Не секрет, що Україна з огляду на вигідне географічне положення і кризи вже давно стала контрабандними воротами в Європу - повідомленнями про затримання чергової фури з сигаретами, алкоголем або навіть нелегалами і до війни було нікого не здивувати. Нині ж, коли криза ще більше посилився, а на сусідів наклали санкції - країна перетворилася на просто-таки контрабандний рай.

Гроші заробляють на всьому: на продуктах і техніці, на автомобілях, сигаретах, медичних препаратах, зброї і паливі, наркотиках і, звичайно ж - живому товарі. Хтось тягне на собі пару блоків сигарет, хтось вивозить те, на що є попит, вагонами.

"Знай" спробував розібратися, на чому роблять бізнес контрабандисти.

Люди

У червні цього року в Італії за контрабанду мігрантів затримали українців. До складу групи мігрантів входили двоє дітей, шість жінок і вісім чоловіків, які назвалися громадянами Сирії і почали свою подорож в Туреччині. Поліція проводить слідчі дії для того, щоб з'ясувати, до якої організації належали українці, які перевозили мігрантів.

Популярні новини зараз
Реформи і прозорість: експерт розповів, чого вимагають США від України за свою допомогу Пенсіонери отримають підвищену пенсію: які умови Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати Які електроприлади "тягнуть" найбільше - зараз це дуже важливо знати
Показати ще

Читайте також: Захід прогнувся перед Росією, - Ющенко

Україна в лідерах по торгівлі людьми. За даними Міжнародної організації з міграції, з 1991-го по 2015 рік 160 тис. чоловік піддалися експлуатації, примусовій праці, сексу, жебрацтву, а також вилученню внутрішніх органів. А вже кількість мігрантів, які транзитом пройшли через Україну або осіли тут - ніхто навіть не брався порахувати.

Український уряд неодноразово обіцяв провести реформи, щоб виконати свої міжнародні зобов'язання, а саме Протокол ООН про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, але не виконав обіцянку, дану неурядовим організаціям, які виконують основний обсяг роботи в цьому напрямку.

"За останні 4 роки число жертв торгівлі людьми скорочувалася приблизно на половину щорічно. У 2012 році повідомлялося про 232-х жертви, в 2015-му - про 27-ми. Ці дані відрізняються від статистики Міжнародної організації з міграції. За даними організації, в середньому щорічно жертвами трафіку стають близько 1 тис. чоловік. Держдепартамент США і Група експертів Ради Європи проти торгівлі людьми (GRETA) критикували уряд України за недостатні зусилля для вирішення цієї проблеми ", - говорить Тетяна Татуревич, менеджер соціальних програм неурядової організації" Ла Страда-Україна ".

Сигарети

В Україні 5 областей мають кордон з Європейським союзом - Волинська, Львівська, Закарпатська та Чернівецька, в Одеській області кордон з Румунією - проходить по Дунаю. Закарпатська та Львівська області в цьому плані "працюють" більш інтенсивно.

У червні Президент звільнив Олега Гавашу з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Словацькій Республіці. Звільнення - наслідок контрабандного скандалу, в якому опинилися співробітники посольства. На територію Євросоюзу під виглядом дипломатичного вантажу, вони намагалися провести цигарки на суму більше, ніж 600 тис. грн.

"Бізнес цей вигідний. Ось тільки він незаконний. Основна причина його існування і процвітання - колосальна різниця цін. В Україні пачка сигарет коштує 0,5-0,7 дол., В Польщі за контрабандні сигарети дадуть оптом - 1,5 дол., в роздріб пачка вже буде коштувати близько 3 дол. у Німеччині - 5-7 дол., а в Великобританії і всі 10 дол. ЄС оцінює втрати від контрабанди сигарет в 10 млрд. євро на рік. Україна в цьому ланцюжку далеко не останній гравець " , - розповів експерт з питань податкової та митної політики, заступник голови громадської організації "Сила України" Володимир Орлов.

За даними організації, обсяг контрабанди сигарет з України можна оцінити в 1 тис. фур в рік. При цьому генерується величезний обсяг "чорної готівки". Одні тільки контролюючі органи і силовики мають 100 млн. дол. на рік. В цілому ж обсяг цього бізнесу можна оцінити приблизно в 1 млрд. дол.

Ліс

У Словаччині знайшли місце, де зберігається вивезений з України ліс. З України вивезено понад шість тисяч кубів лісу - і це тільки офіційні підрахунки. Губернатор Закарпатської області Геннадій Москаль, просить служби Румунії, Польщі, Словаччини та Угорщини розслідувати факти незаконного продажу в ЄС лісу.

