Метін Ерен не був задоволений просто викопуванням древніх наконечників стріл, щоб дізнатися про минуле. Він хотів використовувати їх за призначенням.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяАле про стрілянину із зруйнованих знарядь тисячолітньої давності не може бути й мови, тому замість цього археолог лагодить списи і зброї кам'яного віку вручну.
34-річний професор Кентського державного університету спеціалізується на експериментальній археології - відтворенні стародавніх горщиків, ножів і стріл. Відчуваючи репліки способами, якими неможливо випробувати на оригіналі, археологи вивчають, як ці знаряддя використовувалися.
"Те, що ми знаходимо, це просто матеріал", - говорить Брайан Ендрюс, археолог з Університету Роджерса. "Знахідки зброї це круто, але ми не цікавимося речами заради себе. Ми зацікавлені в людській поведінці, яке входило в його створення ".
Експерименти Ерен зосереджуються на розумінні давньої зброї, який розійшовся по всій Америці, ілюструючи, як люди вперше обгрунтували Західну півкулю: шляхом ретельної підготовки, довгострокового планування і вдосконалених технологій.
"Не дивлячись на те, що це кам'яний вік, вони все ще думають дуже сучасним способом", - говорить Ерен.
Уже він відкрив одну давню таємницю. На початку 1900-х років археологи виявили незвичайні форми наконечників стріл в Північній Америці, з борознами, вирізаними з підстави на півдорозі до кінчика голови. Вони вперше з'явилися більше 13 000 років тому і швидко поширилися по всьому континенту, але більше ніде не існували. Дослідники були здивовані тим, чому різці були вирізані, з припущеннями, що йдуть від релігійних ритуалів до простого прикраси.
Ось тут і прийшла експериментальна археологія. Перебуваючи під тиском, при якому стріли будуть тріскатися за допомогою дробарки і комп'ютерних моделей вартістю 30 000 доларів, Ерен виявив, що канавки діють як амортизатор. Це дозволяє розмитому основи наконечника стріли злегка зім'яти і поглинути енергію при ударі стріли, що робить голову менш вірогідною.
Проте, лабораторія Ерен, всього лише рік, виділяється своїм передовим обладнанням і особливим наголосом на археологічні експерименти, говорить Бріггс Б'юкенен, професор Університету Талса.
Раніше портал "Знай.ua" розповів про найцікавіші експерименти Ніколи Тесли