З кожним роком все більше українців їдуть до Польщі на заробітки, проте умови там не завжди відповідають нормам XXI століття.

Про це пише "Страна" з посиланням на польські ЗМІ.

Забирають паспорти

За версією видання, багато українців так і не отримують обіцяні суми, або зовсім орють за миску супу і ночівлю в кімнатах по 20 осіб. Перед тим, як загнати заробітчан в такі умови, поляки нібито відбирають паспорти під виглядом "оформлення", після чого шантажують депортацією через напівлегальну роботу.


Відео: як обманюють робітників в Польше

Популярні новини зараз
Реформи і прозорість: експерт розповів, чого вимагають США від України за свою допомогу Залишився тиждень: українці ризикують пропустити важливу процедуру Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає
Показати ще

Згідно зі статистикою, 60% українців зіткнулися з проблемами при працевлаштуванні. Нерідко аферистами виявляються співгромадяни, які колись самі приїхали на заробітки.

За словами першого секретаря з консульських питань посольства України в Польщі Дмитра Горбаня, за останній час збільшилася кількість звернень у зв'язку з порушенням прав недобросовісними роботодавцями. Найчастіше скаржаться на невиплату зарплатні.

За даними експертів, заробітчан дурять ще на етапі пошуку роботи або на місці. Тому що нелегальних працівників обдурити найпростіше. Незважаючи на безвіз з Польщею, громадян все одно не звільнили від зобов'язань отримувати дозвіл на роботу.

У посольстві радять оформляти трудовий договір, а також скаржитися до територіальної інспекції праці в разі проблем. При відсутності відповідного договору - звертатися до суду. Однак, для цього потрібні документи від роботодавця про кількість годин.

"Тут така мафія, що нічого не доведете"

"Тут така мафія і проплачені в поліції свої люди, що ні чорта ви не доведете. Жодна організація в Польщі вам не допоможе. Вони все вимагають масу паперів і доказів. А які? Якщо 90% рабів орють "на чорно", ще, буває, в кінці і самі гроші повинні - нібито за штрафи", - розповів львів'янин Богдан Ляшенко. Він повернувся нещодавно з Польщі.

"Польська поліція у цих справах не працюватиме, і українське консульство теж. Аналогічна ситуація по Чехії і Румунії. Українські заробітчани надані самі собі", - повідомив інший заробітчанин Віталій Махинько.

Деякі розповіли, що зіткнулися з обманом при розрахунку або ж з рабськими умовами праці.

"Я влаштувався на фабрику під Варшавою фасувати ковбасу. Мало того, що довелося тягати мішки по 50 кг, гарувати по 18 годин на добу, так ще й з грошима надули. Господар обіцяв платити по 8 злотих (52 грн) на годину, в місяць виходило на наші гроші близько 9-10 тис. грн. Жити повинен був за рахунок фірми в гуртожитку і їсти в їх їдальні безкоштовно. Спочатку зарплатню затримали, а через два місяці виплатили тільки третину обіцяної. Пояснили, що зняли за житло та їжу. Виявилося, що за такою схемою кидають багатьох заробітчан, там велика текучка. Ще одна схема - обіцяють повну зайнятість, і за фактом працюєш три дні на тиждень, так що за місяць виходить менше грошей ", - розповідає франківчанина Олег Луцишин.

Житель Тернополя Іван Вархоляк зазначив, що йому не доплатили 800 злотих (шість тис. грн) за півроку роботи.

"Піднімали на роботу стусанами і били"

"Їм іноді погано платять, вони працюють протягом багатьох годин без додаткової оплати, їх розміщують в умовах, що суперечать відчуттю доброчесності та людської гідності. Вони працюють без договору, без страхування. У них забирають закордонні паспорти і шляхом різних фінансових покарань не доплачують", - повідомив в цьому році Dzienniku Gazecie Prawnej.

На польському телеканалі TVN 24 також показали сюжет про трудовий табір для українців. Жінка розповіла, як на підприємстві з виробництва продуктів у неї відібрали одяг, телефон. А працювати довелося в режимі "нон-стоп". За її словами, жінки на цій роботі виглядали так, як ніби повернулися з війни.

"О четвертій ранку мене розбудив пан ногою в спину зі словами: "Вставай, не прикидайся". Копнув, як тварину, а не людину. А коли почала обурюватися, пару разів ударив по спині. Годували теж як звірів - відкидами", - розповіла вона.

Погрожували вирізати сім'ю за втечу

Цій жінці вдалося втекти від роботодавця, проте пізніше вона зіткнулася з погрозами. Людина, яка знайшла їй місце в Польщі, написав в соцмережі, що виріже сім'ю, якщо та звернеться в поліцію. На момент втечі українки, в таборі працювали близько 50 жінок.

Як повідомляв портал "Знай.ua", в Міністерстві сім'ї, праці і соціальної політики Польщі заявили, що в минулому році до країни переїхало понад мільйон українців.