Команда вчених з Каліфорнійського університету виявила, що посилена активність вегетативної нервової системи під час сну пов'язана з поліпшенням пам'яті. Дослідження опубліковане в журналі PNAS.

Група психологів на чолі з фахівцем з дослідження сну Сарою Медник (Sara Mednick) вивчила, як впливає вегетативна нервова система на консолідацію пам'яті - процес переходу інформації з короткочасної пам'яті в довготривалу. Вчені вибрали саме вегетативну нервову систему, так як її активність під час неспання покращує роботу пам'яті і, на їхню думку, вона ж могла бути пов'язана з процесами, що відбуваються уві сні.

Для перевірки своєї гіпотези, психологи провели в два етапи видозмінений тест віддалених асоціацій (RAT), який призначений для визначення креативного потенціалу людини.

У першій частині дослідження 81 доброволець виконував класичні задачі тесту, представлені трійками слів (наприклад: хвіст, вчений, мішок), до яких потрібно підібрати четверте слово (кіт), яке б підходило до всіх попередніх (кіт в мішку, котячий хвіст, кіт учений ). Крім того, учасники також виконували не пов'язане з тестом завдання на аналогії - відповіді на нього служили відповіддю для наступного тесту віддалених асоціацій, який проводився під час другого етапу роботи. Після виконання завдання 60 учасників відпочивали протягом 90 хвилин, в той час як інші дивилися відео.

Читайте також: Вчені придумали, як стерти неприємні спогади

Пізніше добровольці знову поверталися в лабораторію і виконували завдання вдруге. Частина завдань була абсолютно нова, інша частина була абсолютно такою ж, а решта питань як відповідь на завдання використовували відповідь з попереднього завдання на аналогії.

Група тих що спали і тих що не спали учасників однаково поліпшила свої результати при виконанні повторюваних завдань. Однак тільки ті добровольці, які під час відпочинку увійшли в фазу швидкого сну, краще впоралися з тим типом завдань, які використовували відповідь з попереднього етапу. Що стосується нових питань, то жодна група не виконала їх краще, ніж минулого разу.

Проведені дослідження доводять, що посилена активність вегетативної нервової системи під час сну поліпшує пам'ять.