Приїжджаючи працювати в Польщу багато українців навіть не замислюються про те, щоб зробити це легально, не кажучи навіть про виконання основних принципів працевлаштування в Польщі, і про дотримання трудового законодавства країни. Тому не дивно, що зараз спливає дуже багато випадків того, що працюючих нелегально в Польщі просто обманюють. І добре, якщо заплатили хоч половину обіцяного, адже іноді люди просто залишаються в чужій країні без роботи, житла і грошей. Тому ми вважаємо за необхідне написати про те, як захистити свої права в Польщі і не залишитися без зароблених грошей.

Далі в матеріалі читайте головні правила працевлаштування в Польщі і про те, як захистити себе від обману.

Чому українці обирають саме Польщу

Звичайно, на перший погляд відповідь очевидна: безробіття в країні і мінімальні зарплати на тлі європейських країн змушують багатьох людей їхати працювати за кордон. І найчастіше це виявляється саме Польща, адже зараз там вистачає роботи з пристойними зарплатами навіть для нелегалів ну і, безумовно, одним з вирішальних факторів при виборі країни виступає її місце розташування.

Багато агентств, які виступають посередниками, обіцяють українцям золоті гори, житло і прекрасні умови. Але на ділі майже завжди виходить все навпаки. Замість високооплачуваної роботи наші співвітчизники стають звичайними різноробочими, які "пашуть" без вихідних і живуть в жахливих умовах. Звучить страшно, але це правда. Безумовно, є випадки, коли все зовсім не так, але, на жаль, це рідкість.

І, незважаючи на все це, люди все одно ризикують і їдуть на заробітки саме в цю країну нелегально.

Популярні новини зараз
В українців залишилося кілька годин: дзеркальна дата 24.04.2024 допоможе вам виконати бажане, правила Залишать голими та босими: комунальники пообіцяли "не райдужну перспективу" всім боржникам Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто Перерахунок пенсій з 1 травня: чого чекати стареньким
Показати ще

Як захистити свої права в Польщі: топ способів

Важливо розуміти, що все, про що ми скажемо далі буде стосуватися лише тих, хто влаштувався на роботу легально, через агентства -посередники, або хоча б підписав контракт, коли їхав на заробітки до Польщі.

Трудовий контракт в Польщі: види і підводні камені

Багато українців, які працюють в Польщі вважають, що трудовий контракт не є обов'язковим в цій країні, навіть якщо ви легально працюєте, але це не так. Відсутність трудового договору може спричинити дуже неприємні наслідки, як для працівника, так і для роботодавця. Працівник, в такому випадку, не має ніяких гарантій, що йому заплатять за виконану роботу. Варто відзначити, що навіть з його наявністю вас можуть постаратися обдурити з грошима. Подібні випадки вже неодноразово були зафіксовані.

Види трудового контракту Польщі

umowa zlecenia - даний вид трудового контракту є договором в рамках цивільного права і регулюється Цивільним кодексом. Тобто, якщо роз'яснити це простими словами, то права працівника будуть регулюватися лише тим, що прописано в самому контракті, навіть якщо це не сходиться з Трудовим кодексом Польщі. Тому потрібно дуже уважно ознайомитися то всім, що там буде написано. Це допоможе захистити себе в Польщі.

umowa o dzieło - даний вид договору так само регулюється Цивільним кодексом (ст. 627- 647 ЦК). Особи, прийняті на роботу на підставі такого контракту, не мають захисту і права на одержання допомоги, які забезпечує трудовий договір (umowa o pracę). Такий вид контракту не дає права працівникові на премії, пенсійні посібники або пільги від соціального фонду.

umowa o pracę - найкращий контракт для працівника (врегульовано в Трудовому кодексі в розділі 2 починаючи від статті 25 -67). Цей трудовий контракт вигідний для працівника, але не вигідний для роботодавця. Так як на підставі цього трудового контракту роботодавець зобов'язаний зареєструвати працівника в Установі соціального страхування в Польщі (ZUS), де зобов'язаний платити повний страховий пакет, збори в пенсійний фонд і т. Д.

