далі, моя справа - аналізувати цю інформацію. Тому що, коли ти отримуєш її з різних таборів, далі аналізуй, до чого це йде. Тому інсайди, які я іноді озвучую, йдуть не від мене, мені їх розповідають. Мені довіряють ці речі, і я ніколи не говорю, хто це робить.

Що стосується представників минулої влади, спілкуюся, звичайно. У мене є друзі серед них. І я не приховую цього. Я повторюся, що не дружу з людьми, які зараз в тренді або пошані. Я дружу з тим, з ким мені хочеться дружити.

Ось стара фраза про те, що чоловік має побудувати будинок, посадити дерево і виховати сина. У вас 6 дітей. Дві дочки маленькі, а інші досить дорослі. Чим вони зараз займаються?

Старший шукає себе, в свої 25 років. Тому що займався одним, другим, третім, і здається, що це не його. Середній син у Лос-Анджелесі, він закінчив там університет. Він дуже хороший композитор, працює з Уолтером Афанасьєвим, володарем двох "Греммі" і "Оскара". Вони пишуть музику до кіно. Тобто, він щаслива людина, тому що він займається тим, що любить, і тим, що може робити.

Дочка тільки поступила в університет, один з найкращих в світі. Вона дуже розумна, наполеглива, відповідальна, добре вчиться. Поступила в Единбурзі в університет.

Яку спеціальність вона вибрала?

Міжнародний бізнес.
І середній син ще вчиться в школі.

В одному з інтерв'ю ви сказали, що напишете мемуари. Вже почали?

На жаль, ні. Я дуже хотів це зробити. Але ці події мене так переколошматили, що я не можу знайти в собі сили, щоб спокійно, розмірено все кинути і займатися мемуарами. Болить душа постійно. Відчуття того, що немає справедливості, що все йде не так, як повинно. Це не дає комфорту, коли ти можеш поїхати днів на десять. Я ніколи в житті так надовго не від'їжджав. На відпочинок виходить поїхати на 4-5 днів, рідко.

І що таке мемуари? Я за своє життя спілкувався з величезною кількістю великих людей. Вони пройшли через моє життя. Я з ними зустрічався, ходив у ресторани, випивав, вони ходили до мене додому, я приїжджав до них у гості, вони довіряли мені потаємні речі. Багато хто вже помер, я завжди спілкувався з тими, хто набагато старший за мене. Найцікавіше, що зі мною майже завжди був фотограф. І майже всі ці зустрічі фіксувалися на плівку. І у мене величезна кількість дивовижних фотографій у нестандартному спілкуванні з цими людьми.

Тому таку книгу я хотів робити, як фотографії і розповіді до них. Це цікава форма, але це буде наочно. Це буде цікаво.

Чи є якась історія, яка обов'язково потрапить в ці мемуари, і ви можете нам її розповісти?

Їх настільки багато, що я навіть не знаю, з чого почати. Причому дивовижних історій. Я навіть не знаю, з чого почати і чим закінчити. Це можна сідати і кілька днів поспіль розповідати.

Ваша дружина в цьому році теж стала телеведучою. Вона теж журналіст і головний редактор видання "Гордон". Як ви до цього ставитеся? Міряєтеся вдома рейтингами?

Ні, я не визнаю рейтинги, якщо чесно. Це все дурниці.

У вас високі рейтинги.

Ну найвищі на інформаційних каналах. Справа в тому, що вона професіонал, вона щаслива людина. Адже коли ти займаєшся своєю справою з радістю, і воно у тебе виходить, це здорово. Вона з нуля створила сайт, до якого я не маю ніякого відношення, там тільки моє прізвище. Підбір людей, тренінг, виховання багатьох - щоденною рутинною роботою займається саме вона. І сайт вийшов прекрасний, і я інші сайти навіть не читаю. Це журналістика найвищого класу.

Але коли вона почала займатися телевізійною журналістикою, виявилося, що це у неї теж прекрасно виходить. І я дивлюся її програми, як глядач. Звичайно, я вболіваю, звичайно, я хочу, щоб вона була найкращою. Звичайно, я хочу, щоб вона була краще за мене. Тому що у мене хороше ставлення до талановитих людей. Я їх люблю, я з паритетом до них ставлюся. І навіть якщо людина мені не подобається, але вона талановита, у мене це викликає захват і захоплення.

Я взагалі вважаю, що все наше життя має будуватися за принципом "Талановитим і професійним дорогу". А у нас, на жаль, дорогу дають тим, хто є чиїмось родичем, другом або подільником. Спотворений принцип соціального ліфта. Тому такі, як вона, повинні підніматися.

Як ви взагалі оцінюєте рівень української журналістики? Бо раніше, довгий час, її порівнювали з російською журналістикою, кажучи, що в Москві школа краще. Зараз журналістики там ми практично не спостерігаємо. Це все пропаганда. Що сьогодні з українською журналістикою?

В українській журналістиці такі ж проблеми, як і були раніше: відсутність необхідної кількості яскравих індивідуальностей. Але це проблема всієї України зараз. У нас великий голод на професіоналів у всіх сферах. Про це блискуче написала одна з кращих українських журналісток Юлія Мостова.

У нас є пристойна кількість прекрасних журналістів, які своїм стилем, почерком, небайдужістю створюють різну палітру журналістів. Але в цілому, хотілося б більше професіоналів.

Ви вірите, що у Верховній Раді наступного разу буде більше яскравих особистостей і більше професіоналів?

