Напевно, серед вітчизняних "лицарів плаща та кинджала" не знайдеться настільки яскравої і, водночас, неоднозначної та суперечливої особистості, як колишній полковник Головного управління розвідки Петро Недзєльський.

"Старий вовк розвідки", якого звільнили у 2002 році за статтею "службова невідповідність", найближчий соратник майора Мельниченко, герой еротично-розслідувального проекту російських ЗМІ з початком бойових дій повернувся в стрій, щоб у складі ГУР МО боронити Україну від загарбників. Під час нашого спілкування Петро Денисович розповів про обстановку на фронті, поділився секретами вітчизняних політиків та висловив побоювання, що його хочуть вбити.

- Потрібен невеликий екскурс у ваше минуле. Петре Денисовичу, з яких переконань ви стверджуєте, що Тимошенко позбавить вас життя?

- У 1998 році я привіз Німеччини в Генеральну прокуратуру біля двох тисяч документів по шахрайських схемах Юлії Тимошенко і Павла Лазаренка. Серед іншого, я рапортував про те, що під час чергового візиту в Мюнхен, Тимошенко і Лазаренко знімали один номер в готелі "Кемпінськи" на двох. Багатії, обоє сімейні – могли б купити цей готель, але ні. Це ознака корупції, до речі, коли посадовець і бізнесмен залишаються в одному номері ночувати. Мені порадили не звертати на це уваги. Однак, коли Юля стала прем'єром , мене звільнили із займаної посади на підставі звинувачень про збір компромату на Тимошенко, а в залі Печерського суду на закритому засіданні "впаяли" два роки позбавлення волі за розголошення державної таємниці.

- Вважаєте, Тимошенко досі прагне помсти?

- У 1996 році вона причетна до смерті депутата Верховної Ради, підприємця Євгена Щербаня. Він заважав їй розкручувати власний бізнес. Серед документів, привезених мною з Германії, про які я згадував, є записи, де чітко говориться про те, що кілерам за вбивство платили саме з рахунків Тимошенко. У 2004 році, вона проводила таємні переговори з керівництвом ГУР про державний переворот. Мені та колезі, полковнику розвідки Віктор Баладинському вона особисто обіцяла звання Героїв України в обмін на її підтримку. Але наміри Тимошенко зазнали поразки. А ми з Баладинським відкрито розповіли про них громадськості, під час докладного інтерв'ю в прес-центрі УНІАН. Через кілька днів мого колегу вбили. Я вважаю це саме вбивством. Він приїхав на роботу, припаркувався на стоянці й пішов в офіс. Все бачив охоронець. Через півгодини до нього підійшла людина: "У вас в кущах якийсь чоловік лежить. П'яний напевно". Віктор помер на операційному столі, крововилив у внутрішніх органах. Він абсолютно не вживав алкоголю. Якої сили мав бути удар, щоб лопнули судини? Впевнений, вона ще буде зводити рахунки і зі мою.

"Потрібно негайно закрити кордони, ізолювати бойовиків від Росії"

- Ви нещодавно повернулися з фронту, розкажіть реальну ситуацію в зоні АТО.

- Постійне порушення мінських угод. Маю хлопців, гарячі голови, які давно рвуться в наступ, аби в лічені хвилини зупинити цю війну. Але політики обирають інші кроки, щоб обійтися меншими втратами. І правильно роблять, я абсолютно підтримую всі рішення нашого Президента у питаннях щодо АТО. Крім того, варто згадати славетного Бісмарка, який говорив, що договір з Росією не вартий навіть того паперу, на якому він укладений. Потрібно негайно закрити кордони, ізолювати бойовиків від Росії, тобто підтримки. Без зброї, грошей, вони поступово втратять інтерес до війни. Донбас давно окупований набродом, що сформувався в автономну армію, якій начхати на Путіна. Десятки тисяч людей, котрі стріляються між собою та знищують власних ватажків. Це категорія людей, якій подобається воювати. Чому б і ні? Вони заробляють купу грошей від Росії, а в залишених будинках українців можна заволодіти всім, що приглянулося. Путін насправді безсилий, навіть якщо накаже їм відступати.

- Що робить Міністерство оборони для підтримки української армії?

- Відмінно забезпечує військо. Такої підтримки я не бачив навіть за часів радянської армії.

- До мене особисто звертаються військові у пошуках волонтерів, які допомогли б їм придбати тепловізори, наприклад, шоломи… То чим забезпечує солдат міністерство?

- Ох які військові у вас балувані. А знаєте, що тепловізори коштують тисячі доларів? Міноборони не може придбати їх кожному солдату. Тому мусить вибирати пріоритети, купувати найнеобхідніше. Солдат, який каже, що йому бракує тепловізора – зажрався. Одягу, харчів – зараз усього вистачає. Я цю зиму провів як начальник розвідки з солдатами – там все є. А тепловізор – не є штатним озброєнням. Ми не настільки багаті, щоб кожного забезпечувати тепловізорами.

- І не настільки, щоб кожного забезпечувати борнежилетами? Це обов'язок родини і волонтерів?

- Відповідь має давати прокуратура і міністерство.

- Питання не нове, та все ж хотілося б почути вашу думку: хто винуватий у з'яві котлів (Іловайського, Савур-Могили)?

