Українці можуть стикатися із труднощами, подаючи конституційний позов до Конституційного суду, через зміст статті 151-1.

Про це у статті для ZN.ua розповів Заслужений юрист України Віктор Мусіяка.

За його словами, стаття 151-1 Конституції передбачає серйозні труднощі вже під час встановлення наявності підстави для подачі конституційної скарги. У тексті статті всього дві пропозиції:

"Конституційний суд України вирішує питання про відповідність Конституції України Закону України по конституційній скарзі особи, яка вважає, що застосований в остаточному рішенні в його справі Закон України суперечить Конституції України" та "Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпані".

"Яка судова інстанція уповноважена виносити "остаточне судове рішення"? У проекті Закону "Про Конституційний суд" (в статті 77) таких інстанцій названо дві: апеляційний суд, і в випадках, передбачених законом, - касаційний (Вищий спеціалізований) суд", - роз'яснив Мусіяка.

Популярні новини зараз
Залишився тиждень: українці ризикують пропустити важливу процедуру Головне за 24 квітня: бунт українців у Польщі, трагедія Каті Репяхової, важливий день та різке підвищення цін Перерахунок пенсій з 1 травня: чого чекати стареньким Які електроприлади "тягнуть" найбільше - зараз це дуже важливо знати
Показати ще

Він зазначив, що під час внесення змін до цього положення Конституції порушили основоположний принцип захисту прав і свобод людини і громадянина, проголошений і закріплений статтею 22 Конституції.

"У попередній зміненій Редакції передбачалося право особи на апеляційне та касаційне оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом, в повній відповідності з принципом: "дозволено усе, що не заборонено". В оновленій редакції право особи на касаційне оскарження передбачено тільки в "визначених законом випадках", за принципом, який адресується лише органам публічної влади: "можна здійснювати тільки те, що визначено законом", - додав юрист.

Таким чином, друга пропозиція паралізує можливість подачі конституційної скарги до тих пір, поки "усі інші" національні засоби юридичного захисту не вичерпані. Які саме засоби, у Конституції не зазначено.

Як повідомляв портал "Знай.ua", Верховна Рада внесла у закон про військову службу суттєві зміни.