Рік тому у польський прокат вийшов художній фільм "Волинь" режисера Войцеха Смажовськи, який спровокував справжній історичний скандал. За задумом, ця стрічка повинна була підштовхнути до діалогу обидві країни – зокрема, обговорення подій часів Другої світової війни.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Але експерти охрестили подібні наміри "гнилим компромісом", тому що спроба показати реальність перетворилася на інший сценарій – видати бажане за дійсне. Переглянули відеороботу в перший день до 200 тисяч людей, а за весь час прокату – 1,4 мільйона поляків.
Не стала сенсацією стрічка стала на кінофестивалі в Гдині в вересні минулого року, але згодом посипалися нагороди, в тому числі – за кращу режисуру. Проте у нашій країні було чимало негативних відгуків та ворожого ставлення – мовляв, фільм лобіює українсько-польські стосунки і тому так і не вийшов на екрани, повідомляє "Укрінформ".
Войцех Смажовськи запевняв: хотів створити міст між державами, а не побудувати стіну. Ксенофобські настрої, як вважають історики, базуються не тільки на одному фільмі: дискусію викликають у першу чергу мігранти. Наші їдуть до Польщі, поляки – традиційно до Німеччини та Італії.
Особливо боляче активістам було чути слово "біженець" по відношенню до українців. Іноді – з приставкою "політичний". Воно закріпилося за освіченими людьми, які не змогли знайти себе на батьківщині.
Чи допоможе налагодити стосунки "Волинь" між офіційними Києвом та Варшавою – питання часу, але факти свідчать самі за себе. У Луцьку обстріляли генконсульство, постійно руйнуються пам'ятники, натомість із Польщі почастішали звістки про побиття наших заробітчан.
І знову ж таки – суть не у фільмі, а у тому, як люди ставляться до історії та чи шанують вони себе самих так, як іноземці. Цю проблему почали активно піднімати дипломати, які хочуть всіма можливими засобами відновити дружні стосунки між країнами у зовсім іншій площині. Тим паче, що у боротьбі проти агресора союзник Україні не завадить.
Дивіться: український історик про фільм "Волинь"
Як повідомляв портал "Знай.ua", режисер "Сторожової застави" розповів, як народжується справжнє українське фентезі.