Я думаю, що Верховна Рада продовжить деградацію. Ось ми дивимося на них зараз, і розуміємо, що це неможливо, їх потрібно прибрати. Я впевнений, що нова Верховна Рада буде ще гірше. Вони з першої все гірше гірше і гірше. Далі до мишей.

Один із президентів колишніх, не буду говорити, хто, розповів мені колись прекрасний анекдот:

Виходить на з'їзді карликів на сцену головний карлик і каже: "Карлики, ріст мого діда 1.32, ріст мого батька 1.18, мій зріст 94 сантиметри. Припиніть розмножуватися, а то дійдемо до мишей".

Ось Верховна Рада потихеньку доходить до мишей. Це огидне видовище. Це виродки, практично всі, я їх ненавиджу. Я про це говорю завжди. Єдине, що, я думаю, якщо буде такий самий принцип обрання до Верховної Ради, то буде ще гірше. Адже там немає жодної самостійної, незалежної людини. Це все представники або олігархів, або великих політиків. Це кріпосні актори, яких дістають з рукава, і вони виконують чиїсь команди. Це дуже погані люди. Майже всі. Мене дружина часто лає, мовляв, напевно ж, є хороші. Тому "майже всі".

Тобто ви не знаєте жодного хорошого, але допускаєте, що може бути?

Мені здається, що ось Віктор Пінзеник хороший депутат. Він закони пише, але, може, я не все знаю.

Весь час говорять про те, хто буде наступником Путіна, у вас більше інформації.

Я знаю, хто буде наступником Путіна. Їм буде сам Путін, це станеться в березні. Завжди треба допускати, що відбудуться якісь несподіванки. Але Росія його любить, Путін - це Росія. Це одвічне прагнення російського народу, в більшості своїй рабського, до твердої руки, імперії. Він все це втілює. Він не просто так з'явився, і не просто так його люблять. Чи не 86%, але більшість точно. Він підняв Росію з колін, за словами багатьох росіян. Він уособлення сильного лідера, який впевненою рукою веде Росію в дупу. Але росіяни вважають, що він веде їх до світлого майбутнього. І вони помиляються вже багато століть і продовжують помилятися.

Тобто Путін - той президент, якого Росія заслуговує на даний момент?

Так, це уособлення Росії, це частина Росії, це символ Росії.

А Порошенко - це той президент, якого ми заслуговуємо?

Я вважаю, що Україна заслуговує іншого президента.

А буде цей інший?

Так, коли-небудь буде, а може, і не буде. Хто його знає, що буде. А може, президент буде формальною фігурою, а все вирішуватиме парламент. Я вважаю, що на тому етапі Порошенко був хороший, але пройшло три з половиною роки, треба щось робити. Потрібні швидкі реформи, а ми втрачаємо час.

Ви дуже любите футбол. І я знаю, що в минулому році ви навіть грали проти ветеранів "Динамо". От скажіть, що ви зараз думаєте про український футбол?

Я думаю, що в країні, де погано з усім, не може бути хорошого футболу. Коли буде економіка, тоді буде і футбол. А якщо її немає, то чому повинен бути футбол. У хорошій, з економічної точки зору, Іспанії, Британії або Німеччині й футбол хороший. А якщо ти із Зімбабве, то навіть якщо у тебе є хороші футболісти, то систему ти не налагодиш. Я не кажу, що ми Зімбабве, але і хорошого футболу у нас теж не буде. Хоча футболісти є.

За кого ви вболіваєте?

Я все своє свідоме життя вболіваю за київське "Динамо". І оскільки я людина вірна, буду вболівати за них, навіть коли вони будуть погано грати.

Чи є у вас якесь хобі? Чим ви знімаєте стрес?

Все моє життя - хобі. Я в журналістиці як би і працюю, але як би і відпочиваю. Спорт, театр, кіно. Книжки читати немає коли. Читаю свої, поки пишу їх.

Які фільми дивитеся або серіали?

Серіали не виходить дивитися, тому що вони довгі. Хоча подивився "Відлига" недавно. Подивився фільм "Батьківщина". Мені дуже сподобався російський фільм "Дурень".

А українське кіно дивитеся?

На жаль, ні. Я б і хотів подивитися, але і часу немає, і воно так не йде. Перед сном так дивишся, якщо зачепишся, то дивишся.

Вже традиційне запитання. Через п'ять років яким ви себе бачите, своє життя і Україну в цілому?

Неможливо загадувати. Це будуть просто непідкріплені нічим фантазії. Тому, що у нас все так швидко тече і змінюється, що ти розумієш: від тебе нічого не залежить. Так, вода камінь точить, може, до кого-то щось доходить, але колективна тупість наскільки велика, колективне скотство нагорі нашої країни, що самотній голос у пустелі нічого не дає. І розумієш, що ти намагаєшся зрушити величезний камінь з місця, але його тримає величезна кількість рук.

І тому, як сказано "Я стою під дверима вашого серця і стукаю". І я не вірю, що навіть двері відкриються. В даному випадку я песиміст. Ні правлячий клас, ні населення не дає приводу для оптимізму. Воно теж одурманене, забите, живе сьогоднішнім днем, не патріотичне, байдуже до своєї країни.

Думаєте, знову за гречку будуть голосувати?

Я впевнений в цьому. За гречку, за 200-300-500 грн, звичайно.

І більше Майдан не допоможе?

Ну якщо двічі не допомогло. Якщо буде ще один Майдан, то я пас. Тому, що знову стоять одні, вбивають інших, а у владу приходять треті й починають красти. У чому сенс тоді?