Чому, незважаючи на постійне оновлення клітин, наш організм старіє? В яких органах регенерація йде найшвидше і найповільніше, і як можна використовувати дані про клітинний обмін для продовження життя людини?

Про це розповіли провідні вчені.

Ключ до довголіття

"В нашому організмі є клітини, які швидко оновлюються, і є довгоживучі, які не замінюються взагалі. Виходить велике розходження: одні - на все життя, інші - лише на пару днів. Ми досліджуємо причини, що визначають таке розходження", - розповідає професор Гарвардської медичної школи, керівник лабораторій з досліджень в області старіння Вадим Гладишев.

Про отримані результати вчений повідомив на нещодавній міжнародній конференції "Способи досягнення активного довголіття".

Популярні новини зараз
Зайвий раз не помиєшся: з 1 травня піднімають ціни на водопостачання – скільки заплатимо Які електроприлади "тягнуть" найбільше - зараз це дуже важливо знати В Україні пенсії рахуватимуть за однією формулою: у кого виплати будуть більше 10 тисяч Чужі борги можуть стати вашою проблемою: "Нафтогаз" дивує українців "сюрпризами"
Показати ще

Гарвардська команда Гладишева вивчила дані про 20 видыв клітин людини і з'ясувала, активність роботи яких генів відповідає довгому життя клітин всередині організму і яких- меншому терміну.

Це дозволяє побачити, які гени потрібно задіяти, щоб клітини довше жили. Наступний етап - підбір умов, речовин, які змінюють роботу генів в потрібному напрямку. Фактично мова йде про тестування потенційних препаратів, які можуть уповільнити старіння і продовжити життя людини.

Одні на все життя

В інтернеті можна знайти багато текстів, які запевняють, ніби організм повністю оновлюється за 7 - 10 років. Це дурість, попереджає професор Гладишев. Як мінімум тому, що клітини найголовніших наших органів - головного мозку і серця - практично не оновлюються взагалі.

Нейрони (нервові клітини мозку) виникають під час ембріонального розвитку, - пояснює учений. - Після народження і до кінця життя людини нейрони переважно лише вмирають.

На жаль, нові нервові клітини мозку, за останніми науковими даними, з'являються протягом життя в мікроскопічній кількості. Це означає, що їх потрібно берегти.

Шкіра (клітини верхнього шару епідермісу шкіри): 10 - 30 днів

М'язи: 1 - 1,5 місяця - гладкі м'язи, 15 років - скелетні м'язи
Печінка: 320 - 365 днів
Мозок: нервові клітини-нейрони майже не оновлюються
Легкі: 200 днів
Серце: клітини серцевого м'яза міокарда майже не оновлюються
Шлунок (клітини епітелію слизової оболонки): 2 - 9 днів
Нирки: 270 - 300 днів
Яйцеклітини не оновлюються взагалі
Кишечник (клітини епітелію): 2 - 4 дні
Жирові клітини: 7,5 - 8 років
Кістки скелета: майже не оновлюються
Кров: червоні клітини еритроцити - 4 місяці; імунні клітини, моноцити - 2 дні; імунні клітини, еозинофіли - 2 - 5 днів

Способи продовжити життя нейронів мозку

1. Побільше кисню!

Для гарного харчування клітин мозку потрібен повноцінний приплив кисню. Поліпшити його допомагають аеробні фізнагрузки, найбезпечніша з яких при будь-якому стані здоров'я і віку - ходьба швидким кроком: максимально швидко, наскільки це можливо без задишки.



2. Поменше солодкого

Ви, звичайно, пам'ятаєте, що клітинам мозку потрібна глюкоза, але якщо будете часто підгодовувати свої нейрони чистим цукром з цукерок і печива, то почнуться несприятливі процеси, які пошкоджують кровоносні судини в мозку. Набагато корисніше забезпечувати мозок глюкозою, яка утворюється при засвоєнні повільних (складних) вуглеводів: круп з мінімальною обробкою ( "монастирська" вівсянка, темний рис); хліба і макаронів з борошна грубого помелу; овочів. Кондитерські вироби краще замінювати фруктами.


3. недосипам - ні

При дефіциті сну посилюється вироблення речовин, накопичення яких може викликати запалення і надалі загибель нейронів. А під час повноцінного сну, навпаки, найбільш активно йде очищення мозку від нагромадилося сміття. Найцінніша в "очисному" плані - фаза глибокого повільного сну, в ідеалі вона повинна становити не менше 1,5 - 2 годин.


Ще один вид найважливіших і, на жаль, невідновлюваних клітин - кардіоміоцити, або клітини серцевого м'яза (міокарда). Як і нейрони, вони можуть протягом життя поповнюватися по трышки, але кількість знову утворених кардіоміоцитів настільки мала, що говорити всерйоз про оновлення серця не доводиться. І це ще один привід посилено піклуватися про здоров'я свого мотора.

Чому, оновлюючись, ми старіємо?


- Розподіл будь-яких клітин не проходить безслідно - він призводить до накопичення помилок, мутацій, - пояснює генетик Олег Гусєв. - Клітка-батько передає клітці-дитині ДНК з деякими дефектами. Крім генів, в дочірню клітину потрапляє також частина біологічного матеріалу з материнської клітини, наприклад, фрагменти старих білків і інший несприятливий спадок. Так що нові клітини вже трохи "старі", і кожна наступна умовно частково гірша за колишню, особливо в міру збільшення віку людини.

- У нашому організмі є інструменти виправлення пошкоджень, що виникають в ДНК материнських і дочірніх клітин, - додає біолог Вадим Гладишев. - Однак чим старше організм, тим повільніше і гірше працюють механізми лагодження, дефектів накопичується все більше. Процес накопичення таких несприятливих змін - це і є старіння, а його зовнішні прояви - дряблість і хвороби, які розвиваються з віком. Однак біологічно у нас немає перешкод, які не дозволили б втрутитися в конвеєр старіння і загальмувати його - так само, як ми вже навчилися гальмувати і виліковувати багато важкі хвороби.

Щоб серце стало довгожителем

Лікар-кардіолог Ярослав Ашихмин радить:

Контролюйте свій артеріальний тиск (АТ): поза фізичним навантаженням він завжди повинен бути нижчеим 130 (верхній) і 85 (нижній) мм рт. ст. Якщо цифри АТ підскакують вище 140 і 90 мм рт. ст. - терміново записуйтеся на прийом до терапевта або кардіолога.

Позбавляйтеся від зайвої ваги. Для здорового серця нормальним показником індексу маси тіла (ІМТ) вважається цифра до 25. Щоб порахувати ІМТ, зведіть своє зростання (в метрах) в квадрат, потім свою вагу (в кг) розділіть на отримане число.


Киньте палити і не зловживайте алкоголем. При відсутності протипоказань (захворювання травлення, вагітність та ін.) відносно безпечним вважається 1 келих сухого вина в день не частіше 5 разів на тиждень для жінок і до 2 келихів в день не більше 5 раз на тиждень для чоловіків.

Намагайтеся якомога більше рухатися: для здоров'я серця і судин необхідно щотижня не менше 150 хвилин помірних фізнавантажень (по 30 хвилин 5 днів на тиждень) або не менше 75 хвилин високоінтенсивних фізнавантажень (по 15 хвилин в день 5 днів на тиждень).

Як повідомляв портал "Знай.ua", американська група вчених відкрила секрет, як знизити ризик передчасної смерті.