У п'ятницю, 20 липня, православна церква вшановує преподобних Фоми Малеїнського та Акакія. Також відзначається день пам'яті преподобної Євдокії. У народі ж цей день називали Явдоха Сіногнійка.

Преподобні, яких сьогодні вшановує церква, показують, які різні шляхи бувають до Бога.

Фома Малеїнський до прийняття чернецтва був воєначальником, брав участь у багатьох битвах, приносив перемоги своїм співвітчизникам, за що користувався славою і повагою. Але, прагнучи всім серцем до Бога, Фома прийняв чернечий постриг. Згодом Фома отримав благословення на відокремлене пустинницьке життя і пішов на гору Малія (східна частина Афону). Перебуваючи в повній самоті, святий Фома присвятив себе служінню господу, за що отримав від Бога благодать зцілення недуг.

Преподобний Акакiй, про якого розповiдається в Лiствицi, є прикладом терпіння, послуху і нагороди за них.

20 липня також відзначається день пам'яті преподобної Євдокії, княгині Московської. Вона була донькою суздальського князя, згодом стала дружиною московського князя Дмитра Донського.

Євдокія за часів свого правління побудувала кілька храмів, найвідомішим з яких став Вознесенський жіночий монастир. Мало хто знав, що Євдокія дотримувалася строгого посту і носила вериги під князівськими одягом. У княгині було 5 синів, і вони були дуже здивовані, коли їх мати вирішила прийняти чернечий постриг, після чого отримала ім'я Єфросинія.

Відомо, що до цього в народі ходили чутки про те, що княгиня носить стільки одягу і прикраси під ним, щоб сподобатися своїм коханцям. Це дуже обурило її синів. Однак, щоб втихомирити всі ці плітки Євдокія скинула перед ними багатий одяг, і під ними було настільки виснажене постами тіло, що не давало сумніватись у її послуху.

Популярні новини зараз
Хліб, молоко, м'ясо та навіть яйця: в Україну несеться різке подорожчання на важливі продукти Борги анулюють: українцям дали новий шанс у важкі часи Звертайте увагу на серійний номер: які гривневі банкноти можна продати за нечувані суми Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто
Показати ще

У народі ж цей день називали Явдохою Сіногнійкою. Таку назву свято отримало через те, що цього дня часто йшли проливні дощі, і вони дуже перешкоджали заготівлі сіна. Сіно в копицях при великій вологості починало пріти і гнити, а тому, поспішали прибрати його заздалегідь, до настання 20 липня.

У цей період стартували жнива. На Явдоху було прийнято приносити на поле рушник з загорнутим в нього серпом. Цим рушником селяни обв'язували перший сніп, урочисто несли його до церкви, освячували, а потім ставили в кутку хати під іконами.

Після закінчення польових робіт зв'язкою колосків з цього снопа виганяють комах з хати, а на Покрови, 14 жовтня, згодовують сіно домашнім тваринам.

Прийнято було 20 липня після жнив лежачи качатися по всій ниві і говорити: "Ниво ти, ниво, дай мені силу". Потрібно було робити це подалі від очей оточуючих.

Часто 20 липня ворожили. Наприклад, кидали серпи в ниву. Якщо серп в землю застромиться - людині, на яку ворожили, загрожує важка хвороба, а то і смерть.


Народні прикмети на 20 липня

Якщо 20 липня йде дощ - сіно буде зіпсованим

Якщо на Явдоху почнеться дощ, то, за прикметами, він буде йти ще 7 тижнів з різними проміжками часу.

Якщо ж погода тепла і сонячна - худоба хворіти не буде.