Братська могила замість мрії: як НКВС розправився з останніми кобзарями

поділитись
Навіть архіви КДБ і ті мовчали про розстріл – замітати сліди, така була інструкція згори

337 незрячих кобзарів – саме стільки зібрав у грудні 1930 року "З'їзд народних співців Радянської України".

Головна мета звучала дуже традиційно, як для тих часів: "активне залучення народних співців до будівництва соціалізму".

Поїздка повинна була закінчитися у Москві, на станції "Козача Лопань". Але вночі музикантів потайки вивели з вагонів, змусили йти до лісосмуги, де замість вдячної публіки на них чекали…свіжі ями для майбутніх трупів.

Пошикували в одну шеренгу, скоро підійшли й "бійці особливого відділу НКВС" і розстріляли без суду і слідства, і головне – без жодних пояснень, кожного. Тіла засипали вапном (аби собаки не почули запаху покійників), зверху притрусили землею. А музичні інструменти просто спалили поруч.

В радянських газетах про це не було жодної згадки. Навіть архіви КДБ і ті мовчали про розстріл – замітати сліди, така була інструкція згори.

Репресії по відношенню до кобзарів почалися відтоді, коли вони стали невигідні канонам СРСР – більшовики влаштовували на них облави і користуючись фізичними недоліками (всі ж бо були сліпі) стріляли на місці.

Але ця течія була настільки сильною, що так просто позбавитися від "ненависних українських бардів", як їх тоді називали, було неможливо – їх знали та поважали у кожному селі, тому в НКВС змінили тактику, прийнявши низку постанов:

 "Про заборону жебрацтва", "Про обов'язкову реєстрацію музичних інструментів у відділах міліції та НКВС", "Про затвердження репертуару в установах народного комісаріату освіти" і.т.д.

Ці документи були лише прикриттям, масове знищення не припинялося.

До цькування кобзарів підключають і деяких українських письменників. Були на службі пропаганди, як виявилося потім, і деякі письменники. Наприклад, мало хто згадує, але саме Микола Хвильовий закликав покласти край "закобзарюванню України", "вибити закобзарену психіку народу". Його думки майже слово в слово повторив Бажан у поемі "Сліпі", де пісні кобзарів відкрито називаються "проклятими", а самі вони – "смердючими недоносками".

Навіть це не спрацювало – книжки, то ще половина справи, а розвідка вже готувала чергову страшну ідею: зібрати кобзарів та лірників начебто на з'їзд і всіх розстріляти, а їх кобзи та ліри знищити, що і зробили у 1927 році.  

З того часу легенди про кобзарів не зникали, адже це була ціла епоха: не тільки в музиці, а й в українській культурі. Епоха, яку так цинічно винищили за вказівками від кількох впливових на той час людей.

Дивіться: вимушені мігранти, або як знищували кобзарів

Як повідомляв портал "Знай.ua", розcекречено таємні документи про Голодомор на Кубані 30-х років.

Автор матеріалу: 
Марина Лонская
Теги: 
Кобзарі, НКВС, знищення
Вибір редакції, Столиця
17.07.2018
У Наполеона було близько 120 двууголок, хоча справжніми експерти вважають всього 19, в тому числі і продану в Ліоні
0
0
22:35 17.07.2018
Сліди наркотичних речовин виявлено на древньому посуді скіфів
0
0
16:36 17.07.2018
На полях Великобританії проступили сліди древніх цивілізацій
0
0
15:13 17.07.2018
В цей день народився Микола Миклухо-Маклай — відомий мандрівник українського походження з козацького роду Миклух
0
0
10:25 17.07.2018