Відомий експерт з ІТ-безпеки Ігор Ашманов розповів, що у сучасному світі ваш улюблений смартфон саме у цей час шпигує за вами.

Про це повідомляють росЗМІ.

Так, він розповів, що у сьогоднішньому світі всі ваші улюблені гаджети шпигують за вами. Більше того він навіть навів приклад того, що найвідоміші програмісти світу ще з малку почали піклуватись про свою кібербезпеку.

- Кажуть, що вся техніка з камерами - ноутбуки, планшети, телефони - стежить за нами, знімає фото та відео, коли їй заманеться. Це правда?

- Так. Не дарма Марк Цукерберг, засновник мережі Фейсбук, технічно дуже просунута людина, заклеює камеру своєму ноутбуці скотчем- і почав робити це ще 7 років тому! Ваш телефон завжди вас "слухає", завжди визначає ваше місце розташування, і постійно дивиться в камеру на вас - навіть коли, здавалося б, не активний. При цьому телефон розуміє, якщо знімок зроблений в кишені, і на екрані темно. Знімки ж з особами, людьми, якимись ситуаціями апарати відправляють на "центральні сервера" - хто вигодонабувачі цієї інформації, можна тільки припускати ... До даних з апаратів з ОС Андроїд мають доступ не тільки виробники телефону, але і АНБ, якій власник ОС зобов'язаний передавати інформацію за законом.

Популярні новини зараз
Заплатите від 17 000 до 51 000 грн: українців попередили про штрафи з 1 квітня Боргів не обібратися, якщо забудете про це: українцям нагадали про важливу процедуру Замість відключення – щоденна пеня: комунальники попередили боржників Нова смертельна хвороба набирає обертів - "корона" допомогла їй обійти імунітет
Показати ще

- Виходить, потрібно вимикати телефон, коли їм не користуєшся?

- Це не допоможе. Треба розуміти, що каналів стеження багато. Треба намагатися не робити нічого компрометуючого. Тому що навіть якщо ви вважаєте, що телефон вимкнений, далеко не факт, що це так. Гарантія відключення - з'їм батареї з апарату. Майже всі сучасні телефони мають незнімну батарею. З виключенням теж не все просто: апарат може проігриватьт вам анімацію виключення і гасити екран - але залишатися активним. Є інший варіант, як ускладнити стеження - купити "бабушкофон" на кшталт Нокії-6610 і не користуватися смартфонами.

- Ви відомий експерт в області цифрової безпеки - покажіть, а який у вас телефон?

- Я не експерт, вибачте. У мене - один з останніх корейських смартфонів. І камер не заклеєна, ось, дивіться. Прослушка і стеження несе безпосередній ризик для людей, які мають справу з якимись таємницями. Це чиновники, представники спецслужб, великі бізнесмени і злочинці. Сервера ж збирають масиви даних, не виділяючи з них конкретно мене як особистість (поки). Швидше за все, виробник телефону і АНБ не стежать за особистими перипетіями моєму житті. У будь-якому випадку я намагаюся не використовувати телефон в специфічних ситуаціях: на переговорах, в сауні, спальні і т.п.

- Тобто боятися, що чиясь дружина дізнається про зраду, бо за чоловіком стежить телефон, не варто?

- Ну, у дружини зазвичай немає доступу до даних, які смартфон відправив у США. Дружині простіше взяти чоловіків смартфон і прочитати, про що і з ким він там переписується. А ось тим спецслужбам, хто збирає дані, шантажувати чоловіка, звичайно, можна. Якщо чоловік того варто (він велике цабе, наприклад).- Кажуть, месенджери (телеграм, Вотсап, Вайбер - ред.) Шифрують інформацію - і на відміну від смс і електронної пошти вони безпечніше. Це так?

- Не впевнений. Цього ніхто не може знати достеменно. Це ж маркетинг. Чи надійна алгоритм шифрування, на чиїх серверах і в якому вигляді зберігається ваше листування? Простий приклад: знаєте, що публічна пошта (наприклад, Гугла) «читає» вміст ваших листів? Вона пропонує вам рекламу того, про що йшла розмова в листах. А Гугл за законом зобов'язаний передавати інформацію розвідці. Аналогічно влаштовані всі комунікаційні сервіси: звичайно, читають не живі люди, а штучний інтелект з лінгвістичним аналізом. А операційна система Windows-10 в початкової постачання має вбудованого клавіатурного шпигуна, який все ваші натискання клавіш відправляє в Майкрософт.

- Багато викладають в соцмережах фото дітей, відзначають своє місцезнаходження - наскільки це безпечно?

- У нашій родині був такий досвід - у дружини викрали сина. Всі, кому не лінь, тоді повідомляли, що він викладав про себе все в соцмережах. І хоча це було не так, а сина вкрали за наводкою, ми до інформації про дітей в цифровому просторі ставимося вкрай нервово, і дочкам подібного не дозволяємо. Якщо в мережі можна подивитися, як виглядають наші діти і де вони бувають - це значить, потім їх можна буде дізнатися на вулиці, в парку, пісочниці.

У соцмережах постійно расшарівать тести: яким ви будете в старості, яка ви собака ... При цьому для отримання результату потрібно надати доступ до даних профілю. Це безпечно?
- Викачати публічний профіль можна і зовнішніми програмами. Небезпека тестів, на мій погляд, в іншому. Це масова дресирування людей, натаскування їх на виконання чогось по команді. Механізм простий: більшості людей не вистачає уваги до себе, а тут з кажуть, що ти талановитий кулінар або схожий на знаменитість. Приємно! Яке ти тварина, ким ти був в минулому житті - мільйон ідіотських результатів, якими все діляться з друзями. Дресирування складається саме в "поділитися". Такий же зміст несуть флешмоби: облий себе водою, або напиши, як тебе згвалтували. Так тренують бездумне масове поведінку, як у лемінгів. Мені кажуть - я роблю: всі побігли, і я побіг. Той, хто збирає масові дані, ставить позначку: ось ці користувачі схильні вестися на масові дії.

Чи можуть за вами стежити через гаджети.

Нагадаємо, раніше портал "Знай.ua" повідомляв, що Apple екстрено зупинила виробництво iPhone.