Біблія Диявола, Кодекс Гигас або Гігантський кодекс - все це назва одного середньовічного тома, написаного на латині. Книга настільки величезна, що підняти її можуть лише кілька людей, а формат сторінок складає 89 х 49 сантиметрів. Без перебільшення, це найвеличезніша книга, написана і видана в середні століття. Вона містить священні біблійні тексти, а так само зображення Диявола на всю сторінку, безліч алхімічних рецептів і ритуали по вигнанню нечистого.

Висота біблії - 90 см, вага - 74 кг, ширина - 49 см, товщина - 22 см. Книга складається з 310 пергаментних аркушів з ослячої шкіри, яких спочатку було 320. Тобто Біблія Диявола містить 620 сторінок, списаних убористим рівним почерком, що нагадує відбитки від верстата. Кожна буква, будь то буква з початку Кодексу або з його кінця, написана практично ідентично.

Для того, щоб створити таку книгу, одній людині треба було б як мінімум двадцять років і це без перерви на сон та їжу. Дослідники не знайшли жодної помилки на сторінках, а склад і вік чорнила з різних частин книги повністю ідентичний.

Популярні новини зараз
З 1 квітня почнете отримувати від 3 520 до 8 тисяч гривень: чиї виплати стали більшими Україна може поринути у темряву: енергетики заговорили про блекаут Погода несе божевільну спеку: прогноз на найближчі дні Готуйте гаманці: українцям за лічені дні підвищать тарифи на комуналку, що подорожчає
Показати ще

Коли пишеш щось на протязі двадцяти років, то так чи інакше перші літери вицвітуть і стануть більш блідими, ніж ті, які будуть в кінці. Тобто Біблія Диявола, схоже, створювалася не так вже й довго. Може її писала не одна людина, а цілий цех ченців бенедіктского ордена? Але, тоді як можна забезпечити повністю однаковий почерк на кожній сторінці цього загадкового артефакту?

Так і з'явилася легенда про те, що книга була завершена за одну ніч однією людиною.

У вузькій келії пахне паленим маслом і виробленою шкірою. Тут панує напівтемрява, розірваний на шматки жовтим світлом свічок. Потоплений за рядами книг і пергаментів, згорблена фігура ченця, одягнена в чорне вбрання, тремтить від непосильного вантажу і сорому. Гріх, який очорнив цю людину залишається для нас таємницею за сімома печатками, але нам відомо, як його брати визначили йому швидку смерть за неймовірні гріхи, вчинені перед богом. І тоді він відповів їм, що якщо вони дадуть йому одну єдину ніч, його руки створять щось, що змусить людей тремтіти при одному згадуванні про це. Щось, що прославить орден бенедиктинців на всі часи, щось, про що не замовкнуть суперечки і чутки навіть після його смерті.

Рівним дрібним почерком монах ретельно переписує рядки зі Старого Завіту. Буква за буквою, ідеально однакові письмена лягають на шорсткий пергамент. Нікому не під силу переписати все знання ордена в один том за одну ніч. Жовте світло тремтить і грає, вихоплюючи з темряви корінці древніх книг, відкидаючи химерні тіні на стіни крихітній келії.

Світанок настає грішникові на п'яти, ніч світлішає, стає хиткою і прозорою. Його братам вдається переписати близько ста рядків за кілька годин, а йому належить зробити неймовірно більше за одну ніч. Рука, так послужливо і пластично працює весь час до цього, починає тремтіти. Секунда, і ми вже за дверима, бачимо її товсті дошки і металеву ручку.

З келії не чутно ні звуку, тільки скрип пера про пергамент і рівне дихання ченця в ній заточеного. Незабаром і вони згасають, а на плечі монастир натискає досвітній тишею. Невже грішник здався, так і не закінчивши свій славний працю? Але немає. Ми чуємо чийсь голос, який обіцяє допомогти. Бог або Диявол? Так чи інакше, один або інший, Кодекс Гигас буде завершено в цю ніч.

Біблія Диявола містить в собі всі тексти Старого Завіту, дві книги Йосипа Флавія, "Етимологію" Ісидора Севільського, але і це ще не все. "Етимологія" в той час була найпоширенішою загальної енциклопедією, де містилися знання про світ в цілому, її доповнюють численні медичні трактати з різних часів, праці Гіппократа і Костянтина Африканського. Слідом за ними на сторінках з'являється Новий Завіт з дуже точними інструкціями до покаяння, виділеними в окрему графу. Величезні, на всю сторінку зображення Диявола і Граду Небесного завершують Новий Завіт. Безліч листів виділені під опис екзорцизму і інших подібних ритуалів.

На останніх сторінках Кодексу Гигас розташувалися "Чеська хроніка" Козьми Празького, і статут ордена бенедиктинців, який був повністю вирваний невідомими людьми.
Ось така концентрована витримка з історії, медицини і взагалі всіх знань того часу.

За часів, коли створювався Кодекс, зображення були не просто картинками, вважалося, що вони несли таємний сенс і були здатні впливати на долі людей. Саме тому величезне зображення Диявола в Кодексі хвилювало уми далекого середньовіччя. Це було не просто сміливо, небезпечно і самовпевнено, це було надміру, за межею людського страху і божевілля.
На стегнах у Сатани пов'язка зі шкіри горностая - символ влади.

Протягом всього існування Кодекс Гигас міняв своїх володарів як рукавички. Говорили, що книга має якусь дивну, лякає і в той же час притягальну силу, чинити опір якій неможливо. Написана в бенедіктійском монастирі, в Подложіце, незабаром вона була продана в цистерціанський монастир в Седлеце. Однак і йому вона не принесла слави, перекочувавши в бенедиктинський монастир Бржевнова, а пізніше - в Брум монастир, де вона зберігалася до кінця 16 століття.

Дуже скоро Кодексом зацікавилися з окультної точки зору. Відомий окультист того часу Христофор Шлихтинг, який щільно вивчав тому в 1590 році. Він належав до якогось містичного колі, який називався "Парацельс". Через десять років Біблія Диявола знову привернула до себе увагу, і це був уже Рудольф II, якого так само цікавила окультна сторона питання. Під час Тридцятилітньої війни його замок був взятий і книга, уникнувши вогню, стала військовим трофеєм шведських військ.

Взагалі, не дивлячись на свій розмір і часту зміну рук, Кодекс Гигас чудово зберігся, переживши кілька воєн і пожеж. На загальний огляд праця потрапила тільки в другій половині 19 століття. Зараз вона знаходиться в Стокгольмі.

Як повідомляв портал "Знай.uа", прийнято вважати, що немає більшого гріха, ніж той, який зробив Юда Іскаріот. Його ім'я - синонім підлості і зради. Наскільки правдива біблійна легенда про зраду Юди? Цей короткометражний фільм розвіє багато казок які розповідають парафіянам сучасні церкви.