У Навчальному центрі Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України, який знаходиться на Харківщині, в складі групи рятувальних робіт вже четвертий рік несе державну службу досить незвичайний співробітник - такса на ім'я Кріс.

Не так давно прес-центр ДСНС України похвалився на своїй сторінці в ФБ незвичайним співробітником. Звичайно, несе службу Кріс не сам, а разом зі своїм господарем - досвідченим кінологом і рятувальником Сергієм Лухіним.

Знай.ua поговорив з Сергієм про те, як це рятувати людей за допомогою собак.
Сергію - 28 років, Крісу - 9,5. На службі вони з 2013 року.

"Я з дитинства завжди мріяв про собаку, але у батьків завжди були причини, щоб її не заводити. Тільки на першому курсі університету я отримав схвалення мами - купити собаку. З умовою, що гроші на покупку знайду сам, і годівлею теж буду займатися. Тому, вибір припав на маленькі породи. На той момент я трохи знав про собак маленьких порід і мені здалося, що такса - оптимальний варіант. Невелика, рухлива, розумна. Пішов в кінологічний клуб, там мені і підібрали цуценя. Кріс народився 29 лютого 2008 року, а в квітні (в свій день народження) я його забрав додому. Назвав на честь малазійського кинджала з хвилястим лезом. З тих пір - ми нерозлучні друзі", - каже Сергій.

- Як Кріс потрапив в рятувальну службу?

Популярні новини зараз
Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Показати ще

- Я хотів не просто мати собаку, а собаку, яка приносила б користь людям.Тому практично через рік я став ходити на дресирувальні майданчики кінологічної групи "Авангард", щоб тренувати Кріса. Спочатку просто вчив його бути слухняним, виконувати команди. Допомагали кінологи-волонтери.Потім пішли далі - стали вчити Кріса чогось більшого. Я пішов в армію, служив у внутрішніх військах кінологом, а коли повернувся - зрозумів, що хочу займатися цим по життю. Вибір був не великий - в армію повертатися мені не дуже хотілося, почав цікавитись про кінологів в міліції, але потім випадково зустрівся з рятувальниками і вони запропонували йти до них. Так я опинився в Навчальному центрі Оперативно-рятувальної служби цивільного ДСНС України. Зараз я начальник відділення пошуково-рятувальних робіт групи рятувальних робіт. Зі мною працюють ще двоє колег - також з собаками. Тільки не з таксами - у нас є лабрадор Кейсі і бельгійська вівчарка малінуа- Гая.

- Що вміє Кріс?

- У разі НП Кріс підготовлений для того, щоб шукати людей під завалами будівель і споруд, також його можна підключати до пошукових робіт в природному середовищі. Багато хто вважає, що собаки витягують людей з-під завалів, але насправді собака не тягне людини - вона тільки позначає її місцезнаходження.

- Перший свій бойовий виїзд пам'ятаєте?

- А як же. Тоді я ще був волонтером. Нас викликали на місце вибуху побутового газу в житловому будинку. Виявилося, що залишилися конструкції дуже не стійкі - людині туди не можна було заходити. Звичайно, було страшнувато - а раптом Кріс загине? Але він рятувальник, як і я, а значить повинен йти. Кріс обстежив всю територію і дав зрозуміти - людей під завалами немає. Уже коли повернулися на базу, я був в напрузі до того моменту, поки всі завали не розчистили і мені не повідомили - людей там дійсно не виявилося. Тільки тоді я видихнув - значить моя собака впоралася із завданням. До цього були сумніви - все-таки перший виїзд, до цього були тільки тренування.

- У собак є відповідна екіпіровка?

- Ні, з екіпіровки в таких умовах у собаки можуть бути тільки бахіли, щоб захистити лапи, все інше по суті може перешкодити роботі собаки і небезпечно з точки зору техніки безпеки. У природному середовищі ми можемо одягати на собаку спеціальну сигнальну шлею, яка дає зрозуміти постраждалим, що їх знайшла не бродяча собака, а службова.

- Рятувальні собаки шукають тільки живих людей?

- Так, вони реагують на запах живої людини. Теоретично, якщо людина загинула недавно, то її собака також може позначити як живу. Мертвих вони не шукають. Взагалі, в Україні одиниці собак, які орієнтовані на мертвих людей - це інший запах і інша методика підготовки. Але в принципі такі собаки є.

- На якій глибині під завалом Кріс відчує людину?

- Взагалі, норматив 2 метри - вглиб завалу, або в висоту. Кріс з нормативом справляється. Але насправді в надзвичайній ситуації на поширення запаху впливає дуже багато чинників - гар, дим, вологість повітря, атмосферний тиск, інші запахи, і т.д.

