Нобелівському лауреату по Орханові Памуку 7 червня виповнилося 65 років. З-під його пера вийшло майже два десятка книг, які принесли йому всесвітнє визнання і головну літературну премію.

Нобелівський комітет у своєму рішенні про присудження нагороди вказав: "автору, який в пошуках меланхолійної душі рідного міста знайшов нові символи для зіткнення і переплетіння культур".

Памук народився в Стамбулі і виріс в родині інженера. Батьки хотіли, щоб син пішов по їх стопах і освоїв інженерна справа. Орхан навіть вступив до технічного університету, але кинув навчання через три роки. Він вирішив зайнятися творчістю.

У підсумку він закінчив інститут журналістики Стамбульського університету. У своїх книгах Памук майже завжди описує Стамбул. Головна тема його творчості - протистояння Заходу та Сходу, ісламу та християнства, традицій і сучасності.

Турецький уряд в 2005 році почала судовий процес проти Памука. Причиною цього послужила цитати з його інтерв'ю швейцарському виданню Das Magazin. У ній письменник розповів, що в Туреччині було вбито тридцять тисяч курдів і один мільйон вірмен. Він зазначив, що про ці факти ніхто не говорить, а його ненавидять за те, що піддає все розголосу.

Популярні новини зараз
Платіжки за травень не порадують: постачальник газу підвищив тариф Українців попередили про "важкі" платіжки за світло Комунальники "наплювали" на мораторій: встановили незаконні тарифи та змушували переплачувати Попрощаєтесь зі своїм житлом? Що станеться з ухилянтами у новому законі про мобілізацію
Показати ще

Судовий позов в результаті відкликали, але сам процес викликав широкий резонанс в світі. На захист Памука встали всесвітньо відомі письменники, в тому числі Маркес, Грасс, Еко, Апдайк і Льоса.

Найвідоміші цитати Нобелівського лауреата:

"Я хочу Бога, перед яким мені не треба знімати взуття, не треба вставати на коліна і цілувати комусь руку. Бога, який зрозуміє моє самотність".

"Сніг"

"Емігрують не для того, щоб втекти від домашніх проблем, а для того, щоб дістатися до глибин своєї душі. І одного разу неодмінно повертаються назад, щоб захистити тих, хто не зміг поїхати, бо я не знайшов у собі сміливості, і тих, хто брав участь в скоєному ".

"Сніг"

"Щастя - головна проблема в житті. Хтось щасливий, а хтось не може бути щасливим. Більшість людей, звичайно, перебуває десь посередині".

"Музей невинності"

"Справжня поезія і щастя можуть бути разом дуже недовго. Через якийсь час або щастя робить вірші і поета пересічними, або справжня поезія знищує щастя".

"Сніг"

"З усіма так трапляється: ми думаємо, що мислимо логічно, мріємо про щось тижнями, роками, але раптом бачимо щось - особа, одяг, щасливу ​​людину - і одразу розуміємо, що мрії наші ніколи не здійсняться".

"Мене звуть червоний"

"Окремо, біднякам можливо й співчувають, але, коли бідна ціла нація, весь світ насамперед думає, що ця нація дурна, безголова, лінива, брудна і невміла".

"Сніг"

"Померти - все одно що раптово забратися під ковдру. Немов би мовити: нехай все буде як буде, я хочу піти".

"Інші кольори"

"Іноді мені здається, що причина популярності сигарет не у впливі нікотину, а в тому, що коли куриш, створюється відчуття, що робиш щось вкрай важливе".

"Музей невинності"

"Людина піддається чарам того, кого знає до дрібниць, як пам'ятає сон, що налякав її".

"Біла фортеця"

"Людина повинна любити прожите їм життя, щоб воно й потім, через роки, влаштовувало її; я, наприклад, люблю".

"Біла фортеця"

"Як би ти не любив, особа, яка не бачиш, поступово забувається".

"Мене звуть червоний"

"Ніколи точно невідомо, про що людина думає в той чи інший момент, часом цього не знає і він сам. Я з цим згодна: іноді я говорю щось, причому кажу, подумавши, але, коли вимовляю слова, розумію, що думаю - то зовсім навпаки ".

"Мене звуть червоний"

"Безліч міцних сімей, на яких тримається наше суспільство, створені для забуття божевільної і нещасної любові".

"Музей невинності"

Нагадаємо, раніше портал "Знай.ua" повідомляв, відомому американському музиканту Бобу Ділану не віддадуть винагороду за Нобелівську премію, якщо він не прочитає традиційну лекцію.