Сьогодні, 20 листопада, у Міністерстві освіти і науки України до першої річниці асоційованого членства України в Європейській організації з ядерних досліджень (ЦЕРН) відкрито виставку "ЦЕРН у зображеннях", яка присвячена, зокрема, роботі Великого адронного коллайдера.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяУ церемонії відкриття виставки взяли участь екс-генеральний директор ЦЕРН (2009-2015), видатний німецький вчений Рольф-Дітер Хойер, старший радник по роботі з асоційованими членами ЦЕРН Кристоф Шафер, міністр освіти і науки України Лілія Гриневич та президент Малої академії наук Станіслав Довгий. Попри те, що угоду про асоційоване членство України в ЦЕРН було підписано ще у 2013 році, а у 2014 році її ратифікувала Верховна Рада, через брак коштів нотифікація угоди відбулася лише 5 жовтня 2016 року.
Лілія Гриневич позитивно відзначила перші результати співпраці України з Європейською організацією з ядерних досліджень. "Дані проекти надають можливість для інноваційного розвитку українських підприємств. Так, два українських підприємства виграли тендери з постачання спеціальних матеріалів для ЦЕРН", - зазначила вона. За її словами, щорічний внесок у розмірі 1 мільйону швейцарських франків окупається за рахунок участі українських підприємств у міжнародних програмах, і відповідні кошти вже закладені до проекту державного бюджету на наступний рік.
Також міністр наголосила, що участь українських науковців та учнів в програмах ЦЕРН, дає змогу розраховувати на розвиток освіти в Україні. "Протягом цього року у ЦЕРН побувало 30 українських вчителів та така ж кількість учнів. Зокрема, в програмах беруть участь представники Малої академії наук", - розповіла міністр, подякувавши Рольфу-Дітеру Хойєру за підтримку України в даному процесі.
У свою чергу, Хойєр відзначив стрімкий прогрес України в співпраці з CERN. "У вас є потенціал, і ми пропонуємо максимально використати його", - наголосив він.
Водночас Президент Малої академії наук Станіслав Довгий, нагадав, що МАН співробітничає з ЦЕРН з 2011 року. "В Україні вже сьомий рік діє інформаційний центр ЦЕРН на базі Малої академії наук. За допомогою семінарів та виставок доступ до інформації про діяльність найбільшої в світі лабораторії 2011 році отримали 200 тисяч українських учнів", - наголосив він. Також за словами Довгого, виставка про діяльність CERN, яку сьогодні відкрито в приміщенні Міносвіти, буде поширена в регіонах, зокрема, у районних та сільських школах на всій території України.
"МАН та Європейський центр ядерних досліджень підписали декларацію про співпрацю, відповідно до якої українські вчителі фізики, математики та інформатики й учні 9-11 класів отримали можливість брати участь у потужній освітній діяльності, національних програмах у галузі фізики високих енергій і фізики елементарних часток. Відтоді проводяться наукові школи для вчителів та учнів. Програма школи передбачає відвідування основних наукових об’єктів ЦЕРН, Великого адронного коллайдера та курс лекцій, який дозволяє сформувати учасникам програми цілісну картину про сучасні наукові погляди на будову речовини та Всесвіту", - розповів Станіслав Довгий.
Варто зазначити, що ім'я Рольфа-Дітера Хойєра, який обіймав цю посаду з 2009 року, асоціюється з важливими досягненнями ЦЕРНу. Саме при ньому Великий адронний коллайдер відновився від аварії 2008 року. Саме тоді був відкритий хіггсовський бозон і виконано багато ключових вимірювань. На даний час він є президентом Німецького фізичного товариства, а також з листопада 2015 року - член Групи наукових консультантів високого рівня (High Level Group of Scientific Advisors - SAM), яка нещодавно була створена Європейською комісією.
Також сьогодні о 14.30 Рольф-Дітер Хойєр проведе відкриту лекцію в КПІ імені І.Сикорського.