Чиновники Міністерства соціальної політики України готують чергову порцію законодавчих змін до правил призначення субсидій.

Виходячи з озвучених відомством планів, а також з огляду на те, скільки законів потрібно буде переписати для їх реалізації, проект тягне на повноцінну субсидіарну реформу. Про це пише UBR.ua.

Для реалізації такої стратегії одним законопроектом не обійтися, кажуть юристи. Якщо мова зайде про декларування доходів, доведеться міняти Податковий кодекс, якщо про внески в ПФ - закон про єдиний соціальний внесок. Питання ж виплат субсидій регулюється постановами Кабміну. Також потрібно буде вносити певні зміни до законодавства про зайнятість населення.

Приплюсують доходи родичів-субсідіантів



Ключова мета чиновників - зменшити кількість одержувачів субсидій, відкинувши тих з них, хто не зовсім заслужено просить у держави допомоги. Для цього при призначенні пільг чиновники хочуть враховувати абсолютно будь-який дохід домогосподарств з будь-яких джерел. Так, на рішення видавати держдопомогу будуть впливати:

  • Служба в армії - нарахують в дохід сім'ї половину одного прожиткового мінімуму.
  • Якщо в сім'ї є учні в університетах, технікумах, ПТУ, коледжах тощо. - нарахують дохід в один прожитковий мінімум.
  • Окремо до розрахунку додадуть отримання стипендій, допомога при народженні дитини, пенсію, допомогу по інвалідності або безробіття, пр. Матеріальну допомогу від держави.
  • У розрахунок візьмуть навіть заробітки школярів (їм працювати можна з 14 років).


В окремих випадках, один прожитковий мінімум можуть нарахувати сім'ям, які перебувають "в складних життєвих обставинах" (здоров'я, що похитнулося, інвалідність, нездатність самостійно піклуватися про себе і т.д.).


Перевірити доходи не зможуть, але субсидію знімуть



Нова ініціатива не на жарт збентежила не тільки пересічних громадян-одержувачів держдопомоги, але навіть юристів. У них з ходу виник купу цілком логічних запитань.

"Чому саме три прожиткових мінімуми буде нараховано, а не, наприклад, п'ять? Чому внески в ПФУ потрібно оплатити саме за три місяці, яким нормативним актом керуються співробітники відомства? А якщо працюючи за кордоном, людина перебуває на обліку в службі зайнятості, як тоді, не буде ніяких питань? Якщо так, то завтра все встануть на облік і будуть продовжувати працювати за кордоном і отримувати допомогу. Чи не простежується логіка в реченні чиновників", - каже адвокат Дмитро Гутгарц.

Очевидним залишається одне, говорять правозахисники, - робиться все, щоб субсидії зняти максимальній кількості українців.

Що стосується чесного декларування доходів, то тут теж немає ясності. Як перевірити доходи конкретної людини, отримані їм за кордоном? Адже можна задекларувати, скажімо, $ 200, але хто перевірить правдивість суми?

"Стосовно стипендій - це взагалі за межею добра і зла. Стипендія - не заробіток. Це та ж соціальна виплата, яку виділяє бюджет і враховувати її в загальний дохід сім'ї при розрахунку субсидії, щонайменше нелогічно. Стипендія - це скоріше стимул для успішного навчання, ніж дохід", - додав Гутгарц.

Популярні новини зараз
Абоненти збунтувалися проти "Київстар": не хочуть доплачувати за гігабайти, якими не користуються За безкоштовні поїздки в автобусах тепер доведеться платити Погода несе божевільну спеку: прогноз на найближчі дні "Нафтогаз" дав 9 днів: що потрібно зробити навіть якщо газ не споживаєте
Показати ще

Розлучення заради виживання


Якщо раніше чоловік, дружина або інші родичі були зареєстровані і проживали в різних приміщеннях, то кожен з них мав право на отримання житлової субсидії на своє житло з урахуванням власних доходів, що було логічно і справедливо.

Останні зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій (пункти 9, 10) в корені змінили цей принцип, кажуть юристи. Тепер у випадках, коли члени однієї сім'ї проживають в різних приміщеннях, для розрахунку субсидії буде взятий подвійний дохід цієї сім'ї.

"Доходи кожного члена сім'ї враховуватимуться двічі - при розрахунку субсидії в кожному з приміщень. В результаті, певний законодавцем обов'язковий відсоток платежу для таких сімей збільшиться також удвічі. Відповідно розмір субсидії значно зменшиться, а багато сімей взагалі втратять право на субсидію. Фактично, це дискримінаційні умови ", - зауважив адвокат Ігор Байцар.

Правозахисник переконаний, що ініціатива ніяк не сприятиме об'єднанню українських сімей. Навпаки, вона народить лавину розпаду шлюбів.

За словами юристів, досить поширені випадки, коли подружжя зареєстровані в різних приміщеннях, що обумовлено різними поважними обставинами. Наприклад, дружина з дітьми прописані в квартирі своїх батьків, які не дали згоду на реєстрацію в своєму будинку зятя.

"За нинішніх тарифів на житлово-комунальні послуги з перспективами їх неухильного зростання, більшість населення отримує житлові субсидії, які стали важливим елементом виживання. Тому, коли перед українською родиною постане проблема платити вдвічі більший відсоток від своїх доходів або взагалі залишитися без субсидії, у такої сім'ї просто не буде іншого вибору, як розірвати шлюб заради елементарного виживання" , - резюмував Байцар.

Як повідомляв портал "Знай.ua", уряд може скасувати нові правила надання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.

Таку думку висловив віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко, зазначивши при цьому, що нові правила нарахування субсидій торкнуться понад 60% населення. Він заявив, що буде домагатися скасування рішення Кабміну про законодавчі зміни до правил призначення субсидій.