Незважаючи на те, що на дворі ще сніг і мінусова температура, календар вже кілька днів як перегорнутий на першому місяці весни. Але, на жаль, крім сонячної погоди весна приносить і авітаміноз. Запаси вітамінів виснажуються, а запастися ними завчасно, ще взимку, неможливо. Необхідна «дозаправка» організму відразу з настанням весни. Вітаміни покращують не тільки загальний фізичний стан, його імунітет, але здатні зміцнити і психіку людини. Тому майже відразу виникає кілька питань: що потрібно приймати, щоб відчувати себе добре? І де знайти потрібні вітаміни?
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяАвітаміноз і як з ним боротися
Гіповітаміз ( наукова назва авітамінозу) - це захворювання, причиною якого є недостача вітамінів в їжі.
Симптоми і ознаки, які зустрічаються при авітамінозі, можуть бути такими:
• Людина стає більш запальною і швидше стомлюється
• Легко впадає в депресію, відчувається нестача енергії
• Шкіра стає більш сухою, втрачає свій тонус
• Шкіра швидше і сильніше дратується і запалюється
• Волосся стає ламке, утворюється лупа, можливе випадання волосся
• Так як імунітет знижений, організм більш схильний до різних простудних і вірусних захворювань.
У сучасному світі не бракує свіжих продуктів, які багаті на вітаміни. Однак авітаміноз так досі і не зник. Тому, щоб побороти цю недугу та зустріти весну здоровим необхідно правильно вибирати вітамінні комплекти і дієти, які підходять під певну людину. Всі ми різні: дорослі і діти, чоловіки і жінки, молоді й літні. Кожному необхідний свій підхід в прийомі вітамінів.
Які ж необхідно приймати вітаміни дорослим чоловікам і жінкам, а також дітям?
Для дорослих чоловіків, щоб вони були сильними і міцними потрібна така дієта, яка багата великою кількістю, перш за все, білків і вітамінів. Таких як В-групи (В2, В6, В12). Все це будує м'язові тканини.
Дівчатам для краси потрібні «вітаміни краси» - А, В, С, Е. Вони покращують волосся, нігті, шкіру, загальмовують процеси старіння.
Вагітні та мами, що годують. У таких жінок виникає нестача заліза, а також кальцію. Звичайне харчування не заповнює їх дефіцит. Тому до основного раціону потрібно додати натуральні продукти харчування, в яких містяться ці хімічні елементи.
Дитина, підліток. Організм росте і йому потрібен матеріал для росту. Тут підійдуть вітаміни А, В, кальцій.
Спортсмени. Для відновлення після серйозних навантажень такі люди не зможуть обійтися без вітамінів В, С, Н.
Старше покоління. Основне для них - це зміцнення кісток. Для підтримки організму потрібно включити такі необхідні вітаміни, як А, В, С, Е, плюс, звичайно ж, кальцій.
Де знайти потрібні вітаміни?
Звичайно ж, найголовнішим джерелом вітамінів в весняний період є овочі і фрукти, а також злаки і деякі інші продукти. Але навіть якщо споживати по кілька кілограм одних тільки плодів, запастися необхідними елементами не вдасться. Тут стануть в нагоді вітамінно-мінеральні комплекси.
Вітаміни та продукти, в яких вони містяться
Підемо за алфавітом і почнемо з вітаміну А. Цього вітаміну в великому достатку ви знайдете у овочах і фруктах жовтого, помаранчевого і зеленого кольорів. Тобто, варто налягати на яблука і груші, моркву і гарбуз. Крім того, його вистачає в достатку в бобових і зелені: горох, цибуля, шпинат, селера. Вітамін А ви ще знайдете в молочних продуктах, рибі і печінці птиці. Завдяки даному вітаміну зміцнюється зір, імунна та ендокринна система.
Група вітамінів В потрібна всім людям незалежно від статі і віку. Найбільше цих вітамінів в м'ясі, рибі, молоці та яйцях. Тим же, хто вважає за краще харчуватися вегетаріанським меню, вітамін В слід шукати в арахісі, бататі, картоплю, житньому хлібі, броколі, бобових, горіхах, гречці і вівсянці. Як бачите, вибрати є з чого.
Вітамін С знижує рівень «поганого холестерину», відновлює нервову систему. Всім відома аскорбінка чудово стимулює роботу імунної системи. Цитрусові, обліпиха, шипшина, петрушка - найкращі постачальники цього вітаміну.
Вітамін D. Найголовнішим його джерелом є сонце. Але ранньою весною його сяйво ще слабке. Тому налягайте на жирні молочні продукти, печінку, яйця і рибу, багату йодом. У цих продуктах харчування є вітамін D. Але і цього буде недостатньо. Для надходження даного вітаміну в організм слід приминати харчові добавки та лікарські препарати, в яких присутня ця речовина.
Роль вітаміну D неоціненна. Він потрібен для підняття імунітету. Вітамін регулює кальцій, не дає рости раковим клітинам, зменшує ризик захворіти недоумством і хворобою Альцгеймера.
Вітамін Е також займається зміцненням імунної системи. А ще він бере участь у відновленні клітин нашого організму. У цьому випадку нам потрібно більше споживати такі олії, як оливкова, кукурудзяна, та олія сої. Вітамін Е можна ще знайти в крупах і бобах.
У весняний період, щоб зміцнити організм потрібно більше їсти овочеві салати зі свіжих продуктів. Наприклад, чудовим вітамінним блюдом буде салат з моркви, редьки, капусти та різної зелені. Додайте в свій раціон супи та каші. Смузі - напій з різних овочів і фруктів, ще один незамінний помічник при авітамінозі.
Що потрібно попити і проколоти?
Прийом полівітамінів буде прекрасним способом для того, щоб компенсувати відсутній запас потрібних елементів в організмі. Недорогі і хороші препарати можна купити в практично будь-який аптеці міста. Там можна знайти комплекси для певних груп (окремо жіночі і чоловічі і ті, які підійдуть маленькій дитині). В основному вони продаються в капсулах або драже. Є й рідкі вітаміни, які можна колоти як у м’язи, так і у вени.
Важливо! Слід не забувати, що даний тип вітамінів самостійно приймати не можна. Перед їх прийомом обов'язково необхідно проконсультуватися з професіоналом, тобто з лікарем. Саме він вирішить як приймати і який із комплексів давати саме вам. Не треба й захоплюватися поїданням вітамінів в таблетках цілими жменями. Останні медичні дослідження показали, що споживання великої кількості вітамінів, так само шкідливо для організму. Причому гіпервітаміноз може бути навіть небезпечніше авітамінозу. Якщо в організмі накопичуються такі вітаміни, як А, D, E, K, то це може серйозно відобразиться на роботі нирок і печінки. Дуже це небезпечно для тих, хто страждає на захворювання ендокринної системи та шлунково-кишкового тракту. Більшість лікарів радить вживати вітаміни протягом не більше, ніж три тижні. Потім обов'язково потрібно зробити перерву (від тижня до десяти днів). В цей час пити якомога більше води. А після цього можна повторити курс прийому вітамінів ще раз.
Боротьба з авітамінозом нескладна: потрібно всього лише переглянути свій раціон харчування. Додати в нього якомога більше фруктів і овочів, комплексні вітамінно-мінеральні добавки. Ось, в принципі, і все. Бути здоровим просто. Але не потрібно забувати або залишати на потім поліпшення всієї імунної системи. Ранньою весною організм найбільш слабкий і схильний до різних хвороб. Бережіть своє здоров'я.