- Коли Кріс знаходить під завалами потерпілого - як подає сигнал?

- Є найпоширеніший метод - гавкання. Собака, виявивши вихід запаху потерпілого залишається на цьому місці і гавкає. Кріс працює саме так.

Але іноді буває, що у талановитої пошукової собаки проблеми з гавканням, тоді можна застосувати інший спосіб позначення - бренгзель. Бренгзель - це спеціальна, так скажемо, паличка, яка кріпиться до нашийника собаки. У цій ситуації доводиться відступати від міркувань безпеки і пускати собаку в завал в нашийнику. Коли собака знаходить людину, то бере бренгзель в зуби і йде до кінолога. Далі по команді "Веди" підводить безпосередньо до місця знаходження потерпілого.

Пошук людей - це спільна робота собаки і кінолога. Необхідно постійно стежити за роботою собаки, наскільки це можливо, іноді доводиться відправляти собаку додатково обстежити територію.

- Маленький зріст і комплекція Крісу не заважають?

- Навпаки - він пролізе туди, куди не пролізе вівчарка або лабрадор. Хоча на тренуваннях йому буває складно. Наприклад, в нормативі для собак пошуково-рятувальної служби є вправа - проходження пса по горизонтальних сходах. Довжина тіла Кріса - це якраз відстань між сходинками, а довжина лап не дозволяє йому нормально крокувати по сходах, як це роблять великі собаки. Тому, він призвичаївся підскакувати в повітрі, групуватися і розладжуватися лапами на ступені.

- НП з Крісом траплялися?

- Один раз ми обстежили приміщення разом з Крісом - після вибуху. Піднялися на 4 або 5-ий поверх. Це був житловий будинок, від вибуху там вилетіли шибки і балконні загородження. Тобто зсередини було не відразу ясно, що зовні балкон. А тут Кріс взяв і вийшов ... через вікно. У мене навіть серце в п'ятки впало. Я стою і думаю - якщо люди внизу закричать, значить все, він впав. Виявилося, що це було не вікно, а вихід на балкон. Кріс обнюхав там все і зайшов через інший балконний отвір.

- Як навчаєте собаку працювати в екстремальних умовах?

- Для собаки немає різниці в якому напрямку працювати, обмеження в основному лише фізичні. Якщо кінолог може мотивувати собаку на виконання деяких дій - собака буде працювати. Нічого дивного службові собаки не роблять. В силу своїх вроджених здібностей вони працюють рятувальниками - під завалами, в природному середовищі, у воді, шукають наркотики, вибухівку, трупи, можуть вартувати людей і об'єкти.

При роботі з собаками-рятувальниками, потрібно враховувати, що ситуації бувають дуже різні. Ніколи не можна передбачити НП і якою вона буде. Тому на тренуваннях ми максимально ускладнюємо собакам завдання - можемо запалювати вогнища, використовувати димові шашки, підганяємо техніку, щоб працювала і створювала шум - в таких умовах тренуємо. Насправді на місці НП в реальності кожен кінолог зацікавлений, щоб собака спрацювала на результат. Тому на місці НП по максимум намагаються прибрати те, що може перешкодити собаці або відвернути її. Наприклад, на місці події глушиться техніка, виходять люди, коли працює пес.

- Кріс - державний службовець?

- Скоріше, так, держава виділяє гроші на його харчування і утримання. Так що Кріс, напевно, цілком держслужбовець.

- Я чула, що службові собаки після 8 років йдуть на пенсію. Крісу вже більше 9. Не збирається на пенсію ще?

- Насправді є такі норми - терміни служби до 8 років. Але є ряд нюансів. Якщо собака, наприклад, в хорошій фізичній формі - вона може продовжувати службу. Просто її більш жорстко будуть оцінювати, ніж молоду собаку. Ще момент - маленькі породи старіють значно пізніше великих. Так що поки Кріс ще в строю. До того ж - поки замінити його немає ким. Для заміни мені потрібно взяти цуценя і навчити його всьому, а потім вже думати про пенсію для Кріса.

- Який за характером Кріс? Є свої особливості?

- Звичайно. Кожна собака - вона, як людина. Зі своїм характером, звичками, прихильностями. Кріс любить поїсти, але в їжі віддасть перевагу овочам перед м'ясом. Обожнює капусту в будь-якому вигляді. Тато Кріса був кролячею таксою, так що ми жартуємо, що любов до капусти у нього від батька. У вільний від роботи час Кріс любить поспати. Обожнює дітей і грати з м'ячиком. Якщо вони починають грати, то діти втомлюються швидше, ніж Кріс.