В Україні існує два способи розірвання шлюбу, про які говориться у Сімейному Кодексі України. Перший варіант, за взаємної згоди, підкріпляється заявою подружжя, другий - таке рішення приймає одна людина з пари, і заяву пише саме вона. При будь-якому варіанті документ слід подавати або в ЗАГС, або до суду. У тих, хто розлучається зазвичай виникає дуже багато питань. Які документи потрібно подати, щоб розлучитися? Як довго триває процес розлучення? Як розлучитися з чоловіком, якщо є дитина? Які папери потрібні, щоб отримувати аліменти від чоловіка після розлучення? І так далі. Давайте розберемо в повному обсязі документообігу шлюборозлучного процесу.

Як подати на розлучення

Якщо одна людина з подружжя прийняла рішення подати на розлучення, то відповідні інстанції повинні у неї прийняти заяву і розглянути питання про розірвання шлюбу. Звертатися в ЗАГС потрібно за місцем прописки (реєстрації). У заяві кожен з подружжя заповнює частину документа. Такою дією вони підтверджують своє рішення розірвати офіційні відносини. Скільки часу потрібно чекати після подачі заяви? Тільки по закінченні місяця шлюб можуть розірвати, до цього моменту подружжя залишається в тому ж статусі і ніякі дії не відбуваються. Далі в ЗАГСі призначають певну дату реєстрації розлучення. Якщо протягом місяця подружжя прийняло рішення зберегти сім'ю, то заяву можна відкликати і тим самим закрити справу шлюборозлучного процесу.

У разі вагітності жінки, заяву про розірвання від будь-якої зі сторін, не приймуть до закінчення 12-місячного терміну після народження дитини. У даному випадку є винятки, якщо одна сторона з подружжя страждає від насильства або інших дій, що суперечать правам і свободам людини, від іншої сторони - заяву приймають і шлюб розривають. Так само береться до уваги погане ставлення з дитиною матері або батька. Тоді приймається рішення не тільки про розлучення, але і про опіку над дитиною.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Показати ще

Шлюборозлучна процедура займає один місяць з моменту подачі документів. Але це в тому випадку, коли обидві сторони згодні і не мають претензій. За місяць вони можуть ще відкликати позов і повернути повноцінну сім'ю. Інше питання, коли одна сторона з подружжя противиться розлученню і не дає згоди. Ось тоді процес затягується на кілька місяців. Без підтримки юристів у такому випадку не обійтися. Особливо, коли сім'я з неповнолітніми дітьми або коли намічається розділ майна.

Які документи потрібні для розлучення

Стандартний пакет документів для розлучення на першому етапі: заява, паспорт, свідоцтво про шлюб. У разі, коли у подружжя є неповнолітні діти, крім стандартних документів є список інших: свідоцтво про народження спільних неповнолітніх дітей, договір про та забезпечення дитини після розлучення. У цьому договорі вказується з ким із батьків, будуть проживати діти, а також, яку участь в їх вихованні і забезпеченні братиме інша сторона. Ще в документі можна позначити обов'язки одного з батьків, з ким залишаться діти. І зробити акцент на не перешкоджанні одного з батьків здійснювати свої батьківські права і обов'язки по відношенню до дитини іншої сторони. Дітям, яким на момент шлюборозлучного процесу виповнилося 14 років, надається можливість самостійно приймати рішення: із ким із батьків залишитися.

Аліменти при розлученні. Коли в родині є діти оформлення аліментів - дуже важливе питання. Деякі батьки можуть самі домовитися і зафіксувати умови в договорі про сплату і встановлення розміру аліментів на дитину. У документі зазначено: сума, порядок виплати, терміни і куди будуть витрачатися виплачувані кошти. Найголовніше в цьому питанні - турбота про права дитини.

Коли шлюборозлучний процес проходить через суд, пакет документів повинен бути таким:

- копія паспорта;

- оригінал свідоцтва про шлюб;

- заява про розлучення (два примірники);

- копія свідоцтва про народження дитини;

- квитанція про оплату судового збору.

Щоб полегшити роботу уповноважених осіб, які здійснюють шлюборозлучний процес і заощадити час громадян, які хочуть розлучитися - була введена онлайн робота по розірванню шлюбу. Зустрічі з органами в будь-якому випадку не уникнути, але на початковому етапі - подачі заяви, процедура проходить легше і швидше. Перелік документів, які потрібні при розлученні онлайн через інтернет наведені на відповідному сайті. Заповнюється заява про державну реєстрацію про розірвання шлюбу. Вона знаходиться на спеціальному сайті Міністерства юстиції України - "Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану".

Зміна прізвища після розлучення. Які документи подаються? Необхідні наступні документи: заява, свідоцтво про народження, паспорт, свідоцтво про розірвання шлюбу, довідка про попередні зміни прізвища, імені або по батькові, свідоцтво про народження неповнолітніх дітей, фото 3Х4 і квитанція про оплату держмита. Розглядається питання і приймається рішення протягом 12 тижнів. Коли виникають проблеми або є порушення термін можуть продовжити до 6 місяців.

Як подати заяву

Щоб оформити розлучення потрібні: заява про прийняття рішення розлучитися, паспорт громадянина України, свідоцтво про шлюб. Заява заповнюється відповідно до бланка. Залежно від того, де буде проходити розірвання шлюбу: ЗАГС або в суді.

До суду заяву слід подавати, якщо в сім'ї є неповнолітні діти. У заяві необхідно вказати причину розлучення. Так само надається копія свідоцтва про шлюб та свідоцтва про народження дитини.

Коли одна сторона подружжя не згодна на розлучення, а друга вимагає його. Заява приймається від однієї сторони і розглядається за загальними правилами. Сам процес може затягнутися на певний час. Питання, пов'язане з розділом майна подружжя вирішується в судовому порядку. Також не уникнути судових процесів при вирішення питання про опіку дітей.

До якого суду подавати заяву про розірвання шлюбу? Подача документів повинна проходити за місцем проживання відповідача. У тих випадках, коли дружиною або чоловіком забезпечується неповнолітня дитина, заяву про розлучення можна подати за вибором позивача. Якщо дружина вирішила розлучитися і у неї на руках є маленька дитина, вона має право подати заяву за місцем проживання. Так само до уваги береться стан здоров'я одного з подружжя та інші серйозні обставин. Всі питання подібного характеру розглядаються в індивідуальному порядку.

Яка вартість шлюборозлучного процесу в Україні? У 2017 році офіційний збір за подачу заяви становив 640 грн. З 2018 року вартість переглянута. Тепер фіксоване держмито дорівнює 704,8 грн.