Кілька днів тому відома за позивним "Валькірія" росіянка, яка воювала на боці ЗСУ у зоні проведення АТО, шокувала знайомих і рідних звісткою – вона змушена їхати назад до РФ.

Причина – відсутність довідки про несудимість. Саме цей один папірець став каменем зіткнення на шляху отримання громадянства і як наслідок – розпорядження МЗС.

Юлія Толопа три роки поспіль захищала наші кордони від ворога, служила добровольцем у батальйоні "Айдар" та 58-й бригаді, отримала офіційний статус учасника бойових дій. А ще виховує дворічну донечку – дівчинка також з'явилася на світ в Україні.

Популярні новини зараз
Ви подивитесь на лічильники і не повірите очам: як прибрати кілька кубів до кінця місяця без порушень Друг президента Зеленського Жека Кошовий зізнався, як "виживає" на 2 тисячі баксів у місяць По ваші лічильники скоро прийдуть: що потрібно зробити, якщо незнайомці вже на порозі "Газмережі" просять встигнути до 20 травня: що потрібно зробити всім побутовим споживачам
Показати ще

Коли їй відмовила у громадянстві Міграційна служба (вже втретє, до речі), дівчина зізналася: на батьківщині її розшукує ФСБ. Тому навряд чи документ вдасться отримати. І почала оббивати пороги всіх можливих інстанцій – в тому числі, й Адміністрації Президента. Всі зусилля виявилися марними. Консульство відповіді не давало, доводилося пакувати речі.

"Тепер мене розшукує ФСБ. Це почалося після того, як я приїхала в Україну у 2014 році, щоб захищати її територіальну цілісність і незалежність. Я писала прохання (до президента – ред.), але листи отримує не він, а секретар. Єдиною відповіддю було: "Звертайтеся до Міграційної служби". А Міграційна служба знову посилається на "довідку про несудимість", потім відправляє заяву з усіма документами до АП, а Адміністрація, я на 100% упевнена, знову знайде нестачу якогось документа, і знову передасть це до Міграційної, а вони знову мені дадуть відповідь, і… так по колу", - пояснила вона в коментарі "Громадському".

Юлія припускає: так відбувається тому, що у влади існує певна установка, чи навіть пряма інструкція, щодо таких випадків. Адже російські добровольці на Донбасі – не новина. Приїздять легіонери також із Грузії та Білорусі, і в кожного з них схожа ситуація.

"Мені казали навіть: "Перестань писати ці сльозливі пости про прохання громадянства. Насправді це все робиться дуже просто. Треба лише принести довідку". Але я не можу зі Ставропольського краю так просто отримати її. Російський паспорт згорів ще у 2014-му при виконанні бойового завдання. Це територія РФ, де діють закони РФ. Якщо я перебуваю в розшуку, вони мають право затримати мене", - додала Толопа.

До України "Валькірія" переїхала не випадково – наслухалася казок кремлівських пропагандистів і вирішила будь-що у них не вірити, а побачити все на власні очі. А те, що побачила, змусило залишитися на передовій.

"Уже тут зрозуміла, що все це не так, що люди вийшли боротися за свої права. Їх побили. Наступні вийшли за них. І я залишилася. Потім почалося вторгнення російських військових до Слов’янська, відтак я вирішила піти воювати за Україну….розуміла, що моя країна винна, тож хотіла зробити все, щоб довести, що не всі росіяни такі. Мені було 18…", - згадує доброволець.

Припущення про шпигунство з боку ФСБ з'явилися давно. До матері Юлії приходили з обшуками. "Шиють справу за вербування людей", - так пояснювали знайомі.

"Я не знаю, що зі мною станеться завтра. Але я хочу вчитися, працювати й робити все, що залежить од мене. Хочу вчитися, можливо, військовій справі. Хочу зробити свій вклад у розвиток української армії, допомогти формуванню армії професіоналів і рівному ставленню в Збройних силах до жінок і чоловіків", - підсумувала Толопа.

На жаль, її проблема досі не вирішена. І не тільки "Валькірії", а й сотнями правозахисників та громадських активістів ніяк не вдається зрозуміти, чому єдиний відсутній документ, банальна бюрократична причина, стає на заваді людям, які по праву заслуговують бути українцями. Нехай навіть вони й народили у Росії.

Дивіться: "Валькірія". Історія росіянки, яка воює за Україну

Як повідомляв портал "Знай.ua", про повернення до РФ повідомила росіянка, яка воювала за Україну на Донбасі.