В Україні гальмується створення незалежної структури, яка б забезпечувала ефективний контроль вищої освіти.

Про це повідомляє ZN.UA. Нинішній порядок створення Національного агентства з питань якості вищої освіти (НАОКВО) породжує конфлікт інтересів між різними центрами впливу. Ці перипетії вже тривають протягом двох років.

Профільний комітет Верховної Ради розглянули законопроект про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту", який стосується НАОКВО. Найбільше критики під час його обговорення викликала явна спроба Міністерства освіти легітимізації колишньої командно-адміністративної схеми формування агентства.

У законопроекті, ініціаторами якого стала група нардепів, пропонується кардинально інший принцип формування НАОКВО і скорочення його складу до 17 осіб, замість нинішніх 25. Також в ньому прописано, що членів слід відбирати на конкурсі, а не за квотами. Термін їх повноважень хочуть продовжити з трьох до чотирьох років.

Законопроект передбачає, що до складу агентства можуть увійти громадяни України у віці від 18 до 65 років, у яких є вчене звання і науковий ступінь, а також певний стаж роботи на науково-педагогічних посадах не менше п'яти років. Також планується, що члени Нацагентства виконуватимуть свої повноваження на постійній основі. Ініціатори закнопроекта вважають, що це дозволить уникнути конфлікту інтересів: адже, працюючи паралельно в навчальному закладі або науковій установі, неможливо бути неупередженим і незалежним експертом.

Популярні новини зараз
Платити по 2,64 грн за кВт будуть не всі: якими будуть травневі платіжки за світло Українцям кардинально змінять правила оплати комуналки: до чого готуватись Отримаєте менше – не дивуйтесь: Пенсійний фонд попередив про зміну розміру субсидії Екс-командир звернувся до тих, хто шукає багатодітних дружин та бабусь як "страховку": "Є ще один варіант..."
Показати ще

Але все це вказує лише на те, що ні міністерство ні автори законопроекту не зацікавлені в швидкому запуску НАОКВО, який повинен стати справжнім незалежним орган з широкими контрольними і експертними повноваженнями. Під час обговорення у одного з нардепів вирвалася фраза: "Головне - не створити монстра, структуру над міністерством". Що ще раз доводить, що законопроект виконує лише роль клітки для монстра, яким уявляється незалежне агентство "небідних" ректорам і плагіаторам.

Нагадаємо, раніше портал "Знай.ua" повідомляв, в українських школах незабаром повністю зникнуть традиційні паперові підручники.