З 1 липня вступає в силу Закон України "Про особливості існування права власності в багатоквартирних будинках". Згідно нього, ЖЕКи ліквідують, а замість них обслуговувати будинки будуть приватні компанії. Ініціатива покликана, щоб знищити монополію житлових контор і дати мешканцям право вибирати, хто обслуговуватиме їхній будинок. Проте, спеціалісти попереджають, що хитрі чиновники вже вигадали спосіб нажитися на реформі, і звести нанівець користь від майбутніх змін.

"Головна проблема ситуації, що може скластися після вступу в дію нового закону, це те, що люди будуть не готові. Тема ліквідації ЖЕКів замовчується, і 1 липня більшість жителів може виявити, що за їхнім будинком більше ніхтоне доглядає. Тоді до них прийдуть якісь люди і запропонують свої послуги. В мене є дані, що це будуть представники приватних фірм, які належать чиновникам з районних адміністрацій і міської адміністрації. Відомо, що вони уже активно готуються і створюють свої фірми, аби замінити існуючі ЖЕКи і збирати із людей гроші за утримання будинків. І вся реформа зведеться до банального перерозподілу грошових потоків"- розповідає експерт з питань місцевого самоврядування Андрій Курілко.

Читайте також: У Раді прибирають неугодних депутатів - Чумак

Також експерти попереджають про ще одну проблему, пов'язану із ліквідацією ЖЕКів. Це відсутність капітальних ремонтів у будинках. До вступу в дію нового закону забезпечувати нормальне функціонування усіх систем і слідкувати за помешканням мали ЖЕКи. Проте, капітальні ремонти у більшості домів не робилися вже давно.

"У нас 85% житлового фонду зношений і потребує капітального ремонту. А це — реконструкція фасадів, ремонт даху, заміна ліфтів, заміна комунікацій — це все масштабні роботи, оплатити які самі мешканці не зможуть. Це сучасні будинки компактні. Там на під'їзд може бути сотня квартир, вони по кілька сотень скинуться і зроблять капітальний ремонт. Парадокс в тому, що таким ремонт не потрібен. Він потрібен тим, хто живе у старих домах, де на під'їзд не більше десятка квартир, і в половині мешкають дуже старі люди, ледь не ровесники самого будинку. Будинки мають віддаватися мешканцям відремонтованими. Держава має взяти на себе відповідальність і прописати, що при відділенні будинку в ОСББ 70% на капітальний ремонт має взяти на себе держава, і 30% - це те, що мають профінансувати самі мешканці. Бо ліфт вони за свої кошти ніколи в житті не поміняють, дах не перекриють і зношені мережі не відремонтують. " - говорить Андрій Курілко.

Популярні новини зараз
Побутовим споживачам пригрозили відключенням електроенергії: хто у "чорному списку" Хліб, молоко, м'ясо та навіть яйця: в Україну несеться різке подорожчання на важливі продукти Такої катастрофи українці не бачили 230 років: що відбувається з народжуваністю на фоні війни Пенсіонерам дадуть знижку на продукти 20%: що потрібно взяти в магазин
Показати ще

Читайте також: Матіос вийшов на слід убивць Грабовського (відео)

Експерт пропонує створювати ОСББ. Але лише після того, як ЖЕК приведе будинок у нормальний стан. На це має піти не менше 4-5 років.

"Проблема в тому, що в умовах складного економічного періоду, робити таку реформу просто не можна. Бо приватні компанії, як тільки прийдуть, заявлять, що існуючий тариф на утримання будинку і прибудинкової території замалий. Підняти вони його не зможуть – бо люди банально перестануть платити. І встановиться те саме коло — люди не платять, бо не мають чим, компанії не обслуговують, бо не мають за що, люди знову не платять, бо не бачать результатів роботи. А за цей час будинок стає все більш запущеним і вимагає усе більших фінансових вкладень" - резюмує Андрій Курілко.