В сучасну історію 1 червня 1996-го увійшло як дата, коли Україна остаточно відмовилася від ядерної зброї. Країна, яка володіла третім в світі арсеналом, остаточно отримала статус без'ядерної держави.

Історія та передумови відмови від ядерної зброї

Україна після розпаду СРСР успадкувала третій в світі ядерний арсенал. Більше озброєння було в розпорядженні лише США і Росії. На захисті України стояли 220 одиниць стратегічних носіїв: 176 міжконтинентальних балістичних ракет, 44 важких бомбардувальники, оснащених більш ніж тисячею ядерних крилатих ракет великої дальності, а також 1240 боєголовок.

Після здобуття незалежності на світовій політичній арені виникло питання про те, як вплине на розвиток молодої української держави надпотужний ядерний арсенал. Проти його збереження виступали головні світові гравці - США і Росія. У відповідь на ухвалення без'ядерного статусу україні обіцяли надати належні міжнародні гарантії безпеки. В іншому випадку країні загрожувала повна міжнародна ізоляція.

Популярні новини зараз
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Показати ще

Але міжнародно-політичний тиск не став головним стимулом для прийняття такого важливого для України рішення. Враховувалося також те, що ракети мали дальність ураження понад 10 тисяч кілометрів - вони могли знищувати цілі за межами євразійського континенту і могли загрожувати тільки США, що були одним із головних політичних союзників.

Існувала й інша серйозна проблема - у більшості ракет спливали гарантійні терміни. Якщо українські фахівці-ракетники могли підтримувати в робочому стані носії боєголовок, то ситуація з ядерними зарядами була складнішою. Останні проектувалися, виготовлялися і обслуговувалися підприємствами в Росії, яка й вимагала передати їй весь арсенал. В України на той час не було ні часу, ні ресурсів для організації повноцінного обслуговування і продовження ресурсу зарядів.

Будапештський меморандум і без'ядерний статус

5 грудня 1994 року був підписаний Будапештський меморандум, згідно з яким Україна отримувала міжнародні гарантії незалежності, збереження суверенітету і затверджених державних кордонів. Його гарантами виступили Росія, США, Велика Британія, до яких приєдналися Франція і Китай. Вони зобов'язувалися утримуватися від будь-яких проявів агресії щодо України - в тому числі і від економічного тиску. 2 червня 1996-го країна повністю позбулася ядерного статусу, і почалось вивезення боєголовок.

Все озброєння переправили на територію Росії. У червні 1996 року остання ядерна боєголовка покинула Україну. Натомість Росія передала ядерне паливо для атомних електростанцій, яке повернулося після переробки ракет. Фінальну крапку в без'ядерному статусі України поставили в 2001 році. Тоді на території країни ліквідували останню шахтно-пускову установку міжконтинентальних твердопаливних ракет СС-24.

На сьогоднішній день в Україні знову повернулися до обговорення питання про відновлення ядерного статусу. Особливо гострою проблема стала після початку агресії Росії в 2014 році. Учасники обговорень розійшлися в думках, чи була відмова від ядерної зброї правильним рішенням. Адже воно є важливим стратегічним чинником. Таку роль озброєння могло б зіграти в наші дні для захисту суверенітету, а не "слово" Росії про збереження територіальної цілісності України.