Якщо ви не повернули борг банку або не сплатили комуналку, швидше за все, рано чи пізно, з вами зв'яжеться виконавча служба. Після станеться неприємна процедура вилучення майна. Можливо, ви не знали, але в якості боргу забирають все, навіть поношений одяг, каструлі і ганчірки. Вилучений товар оцінюється та реалізовується за допомогою системи СЕТАХ.

Про те, що забирають в українців за борги і за скільки це продають, розібрався OBOZREVATEL.

Квартири за цінами в два рази нижче ринкових

Будь-який українець з боргами може позбутися нерухомості. Суд приймає рішення стягнути борг, видає указ, а виконавча служба арештовує і продає через електронну систему. Наприклад, кілька років тому квартиру в Луцьку продали за комунальний борг у розмірі 50 тис. грн. І це справді рідкісний випадок. А ось за будь-які інші борги, в тому числі і не виплачені кредити, в українців забирають житло регулярно.

"Квартиру продали на аукціоні за $14 тис. На сьогодні ця квартира продається за ціною $34 тис. По суті це прекрасний бізнес, але шкода, що він будується на "зруйнованих гніздах", - описав ситуацію у соцмережі адвокат сім'ї, яка за комунальні борги позбулася житла в Луцьку Олег Огородник.

Популярні новини зараз
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити" Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Показати ще

На аукціоні можна придбати житло в кілька разів дешевше, ніж на ринку. Наприклад, в кінці травня в СЕТАХ пішла з молотка столична однушка на пр. Свободи, 3. Нові власники віддали за квартиру 439,5 тис. грн. За чинним курсом це $528 за квадратний метр. В сусідніх будинках на тому ж проспекті Свободи вартість одного квадрата - $800-900.

Але і це не рекорд. У січні цього року на електронних торгах купили однокімнатну квартиру в Києві за 418,3 тис. грн на вул. Полярна (фактично, стартова ціна не зросла). Один квадрат обійшовся всього в $490. Ринкові ціни в цьому районі - $950. Тобто квартира обійшлася власнику майже в два рази дешевше реальної вартості.

Директор СЕТАХ Вишньов Віктор розповів, що самостійно вони ціни не визначають. Компанія отримує готові документи з оціночною вартістю. Далі проходять торги за допомогою механізму блокчейн. В ідеалі ціна збільшується за рахунок конкуренції. Якщо ж її немає, то ціна залишається стартовою.

"Якщо ціна завищена і на перших торгах його не реалізували, то до других торгів, якщо це рухоме майно, ціну знизять на 25%. На третіх торгах буде вже знижка в 50%. Якщо ж ціна занадто низька, навпаки, буде багато учасників на торгах. Відповідно, в процесі торгів буде велика конкуренція і актив піде за тією ціною, яку визначить ринок. Торги проходять з 9 ранку до 18 вечора. Якщо остання ставка зроблена перед закриттям, торги можуть продовжити на 10 хвилин", - зазначив Вишнів.

Також на торгах українці можуть підібрати собі недороге авто. Наприклад, Daewoo Lanos, 2007 року випуску на сайтах оголошень продається за 92-95 тис. грн, а в РАХУНКАХ – за 40 тис. Автомобіль Nissan Sunny пішов з молотка за 10 тис. грн, а Chery A15 – 29 тис. грн. (при ринковій ціні близько 100 тис.). На електронному майданчику можна знайти товар на будь-який смак і гаманець.

І якщо машина за 10 тис. грн здається занадто дорогою, то тут можна придбати футболки по 50 коп., тапочки по 2,5 грн і кросівки по 5 грн. Серед лотів трапляється і нова техніка – українці замовляють її в інтернеті, наприклад, в США, але не декларують покупки. На кордоні товар вилучають і він потрапляє в СЕТАХ.

Майно не повертається

Виконавча служба зобов'язана повідомити власника арештованого майна щодо оціночної вартості у разі, якщо його не конфіскували. Наприклад, якщо є борг перед банком на 100 тис. грн і фінансова установа виграла суд, виконавча служба може описати все майно – каструлі, телевізор, мікрохвильову піч, футболку і навіть поношене взуття. Все зібране майно виставлять на торги. Якщо виявиться, наприклад, що вдасться виручити 109 тис. грн, то здачу в розмірі 9 тис. грн повернуть власникові реалізованого майна.

"Якщо не згодні з оцінною вартістю, можна йти до суду", - розповідає юрист Олександр Плахотнік.

У той же час Віктор Вишньов пояснює: всі торги проходять в рамках закону і забрати вже продане майно у нового власника практично неможливо.

Нагадаємо, що колектори увірвалися в будинок бабусі і глумилися над її убогістю.

Як повідомляв раніше портал "Знай.ua", колектори перейшли всі межі дозволеного.

Також портал "Знай.uа" повідомляв про те, що депутати вирішили, як будуть стягувати комунальні борги.