Ядерне паливо з цілої низки причин дешевше інших видів енергоносіїв відомих сьогодні людству. Видобуток урану відбувається за двома основними технологіями:

- пряма видобуток

- підземне вилуження

У першому випадку уран просто видобувають у кар'єрах або шахтах, а в другому в місця виявлення урану закачується розчин сірчаної кислоти. З отриманої суміші після відкачування хімічним шляхом видобувається уран.

Популярні новини зараз
"Київстар" попередив українців про небезпеку: що треба знати Пенсіонерам дадуть знижку на продукти 20%: що потрібно взяти в магазин Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Оля Полякова дізналася, що вагітна після розлучення: як насправді з'явився Буряковський
Показати ще

Однак на цьому процес видобутку урану не припиняється. В природі уран завжди існує як суміш трьох ізотопів з яких на сьогоднішній день цінність представляє U235, чиє вміст в загальній масі рідко перевищує 1%.

Тому, уран вимагає подальшого збагачення. Показник необхідної концентрації коливається від 1,6% для деяких реакторів підводних човнів до 90% для дослідницьких реакторів. Таке збагачення урану проводиться за допомогою центрифуг, в яких уран перетворюється в газ, а потім шляхом багаторазового відсіювання завдяки різниці у вазі ядра отримують необхідну концентрацію U235.

Після цього газ знову перетворюють у порошок, з якого шляхом тривалого випікання і пресування роблять паливні таблетки. Найменше порушення технології може пустити все на смарку. Навіть порошок повинен бути особливою фракції, що б уникнути виникнення пустот і тріщин під час пресування. Отвори та виїмки на таблетках потрібні для компенсації теплового розширення і радіаційних формозмін. У реакторі з часом таблетки пухнуть, вигинаються, змінюють розміри, і якщо нічого не передбачити - можуть зруйнуватися, щоне можна допустити.

Після формування твелів паливо транспортується на АЕС. Транспортування пов'язане з масою заходів. На цьому етапі паливо ще не радіоактивно, але дуже дороге і необережність може спричинити великі фінансові витрати. Після фінального контролю відбувається завантаження в реактор. Тут вже і починається корисна для людини дія урану.

Раніше портал "Знай.ua", розповідав як виглядає скаркофаг ЧАЕС зсередини.