Дивіться все про трудові контракти в Польщі

Важливо! Якщо ви будете підписувати один з перших двох контрактів для роботи в Польщі (umowa o dzieło, або umowa zlecenia), то обов'язково сходіть з ними до юриста. У таких контрактах може бути дуже багато підводних каменів, які людина може не помітити через неідеальне знання мови, або трудового законодавства Польщі.

Це, звичайно все добре, але що робити, якщо ви нічого не підписували, а грошей за роботу в Польщі не заплатили. Виявляється, в цьому випадку все ще можна сподіватися на справедливість, ось тільки домогтися її буде набагато складніше.

Що робити якщо ви працювали в Польщі незаконно і вам не заплатили

Якщо ви працювали в Польщі нелегально і вас просто "кинули" на зарплатню, то ви можете розраховувати на те, що вам все-таки її повернуть. Для цього потрібно звернутися в наступні адміністративні структури:

1.Państwowa Inspekcja Pracy (Державна інспекція праці);

2.Straż Graniczna;

3.Urząd skarbowy.

До речі, потрібно дотримуватися такої ж послідовності, як і в списку вище.

Важливо розуміти, що якщо ви зважилися законним способом отримати зароблені в Польщі гроші, то вам обов'язково потрібно мати хоча б якісь докази. Це можуть бути листи, які вам надсилали на пошту, повідомлення, телефонні дзвінки (якщо ви їх записували). Так само це можуть бути свідки, але потрібно розуміти, що якщо люди все ще працюють, то навряд чи вони будуть скаржитися на свого роботодавця.

Варто зазначити, що нерідко зустрічаються випадки того, що "каламутити воду» буде не сам роботодавець, а саме посередник. Тому в першу чергу про проблеми з зарплатнею потрібно розповісти саме йому.

Що загрожує нелегальному працівникові в Польщі

Якщо ж іноземець зареєстрований на біржі праці і є зараз безробітним офіційно (але десь підробляє), тобто отримує допомогу з безробіття і "чорну зарплату", то йому спочатку загрожує штраф в 500 злотих. Але можливо і більше, адже розмір стягнення залежить від допомоги, яку іноземець отримує на біржі праці.

У разі, якщо ж у вас є дійсна робоча віза, але на руках чомусь не виявилося жодних документів, які підтверджують, що ваше працевлаштування легальне, то можливо вашу візу просто анулюють і заборонять в'їзд до Польщі на пів року мінімум. Іноземець також буде внесено до системи SIS на цей же період. Сам процес анулювання адміністративного діловодства є досить складним і важко доказовим.

Як не дати себе обдурити роботодавцю в Польщі

Якщо ви поїхали працювати в Польщу, то повинні бути впевнені в тому, що ваш роботодавець платить за вас всі обов'язкові податки: страхові і пенсійні витрати. Він має право вимагати рапорт ZUS RMUA. Такий рапорт роботодавець зобов'язаний надати до 28 лютого за рік попередній. З практичної точки зору, краще не піддаватися на розмови, коли роботодавець почне твердити, що має права виставити вам такий рапорт до 28 лютого за рік попередній. Це не до кінця правда, так як іноземний працівник, відповідно до закону, може отримати таку інформацію від роботодавця в будь-який момент. Таку інформацію можна вимагати від роботодавця не частіше, ніж один раз на місяць за попередній місяць.

Якщо ж ви підписали трудовий контракт umowa o pracę, то можете залишатися спокійними. В цьому випадку, навіть якщо щось піде не так, то суд завжди стає на бік працівника.

Дивіться, як не дати себе обманути в Польщі

Які способи боротьби з недобросовісними роботодавцями в Польщі

Вивчивши всі матеріали в інтернеті, можна впевнено сказати, що зараз єдиного ефективного механізму для боротьби з недобросовісними роботодавцями в Польщі просто немає. Пояснюється все досить просто: практично 90% українців працюють там нелегально. Тому при судових розглядах постраждають обидві сторони, багато хто не готовий піти на це, щоб довести свою правоту.

Зараз працюють над базою "чорних роботодавців в Польщі". Такий проект повинен досить сильно спростити пошук роботи в Польщі. Адже люди зможуть прочитати всі відгуки, коментарі з приводу того, чи іншого роботодавця в країні.