"Фосфорна щелепа" або, якщо бути точним - фосфорний некроз щелепи, моторошна хвороба XIX століття. На щастя, цього захворювання зараз не зустрінеш. Аось у XIX столітті це було професійне захворювання співробітників сірникових фабрик, оскільки ці люди працювали з білим фосфором, токсичною аллотропною модифікацією цієї простої речовини.

У 1830 році сірники з білим фосфором придумав француз Шарль Соріано, а в 1836 році удосконалив угорець Янош Іріні, зробивши їх більш безпечними. Уже в 1855 році швед Йохан Лундстрем придумав "шведські" сірники з червоним фосфором, але аж до 1910-х років сірники з білим фосфором користувалися популярністю і в першу чергу - у виробників, оскільки вони були дешевше, а робочі сірникових фабрик отримували замість зарплати некроз щелепи.

Технологія виробництва сірників була така: брався шматок дерева і поринав у білий фосфор. Незважаючи на те, що сірники з білого фосфору горіли довше, занурення їх в чани загрожувало вдиханням божевільного рівня токсичних парів. Спершу, робочі, які займалися цим, починали страждати від хронічного зубного болю, а потім це призводило до того, що щелепа покривалася численними абсцесами.

Робочі вдихали фосфор, їли, схилившись над фосфорною масою, наспіх мили руки, а при зубному болю натирали ясна все тим же фосфорним сірником. З наривів сочився гній, випадали зуби, поступово оголювалися кістки щелепи, починався некроз. Через кілька років пацієнт помирав, а якщо все ж виліковувався, до кінця днів на ньому залишалася печатка каліцтва.

Популярні новини зараз
Такої катастрофи українці не бачили 230 років: що відбувається з народжуваністю на фоні війни Реформи і прозорість: експерт розповів, чого вимагають США від України за свою допомогу Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто
Показати ще

При цьому найчастіше страждали жінки і дівчатка-підлітки: саме вони складали більшість робочих європейських сірникових фабрик, і після такого захворювання, звичайно, шансів на заміжжя практично не залишалося.

2 липня 1888 року після звільнення однієї з працівниць Лондонській сірникової фабрики почався страйк робітниць, що супроводжувалася демонстрацією. Ця подія увійшла в світову історію і культуру настільки, що в 1960-х роках був навіть поставлений мюзикл "Дівчата-Сірничниці" (The Matchgirls) по слідах тих подій.

Цікаво, що звільнення було викликано відмовою співробітниці написати спростування до статті відомої журналістки, борця за права жінок Анні Безант. Стаття була присвячена жахливим умовам праці і фосфорній щелепі зокрема.

Шум піднявся знатний, і адміністрації фабрики в результаті довелося-таки піти на поступки, співробітницям навіть виділили спеціальні чисті кімнати для прийому їжі - адже саме пряме попадання білого фосфору в рот під час їжі і призводило до некрозу щелепи. А Анні Безант продовжила боротьбу проти сірників з білим фосфором. І, в результаті, в 1901 році фабрика, яка виробляє білофосфорні сірники була закрита, в 1908 році Палата громад Великобританії прийняла акт, який забороняє використання білого фосфору в сірниках після 31 грудня 1910 року.

Нагадаємо, найстрашніша техногенна катастрофа за всю історію існування людства сталася в Індії. Сорок дві тонни метилізоцианату, що опинилися в атмосфері, за кілька діб забрали життя понад 15 тис. осіб.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 100 років тому, 11 березня 1918 року, в США був зафіксований один з перших офіційно підтверджених випадків захворювання на так званий іспанський грип. За три роки пандемія охопила весь світ і забрала від 40 до 100 млн життів, ставши самої смертоносною епідемією в історії людства.

Також "Знай.uа" писав, що робили в Середньовіччі з душевнохворими.