На просторах інтернету зустрічаються фото моторошних засушених людських голів, розміри яких набагато менші за звичайний череп не те, що дорослого, а навіть дитини. Привертає на себе увагу і той факт, що практично на всіх знімках у них зашиті роти.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяСправжня назва сушених голів – "тсантса", і їх появою людство зобов'язане племені індіанців хіваро з Південної Америки, пише "ЯплакалЪ".
Індіанці хіваро живуть на території Еквадору і Перу. Вони – еталонний приклад племені джунглів: мешкають на берегах Амазонки, полюють за допомогою духових трубок й отруєних стріл, співіснують у повній гармонії з природою. А ще це плем'я донедавна славилося надзвичайною войовничістю. У чоловіка хіваро було вкрай мало шансів померти своєю смертю: 60% гинули в битвах, інші - на полюванні.
Та відомими хіваро зробили не їх бойові звитяги, а саме моторошна традиція створення тсантса. Вони засушували голови своїх переможених ворогів.
Витоки такого звичаю лежать в досить дивних уявленнях хіваро про душу, яку вони називають "арут". Хіваро вірять, що душа здатна літати по своїй волі і змінювати господаря раз в 4-5 років. А якщо вона поводиться як птах, значить, її можна і навіть потрібно зловити. Сушена голова - це і є буквально клітка для душі, яку вдалося спіймати.
Тсантса робили зі щойно вбитого противника. Шкіру голови підрізали й акуратно знімали з черепа, як рукавичку, а кістки і м'ясо в такому випадку залишалися на загиблому. Потім шкіру з волоссям сушили й обробляли спеціальним чином.
Далі голову зменшували за допомогою теплової обробки. Її набивали розпеченим піском і галькою. Попутно це робилося для висушування і знезараження майбутнього амулета. В результаті тсантса виходила розміром з апельсин або тенісний м'яч.
Читайте також: Як виглядали справжні індіанці (фото)
Європейські місіонери безпомилково визначали майстрів тсантса по руках: у тих вони були в потворних опіках від постійної роботи з розпеченими каменями і піском.
До речі, одна з причин такої недбалості з розпеченим матеріалом полягає в тому, що майстер робив сушені голови в напівнепритомному стані. Індіанці хіваро використовували у своїх ритуалах досить потужний психоделік аяухаску, який викликав видіння з фрактальними змієподібними образами. Створення тсантса - не виняток, вони виготовлялися не при ясній свідомості.
Перед тим, як стати повноцінною кліткою для душі, сушена голова піддавалася обряду шнурування: рот і повіки зашивались мотузками, а ніздрі і вуха затикалися пробками. Виходила своєрідна пляшка для магічної сили, яку завжди можна носити з собою.
З приходом європейців виготовлення сушених голів опинилися під забороною.