Сьогодні Президент України Петро Порошенко підписав указ про введення санкцій відносно російських компаній. Найбільше українських користувачів стривожив той факт, що під заборону на 3 роки потрапили соцмережі "ВКонтакте", "Однокласники", сервіс "Яндекс" з численними сервісами-сателітами, сервіс Mail.ru, розробники антивірусів "Лабораторія Касперського" і "Доктор Веб", розробник облікової програми "1С".

"Знай.ua" дізнався - що буде далі.

Багато користувачів нарікають на такі санкції, а експерти відзначають, що в збитку залишаться громадяни саме України. Користувачам перерахованих вище сервісів дається 15 днів до блокування, щоб зберегти важливу і потрібну інформацію. Але користувачі вже почали скаржитися, що не можуть зайти на свої сторінки «Вконтакті».

Радник міністра МВС Зорян Шкіряк вже повідомив, що в Україні для виконання рішення Президента є технічні можливості та ресурси. Але багато провайдерів і фахівці з комп'ютерної безпеки стверджують, що не мають технічної можливості для блокування даних сервісів.

DNS, URL, IP-адресу та інші види блокування неефективні, досвідчені і просунуті користувачі легко обійдуть такі заборони. «Люди, які готували це рішення, просто не розуміють, як влаштований і працює інтернет. Як і "секта Мізуліної", яка впроваджує подібні заборони в Росії. У сучасній інформаційній війні можна перемогти заборонами, тут потрібні технології ХХІ століття. Зате це рішення напевно буде сприяти підвищенню інтернет-грамотності серед населення: слово "проксі" тепер буде зрозуміло кожному, а не тільки фахівцям», - зазначає на своїй сторінці експерт Сергій Нестеренко.

Популярні новини зараз
Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Два тарифи на воду: нові ціни встановили для мешканців багатоповерхівок та приватного сектору Розписуватися буде не потрібно: коли повістка вважатиметься врученою Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

«Здійснити блокування російських сайтів українськими провайдерами, які потрапили під санкції, на даний момент неможливо технічно", - заявив голова Інтернет-асоціації України Олександр Федієнко.

«В Україні не існує ніякої інфраструктури для блокування інтернет-трафіку - тобто немає можливості в одній точці прийняти обов'язкове для всіх провайдерів рішення і перевірити його виконання, - єдиним способом забезпечити його виконання залишається ногами обходити провайдерів і вимагати. Провайдерів в Україні багато. Але ось в чому справа - всі ці ресурси багато років працюють по https. Тобто способу заблокувати URL немає взагалі. Блокувати можна лише IP, і це окреме завдання для інфраструктури. Якої немає», - написав у своєму блозі Сергій Петренко, колишній глава «Яндекс.Україна».

Підприємець Олександр попросив не називати його прізвища. Чоловік займається установкою програм "1С бухгалтерія".

«З піратськими версіями програми нічого не трапиться. Під удар потрапляє офіційна версія програми - тут доведеться або перереєструвати фірму, створивши український аналог, і змусити заново користувачів оплачувати ліцензії, або взагалі залишити все як є. Оскільки інших програм на ринку, рівних 1С та "Парус" (для великих підприємств), просто не існує. Більш того, українські електронні програми типу «Мій електронний документ» заточені саме під 1С, банківські додатки також заточені під 1С. Не можна просто так все взяти і заборонити - це буде колапс», - розповів наш співрозмовник.

Він зазначає, що подібний указ - просто чергова спроба збити гроші з бізнесу. Адже навіть такий гігант, як "Майкрософт" нічого не може вдіяти з копіями «Віндоус».

«300 тис. українських підприємств використовують у своїй роботі бухгалтерську програму "1С". Вартість її для невеликої торгової фірми близько 350-500 доларів; для великого виробничого підприємства - до 3500 доларів. Усереднити до 1000 (з урахуванням переважно малого і середнього сегмента). Підсумок: наказом президента про заборону використання цієї системи українським підприємствам завдано збитків мільйонів на 300 доларів. Бізнесмени! Подайте до суду на Порошенка з позовом про відшкодування шкоди», - висловився Максим Гольдраб, керівник Публічного аудиту.

Багато рядових користувачів соціальних мереж також розгубилися.

«У мене в соцмережі «Вконтакте» зберігалися в закритих альбомах багато фотографій - ще з юності. Вони дуже дорогі мені, як пам'ять. Тепер доведеться завантажувати і зберігати все на ноут, що і незручно, і ризиковано», - каже Олена Макаренко.

Чимало користувачів соціальної мережі «Вконтакте» зізнаються, що заходили туди не скільки за новинами і спілкуванням, скільки за безкоштовною музикою і фільмами.

«Тепер доведеться йти на російські сайти з безкоштовним контентом - на кшталт «зайцев.нет» або в онлайн-кінотеатри на кшталт «Кіного» або «Май хіт», - говорить інтернет-користувач Станіслав Остафійчук.

Великі компанії, що потрапили під заборону, вже нарікають на те, що їх співробітники залишаться без роботи. «Ми з жалем сприйняли новину про політично вмотивоване рішення влади України заборонити використання соціальних мереж "ВКонтакте", "Однокласники" і ресурсів Mail.Ru на території своєї країни. Це рішення вдарить насамперед по самим користувачам - громадянам України. Близько 25 мільйонів жителів України спілкуються на заблокованих платформах зі своїми друзями в Україні і в усьому світі; тепер вони будуть позбавлені цих зв'язків. Ми переконані, що в інтернеті немає меж. Ми ніколи не брали участь у політиці. Ми не порушили жодного закону України», - йдеться в заяві Mail.Ru Group.

Як випливає з даних аналітичної компанії Gemius, з початку 2017 року сервісами «Яндекса» в Україні користувалися 33,27 млн осіб.

В «Однокласниках» стверджують, що 9,5 мільйона (лютий 2017 року. - Ред.) жителів України користуються сервісом.

«ВК» говорить про 16 мільйонів користувачів з України в місяць.

Mail.ru розказує про 25 мільйонів українців, що користуються послугами його сервісів.