Літо - розпал сезону відпусток. Відповідно до закону, українці мають право на щонайменше 24 календарних дні заслуженого відпочинку. Щоправда, за умови безперервної роботи протягом 6 місяців.

Однак, чинне законодавство дозволяє деяким українцям відпочивати більше днів. При чому не лише тим, хто працює у шахтах чи при високих температурах, а й офісним співробітникам, які працюють за комп'ютером.

У Міністерстві соціальної політики розповіли, на які відпустки мають право українці і що може змінитися.

Працюєш за комп'ютером - довше відпочиваєш

Закон гарантує українцям 24 дні відпустки на рік. Це мінімальна відпустка, але крім основної відпустки також передбачена і додаткова. Наприклад, довше можуть відпочивати ті, хто працює за комп'ютерами.

Популярні новини зараз
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Показати ще

"Працівники на будь-яких посадах, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах (зокрема і персональних комп'ютерах) мають право на додаткову відпустку тривалістю 4 календарні дні", - пояснюють чиновники.

Таким чином, більшість офісних працівників можуть замість 24 днів використовувати відпустку тривалістю 28 днів.

Юрист Олександр Плахотник впевнений, що користуються цією можливістю не всі. "Це право працівника, а не зобов'язання роботодавця. Якщо є трудовий договір, якщо на підприємстві працює профспілка, звичайно, вони намагаються максимально використовувати свої права. Але взагалі, на жаль, зі свого особистого досвіду можу стверджувати, що навіть ці 24 дні дають далеко не всі роботодавці, на жаль", - зазначає експерт.

Крім того, законом передбачено два списки "шкідливих" та "особливих" робіт, які передбачають максимальну відпустку тривалістю 35 днів. Наприклад, шахтарі мають право на оплачувану перерву в роботі загальною тривалістю у 35 днів ("шкідливі роботи"). Також довше відпочивають українці, які працюють при високих або низьких температурах, на вулиці тощо. До слова, на щорічну додаткову відпустку також мають право: судді, батьки дітей-інвалідів, ВІЛ-інфіковані, медичні працівники тощо.

Особливі права також є у неповнолітніх (працівники у віці до 18 років). Їм за відпрацьований рік належить 31 календарний день відпустки. В законі передбачені і неоплачувані відпустки. "Працівникові за його бажанням надається в обов'язковому порядку відпустка без збереження заробітної плати. За сімейними обставинами та з інших причин працівникові може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік ", - йдеться у КЗпП.

Відпустку хочуть збільшити

У парламенті вже кілька років перебуває на розгляді нова редакція КЗпП. Документ прийняли у першому читанні, проте досі не можуть винести на наступний етап голосування. Так, якщо Верховна Рада прийме новий закон, то всі українці, а не тільки ті, хто працює за комп'ютерами, зможуть брати 28 днів відпустки на рік.

На відпустку у 2018-му можливі нововведення вже не вплинуть, проте якщо зміни ухвалять, вже у наступному році українці зможуть відпочивати за новими правилами.