Колишнє містечко енергетиків, що у 12 кілометрах від Чигирина Черкаської області, почали обживати переселенці із зони АТО. Перші сімї приїхали наприкінці минулого року. Людей зацікавила низька ціна на житло, велике водосховище по сусідству і привітне місцеве населення.

Геннадій та Лариса приїхали до Орбіти з Луганська. Спілкуються неохоче. У Луганську залишили квартиру та приватний будинок.

"Взяли тільки автомобіль, та деякі речі, котрі влізли в машину. Про Орбіту дізналися з інтернету. Вирушили сюди, бо квартири дешеві, двокімнатну купили за пару тисяч гривень. Зараз тут і живемо. Може, згодом повернемося у Луганськ, але тільки за умови, що над містом буде прапор України" - каже Лариса.

Подружжя стало на облік у центр зайнятості. Хоча мають по дві вищі освіти, змушені відпрацьовувати прибиральниками, підмітати вулиці.

"У нас є багато родичів у Росії. Але тікати вирішили в Україну, бо вважаємо себе українцями. Поки їхали – зустріли дорогою багато добрих людей – нам і допомагали, і на ніч пускали. Радий, що в українцях ми не помилилися" - каже Геннадій.

Популярні новини зараз
Хліб, молоко, м'ясо та навіть яйця: в Україну несеться різке подорожчання на важливі продукти Такої катастрофи українці не бачили 230 років: що відбувається з народжуваністю на фоні війни "Київстар" попередив українців про небезпеку: що треба знати Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку
Показати ще

Місцеві жителі раді новим мешканцям. Сподіваються, що завдяки новим людям селище оживе, стане повноцінним містом.

"Житло є, тільки треба ремонти поробити, землі багато – можна город чи господарство тримати, ліс поруч, водосховище теж. І головне – у нас не стріляють, тут територія України. Нехай переїздять, ми нікого не образимо" – каже орбітянин Сергій.

"Вода у нас з свердловини. Кілька років тому газ нам провели. Тож не скаржимося. Тим більше, що місця тут удосталь, ми за домом городи собі поробили, кожен господарство тримає. Ліси хороші, за нашим селищем – грибів багато. Та й Кременчуцьке водосховищ поряд – чоловіки на рибалку ходять" – каже жителька Орбіти Ніна Ушакова.

Нині в Чигиринському районі налічується 199 переселенців. На Орбіті зараз живе близько 10 біженців-переселенців з зони АТО.

"Усього 118 сімей. З них 42 дитини та 100 пенсіонерів. 100 сімей уже звернулися за призначенням щомісячної адресної допомоги. Ми знаємо, що у селищі Орбіта є житло, але щоб там жити, потрібно вкласти чималі кошти – відновити тепло- та водопостачання, зробити ремонт у будинках, тощо. Коштів на все це поки немає. Є квартири, котрі стоять порожніми і ще не зруйновані, але заселяти людей за законом туди влада права не має – у таких квартир є власники" - говорить Валентна Паливанова, із Чигиринської райдержадімінстрації.

Селище колись планували будувати в 1972 році як містечко енергетиків, розпочали будівництво атомної електростанції. Звели будинок культури, один з найбільших на всю область універмагів, величезну їдальню. Люди почали потроху заселятися.

"Приїжджали до нас звідусіль. Влада обіцяла роботу тут, житло, перспективи. Запевняли, що незабаром на Орбіті збудують школу, садочок, лікарню. А житло можна було отримати відразу" - розповідає місцевий житель Олександр Романенко.

Після трагедії на Чорнобильській АЕС, роботи припинили, проект законсервували. Люди з Орбіти залишали житло та перебиратися в інші населені пункти в пошуках роботи.

Зараз на Орбіті мешкають трохи більше 100 осіб. Із 180 квартир тут заселено лише 70. Кількох школярів до школи забирає шкільний автобус. Везе до сусіднього села Раців. Там же розташована сільська рада, котрій підпорядковується Орбіта, та ФАП. Двічі на тиждень на Орбіту ходить автобус. Якщо треба терміново дістатися до райцентру – місцеві йдуть до траси та добираються попутним транспортом.