У киян маячить в перспективі розкішна можливість залишитися взимку без гарячої води, опалення й світла. У місцевої влади це прийнято називати "ризиком техногенної катастрофи", але навіть незважаючи на гучну назву прискорювати процес рішення не дуже поспішають. Суперечка з "Нафтогазом" триває вже декілька тижнів. Кияни використали газу на 2,5 млрд грн, але не заплатили за нього. Столичні чиновники вважають, що борги має оплачувати "Київенерго", а в "Нафтогазі" кажуть: нехай платить КП "Київтеплоенерго". Все прекрасно, але заручниками ситуації стали мільйони городян.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяДавайте розбиратися разом, чому в Києві назріває "техногенна катастрофа" і хто повинен платити.
Що сталося і чому немає гарячої води?
Почалося все з "Київенерго". Місцева влада вирішила, що компанія працює погано і забрала у неї право поставляти жителям столиці гарячу воду і тепло. Рішення ухвалили ще в минулому році, але чекали літа. І ось влітку естафету "Київенерго" взялося приймати створене місцевою владою підприємство "Кіевтеплоенерго".
І все б нічого, якби не борги за газ. Як відомо, єдиний постачальник для населення - "Нафтогаз". Він передає блакитне паливо підприємствам, а ті з його допомогою підігрівають воду і генерують тепло. Українці місяць фактично безкоштовно користуються опаленням і купаються в гарячій воді, а потім повинні оплатити послугу. Але оплачують комуналку не все. Тільки за газ "Київенерго" винен "Нафтогазу" 4,8 млрд грн.
Найцікавіше питання - хто платитиме після того, як у старого постачальника відберуть права. У КМДА вважають, що "Київенерго", навіть коли не займатиметься постачаннями, має право вимагати від киян оплачувати борги, судитися. А ось нове підприємство "Кіевтеплоенерго" фактично почне свою роботу з "нуля". З таким твердженням в "Нафтогазі" не погоджуються. Мовляв, якщо нове підприємство правонаступник старого, то нехай і борги на себе беруть.
Вирішити цю суперечку не можуть вже декілька тижнів. "Київенерго" більше не займається поставками гарячої води і тепла, а нове підприємство просто не може це робити без газу.
Кажуть, що і світло можуть відключити? А він тут до чого?
"Київтеплоенерго" отримало в спадок від "Київенерго" дві теплоелектроцентралі (ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6). Саме там генерується тепло, підігрівається вода. Зрозуміло, без газу вони працювати не можуть. Але справа в тому, що ці ТЕЦ також виробляють електроенергію і постачають її в київські будинки. Частина киян залишиться не тільки без гарячої води і тепла, але і без світла.
А в опалювальний сезон це фактично перетвориться на комунальний апокаліпсис. Відновити систему теплопостачання після цього буде вкрай складно, не кажучи вже про те, що кияни можуть взимку просто замерзнути.
І що тепер робити?
До спільного знаменника підприємствам прийти поки що не вдалося. КМДА просить уряд, аби ті зобов'язали монополіста підключити нове комунальне підприємство до блакитного палива, а вже після вирішувати проблему з боргами. У той же час в "Нафтогазі" кажуть, що пробачити Києву 4,8 млрд грн не можуть.
Відзначимо, що з цих майже 5 млрд грн безпосередньо борги за газ - 2,5 млрд, решту - штрафи і борги держави перед "Київенерго" (тобто гроші на пільговиків і субсідіантов, які приходять з величезною затримкою).
Фактично київська влада намагається натиснути на "Нафтогаз" через Кабінет міністрів, неофіційно в КМДА пояснюють: уряд серед засновників компанії, і там повинні розуміти наслідки - не буде газу, всі місцеві жителі, в тому числі і чиновники, взимку просто замерзнуть. Співрозмовники в "Нафтогазі" також неофіційно відзначають: якщо залишити борг за "Київенерго", велика ймовірність, що гроші просто не повернуть. А пробачити 4,8 млрд грн не можуть. Якщо так станеться, у менеджменту компанії виникнуть серйозні проблеми.
І що, дійсно взимку не буде опалення?
До такої ситуації дійде навряд чи. У будь-який момент в міській адміністрації можуть погодитися на вимоги "Нафтогазу" і взяти на себе відповідальність за декілька років виплатити борги. Більш того, разом із зобов'язанням платити вони отримають і право вимагати. Або ж "Нафтогаз" може погодитися на вимогу місцевої влади і вимагати борги у "старої" компанії. У будь-якій ситуації, або "Київенерго", або новому КП "Кіевтеплоенерго" доведеться активізуватися і зібрати з жителів столиці як мінімум 2,5 млрд грн боргів.
Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, що з наступного опалювального сезону тисячі українців будуть оплачувати комунальні послуги в повному обсязі, залишившись без допомоги у вигляді субсидій. Зокрема, це стосується кожного, хто приховує свої доходи, має тіньову зайнятість, живе у великій квартирі або будинку.