У Судані французьким археологам вдалося виявити колекцію стародавніх текстів і табличок, написаних на стародавній кушитській мові, яка, як відомо, не завжди піддається розшифровці. Вік загадкової знахідки складає 2700 років. Про це повідомляє Science Alert.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяМісце розкопок знаходиться в місцевості Седейнга, де розташовуються руїни храму, датованого XIV століттям до нашої ери і присвяченого Тиє — дружині єгипетського фараона Аменхотепа III. З VII століття до нашої ери ця ділянка перетворився в "місто мертвих" — некрополь, що складається з 80 пірамід і сотні гробниць.
Древні тексти розташовуються на гробницях, пристелях і стелах і написані на мероїтською мовою, яка використовувалася приблизно з II століття до нашої ери до V століття нашої ери в Нубії і північному Судані.
Носієм цієї зниклої мови був народ стародавнього царства Куша, який був завойований Єгиптом в часи правління фараона Тутмоса I. Мероітський алфавіт був створений за образом давньоєгипетського, однак деякі записи досі переведені не повністю.
Нагадаємо, міжнародна команда дослідників спростувала ідею про те, що найдавнішим писемним вживанням нуля для заповнення розряду (як в числі 101, наприклад) слід вважати рукопис з Бахшалі, давньоіндійський математичний підручник.
Деякі фрагменти, даного письмена, були датовані III століттям, у зв'язку з чим оксфордські вчені, що проводили аналіз, заявили, що ідея нуля сходить до індійської культури. Однак на думку авторів нової роботи, сам текст був написаний значно пізніше — близько X століття нашої ери.
У 1881 році сільський житель відкопав поряд з селищем Бахшали (50 кілометрів від міста Пешавар в сучасному Пакистані) потемнілі березові листи з написами. Ці землі на той час належали Британській Індії, тому знахідка була передана британським властям, а в 1902 році її придбала Бодліанська бібліотека Оксфорда.
70-сторінкову рукопись досить швидко розпізнали, як стародавній підручник з математики. Він написаний на шараді (Śāradā) — письмовій мові, яка зародилася близько VIII століття нашої ери. Текст книги підпорядковується певній логічній послідовності: спочатку викладається правило (сутра), а потім приклади (удахарана), куди входять завдання з рішенням і доказом. Цікаво, що в підручнику використовується нуль, який показаний великою крапкою. Він означає як відсутність значення розряду, так і невідоме (сучасний х).
Як повідомляв портал "Знай.uа", штучний інтелект допоміг вченим з Альбертського університету відкрити таємницю знаменитого манускрипту Войнича. Зокрема, зараз дослідники впевнені в мові документа, і навіть знають, як перевести перше речення.