Міжнародна команда дослідників спростувала ідею про те, що найбільш раннім письмовим вживанням нуля для заповнення розряду (як в числі 101, наприклад) слід вважати рукопис з Бахшалі, древньоіндійський математичний підручник.

Стаття вийшла в журналі History of Science in South Asia.

Деякі фрагменти, даного письмена, були датовані III століттям, в зв'язку з чим Оксфордські вчені, що проводили аналіз, заявили, що ідея нуля сходить до індійської культури. Однак на думку авторів нової роботи, сам текст був написаний набагато пізніше - близько X століття нашої ери.

У 1881 році сільський житель відкопав поруч із селищем Бахшалі (50 кілометрів від міста Пешавар в сучасному Пакистані) потемнілі березові листи з написами. Ці землі в той час належали Британській Індії, тому знахідка була передана британській владі, а в 1902 році її придбала Бодліанська бібліотека Оксфорда.

Популярні новини зараз
Громадський транспорт подорожчає для всіх, окрім пенсіонерів: скільки доведеться платити з 1 травня Хліб, молоко, м'ясо та навіть яйця: в Україну несеться різке подорожчання на важливі продукти Борги анулюють: українцям дали новий шанс у важкі часи Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає
Показати ще

У 70-сторінковій рукописі досить швидко розпізнали древній підручник з математики. Він написаний на шаради (Śāradā) - писемній мові, який зародився близько VIII століття нашої ери. Текст книги підпорядковується певній логічній послідовності: спочатку викладається правило (сутра), а потім приклади (удахарана), куди входять завдання з рішенням і доказом. Цікаво, що в підручнику використовується нуль, який показаний великою точкою. Він позначає як відсутність значення розряду, так і невідоме (сучасний х).

Довгий час рукопис з Бахшалі вважався одним з претендентів на роль "зберігача" найдавнішого записаного нуля з відомих. У вересні цього року вчені з оксфордської лабораторії, як вважалося, закрили це питання.

Так, дослідники провели радіовуглецевий аналіз трьох сторінок - 16, 17 і 33 - який дав несподівані результати. Один фрагмент був датований 224-383 роками нашої ери, другий - 680-779 роками (що збігалося з загальноприйнятим датуванням), а третій - 885-993 роками. На думку британських дослідників, оригінальний текст був створений між III і IV століттям, після чого його кілька разів переписували.

Виходячи з цього, історики заявили, що рукопис з Бахшалі містить найдавніший написаний нуль, причому вони особливо відзначили, що нуль не можна вважати справжнім, так як він повноцінно не використовується в математичних операціях. Стаття була опублікована на сайті бібліотеки і набула розголосу в ЗМІ, але рецензування в наукових журналах не проходила.

Автори нової статті оскаржують висновки оксфордських вчених. Вони вказують на велику кількість невідповідностей в остаточному датуванні тексту, а також в поясненні розбіжності у віці фрагментів рукопису. Зокрема, міжнародна команда дослідників стверджує, що датою створення документа слід вважати саму верхню межу - тобто IX-X століття. На це вказує не лише мову рукописи, а й відсутність помітної різниці в почерках на сторінках 16 і 17. Крім того, викликає питання, чому підручник листувався стільки століть поспіль і не зазнав ніяких змін. Більш того, з точки зору мови, зауважують дослідники, текст також зберіг цілісність.

На думку дослідників, розкид в датах міг дати спеціальну обробку листів - подібна розбіжність спостерігалося у випадку з тибетським манускриптом. Крім того, автор підручника міг використовувати старий берест (тим більше, що для аналізу вчені взяли фрагменти без чорнила).

Крім того, автори виявили помилки в інтерпретації нуля в рукописі. Вони вважають, що він використовується в підручнику як самостійне число. У своїх висновках історики виходять з того, що в рукописі описуються складні математичні операції, наприклад, множення дробу 108625/65600 на 59425/49200 з результатом 6455040625/3227520000. На думку вчених, стародавні індійці повинні були мати уявлення про нулі, щоб вирішувати такі завдання. Крім того, в тексті згадується операція складання з нулем ( "перебував до нуля одиницю"), що, як кажуть вчені, спростовує заяву авторів з Оксфорда.

Дослідники завершують свою статтю зверненням до Бодліанской бібліотеці. Вони говорять про важливість публікації через рецензуються журнали, в яких експерти можуть оцінити матеріал і вказати на неточності в роботі. Історики не ставлять остаточну крапку в питанні віку тексту, проте говорять про необхідність більш детального вивчення рукопису з Бахшалі експертами і датування фрагмента з чорнилом.

Першим правила арифметичних операцій з нулем встановив Брахмагупта - індійський математик і астроном, який жив приблизно з 598 по 670 рік нашої ери. Він створив відомі кожному правила арифметичних операцій з нулем: 1 + 0 = 1, 1-0 = 1, 1 × 0 = 0. Однак символ "сунья" ( "порожнеча") використовувався в індійських текстах і раніше.

Як повідомляв портал "Знай.uа", під Іркутськом вчені під час експедиції виявили останки людини, що жила в цих місцях близько 50 тис років тому. Фахівці припускають, що знайшли залишки найдавнішого виду Homo sapiens в Євразії.