- В управлінні головної розвідки з посади за котли зняли начальника, генерал-лейтенанта Сергія Гмизу. Цей клоун десять років працював у Брюсселі військовим аташе. Займався шоппінгом для генеральських дружин. Потім повернувся в Україну на високу посаду. Його зняли з посади за те, що не зауважив можливість агресії з боку Росії. Коли це розуміли навіть діти. Обов'язковим компонентом воєнної доктрини є визначення вірогідного противника. І завдання політиків визначити, яка країна може мати територіальні, історичні торгівельні претензії до нас. Оцінити наскільки високо стоїть амплітуда несприйняття між державами. Пригадайте, як Жириновський сказав, мовляв, коли його партія прийде до влади, вони переглянуть результати російсько-фінської війни 1939 року. І фіни миттєво посилили оборону кордонів, переглянули свою доктрину та визнали Росію вірогідним агресором. Так і тут. Противником є та держава, чиї політики висловлюють агресивні наміри стосовно тієї чи іншої країни. А "папєрєднікі" заколихували пильність народу, адже Росія – наш брат. Оця Гмизівська неуважність вартувала нам крові. Гелетей, екс-очільник Міноборони, заявляв відкрито, що у відомстві працюють російські розвідники. Чому їх ніхто не посадив? Після розпаду радянського союзу скільки у нас залишилося російських етнічних офіцерів у відсотковому співвідношенні до українців? 75%, а українців всього 25! Росіяни залишилися тут, бо: квартира-машина-дача. Дружина працює, діти влаштовані. "Та, ета Украіна ненадолго". А потім побачили, що Україна стає сильною, не розпадається, стає на ноги. І почали відкрито почали працювати на Росію, бо не сприймали Україну ментально. От вам передумова до того, що ми маємо: бездарне командування.

"Шизофренію Путіна неможливо передбачити"

- Ваш варіант припинення військового конфлікту?

- Вимагати від світової спільноти більш рішучих кроків на нашу підтримку. Підтримати, наприклад, пропозицію щодо введення миротворчих військ ООН. Дати нам, українцям, наступальну зброю. У них новітня зброя, керують якою не шахтарі, а російські офіцери. Зараз бюджет Росії тріщить, у Путіна наднизький рейтинг серед виборців. Що можемо зробити ми? Тримати ситуацію на такому рівні - чекати, коли ворог стомиться. Або вимагати більш радикальних дій які я перерахував вище.

- Наразі Україна чекає на ескалацію конфлікту в зоні АТО. Наскільки реальна загроза?

- Хтось відомий сказав, що усі військові конфлікти починалися абсолютно не прогнозовано, нелогічно і безпідставно. На яких підставах воюємо ми? На суб'єктивній підставі - психічно хворий полковник КДБ Путін. Прогнозувати стан хворої людини складно. У нього параноїдальна шизофренія, яка проявляється в манії переслідування та в манії величі. У випадку, якщо він зупиниться на даному етапі – він помре, як політик. Тому мусить застосовувати щось масштабне. Можливо – активізувати хід війни, та так, що під загрозою опиниться більша територія України.

"На Майдані стріляли снайпери ГРУ ВШ Росії"

- З моменту свого повернення в Україну, народний депутат Надія Савченко говорить про наміри залагодити конфлікт на Донбасі. Це в її можливостях?

- Знову повертаємося до психічного стану людини. Дівчинка пережила колосальний стрес. Довго перебувала в стані фрустрації. Будь-який подразник і вона йде "вразнос": матюки, крики, агресія. Їй треба відпочити, відновити психіку. Адже зовсім недавно вона балансувала між життям і смертю. Людей після такого стану не можна залучати до гіперактивної діяльності. Я вірю, що вона патріот, але рано їй ставити оці надзавдання. Є такий термін, гіперакцентуйовані особи: люди, захоплені роботою, забувають, про сон, їжу та все навколо. Але, завершивши роботу, вони з цього стану виходять, а є люди з ефектом застрягання. Надя застрягла. Помітне психіатричне відхилення. Багато Її заяв йдуть на користь прокремлівської політики. Все тому, що психіка часто не витримує такого навантаження і людина вдається до дурних, не пояснюваних здоровим глуздом вчинків.

- Дехто підозрює в ній кремлівського агента.

- Я не вважаю її прямим агентом Кремля. Але вона знаходиться під впливом певного кола людей, котрі ненав'язливо, професійно нею маніпулюють. Можливо це однопартійці Савченко.

- Наостанок хотілося б почути ваше бачення щодо стрілянини на Майдані. Як розвідник, ви напевно володієте більшою інформацією про події лютого 2013 року, аніж пересічні українці?

- Стріляли і в мітингувальників, і в беркутівців снайпери ГРУ ВШ Росії. Кремль потребував конфлікту в Україні. Спочатку Янукович відмовився від вступу в ЄС за три мільярди доларів хабаря від Путіна. Потім дають команду силою розігнати студентів з Майдану. Зло породило зло – кількість протестувальників збільшилася в тисячі. І Янукович начеб то погодився на перевибори. Такий сценарій в плани Путіна не входив. Він потребував сум'яття, щоб на пост Гаранта поставити в Україні свою людину, анексувати Крим і плавно розпочати взаємовигідний конфлікт в Донбасі.