"У нас на митниці стоять вагони з деревиною - незрозуміло звідки вона і для чого. Взагалі, ця ситуація зріла довго, і вийшло так, що Україна стала сировинним придатком в цьому плані для інших країн. Основна продукція в Чехію, Австрію, Угорщину - все йшло з України. І зараз ми маємо ситуацію - на митниці стоять вагони деревини, яка за всіма документами проходить, як деревина для виготовлення палива, брикетів різних. А реально це ділова деревина. Ми взяли документи і спробували з'ясувати - кому йде така гарна деревина з України під виглядом палива. Виявилося, що закордонні фірми-покупці виготовленням брикетів не займаються, зате роблять меблі, всілякі заготовки. Ми просили і Гройсмана, і глав митниць - забрати у нас все це і ретельно перевірити, підключити експертів з торгово-промислової палати, щоб вони подивилися, яка там "паливна деревина". Державне лісове агентство взагалі зайняло свою позицію - вони замість того, щоб розібратися, почали писати на нас в прокуратуру і в СБУ. У підсумку маємо - вивозять ліс, вивозять хороший ліс - за зниженими ставками, як паливну деревину, всі сидять і мовчать", - розповів про схеми ділків Геннадій Москаль.

Наркотики

Україна залишається перевалочним і споживчим пунктом не тільки китайсько-турецького ширвжитку, але ще й героїну, кокаїну, марихуани. Далекобійники наркотрафіку вміло використовують країну не тільки як країну-транзитера, а й поширюють наркотики серед молоді. Кокаїн і героїн з Азії через Україну переправляють на Захід. Винахідливість наркокур'єрів не знає меж. Якщо контрабанда перекрита в одному місці, вона штурмом бере інші місця і все починається спочатку.

У Черкасах і Харкові на вулицях з'явилися оголошення про набір кур'єрів з зарплатою від 8 тис. грн. Все здавалося б нормально, та тільки доставка виявилася не зовсім звичайна. Фірма пропонує до Росії доставляти наркотичну речовину Спайс.

"Берете рюкзак, кладете туди вантаж і йдете по місту. Знаходьте таємне місце, де і залишаєте згорток зі Спайсом, потім відправляєте СМС своєму менеджеру, де ви його поклали. Встановити, яка організація набирає таких кур'єрів в Росію - не вдалося. Зв'язатися з роботодавцем можна тільки по мобільному номеру ", - розповів в інтерв'ю журналістам місцевий житель Олександр Рибалко.

У поліції відкрили кримінальну справу за фактом вербування українських громадян. Проходить розслідування. Після публікації таких кричущих випадків в харківських ЗМІ, радник міністра МВС Антон Геращенко зізнався, що міліція взяла в розробку вербувальщиків кур'єрів. Але журналісти запевняють - українців для таких заробітків вербують вже мінімум, як пів року.

Бензин

У липні цього року Співробітники Служби безпеки України разом з прикордонниками виявили в Міловському районі Луганська обл. два нелегальні нафтопроводи, прокладені контрабандистами через українсько-російський кордон.

"Нафтопровід мав діаметр 100 мм і довжину більше 500 м, пролягав на глибині 1,5 м, знаходився неподалік від непрацюючої нафтобази. Там же був ліквідований ще один нелегальний нафтопровід довжиною в 1,5 км. Загальна вартість демонтованого обладнання становить майже 1,3 млн. грн. Ці нафтопроводи зловмисники не встигли запустити в експлуатацію. Є підозра про причетність до прокладання нафтопроводу місцевого підприємця, який вже був учасником схем контрабанди пального в Україну ", - повідомляє прес-центр СБУ.

Директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн відзначає, що з початку року трейдери скаржаться на контрабанду в південних регіонах країни.

"Нелегальні торговці намагаються ухилитися від податків і акцизу. Торгують прямо в акваторіях, оскільки паливо доставляють на баржах і танкерах з Азії та арабських країн ", - говорить Куюн.

Техніка

За даними Асоціації підприємств інформаційних технологій України, за перше півріччя 2016 року частка "сірого" ринку техніки та електроніки істотно збільшилася.

Читайте також: У США крадії зазіхнули на старого папугу

"90% ігрових приставок PlayStation продається неофіційно. Серед айфонів (iPhonе) виявилося близько 65% контрабандного товару. В сегменті смартфонів кожен четвертий гаджет є контрабандним. На ринку накопичувачів пам'яті "сірі"носії займають 40%, а серед IT-товарів налічується від 15 % до 40% нелегальної продукції ", - зізнався журналістам генеральний директор "Алло" Максим Раскін.

Втім, не тільки з азіатських країн до нас приходить нова техніка - країну заполонила вживана європейська техніка, яка зараз становить пристойну конкуренцію легальному бізнесу.

Прем'єр Володимир Гройсман переконаний, що контрабанду потрібно визнати кримінальним злочином.

"Нещодавно співробітники Департаменту боротьби з митними правопорушеннями на Одеській митниці затримали 9 контейнерів з сигаретами орієнтовною вартістю понад 100 млн. грн. Контрабанду потрібно визнати кримінальним злочином. Я готовий ініціювати відповідні зміни в законодавство, щоб контрабанда стала кримінальним злочином. Бо контрабанда забирає у людей платежі до бюджету, зарплати, пенсії, у військових заробітні плати і все інше ", - сказав Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

"Тіньова економіка - це погано для держави. Але в невеликих масштабах - це механізм виживання населення, а ось у великих - це вже справжня проблема", - каже соціолог Володимир Паніотто.