Етруски, стародавні мешканці Центральної Італії, яка колись так і називалася – Етрурія (сучасна Тоскана), – один з найбільш загадкових народів, який тільки знала історія.

У них була писемність, але сучасні вчені зуміли розшифрувати лише малу частину із тих записів, які до нас дійшли. Багата література етрусків втрачена, не рахуючи окремих уривків, а все, що ми знаємо про їхню історію, дійшло до нас через невтішні коментарі грецьких і римських авторів.

Древні етруски

Етрурія, область, яка приблизно співпадає з територією сучасної італійської провінції Тоскана, була багата залізними та мідними рудами.

Її узбережжя буяло природними гаванями. Так що етруски були добрими мореплавцями і чудово володіли мистецтвом обробки металу.

Популярні новини зараз
Реформи і прозорість: експерт розповів, чого вимагають США від України за свою допомогу Пенсіонерам дадуть знижку на продукти 20%: що потрібно взяти в магазин Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку
Показати ще

Химера з Ареццо. Бронзова статуя V ст. до н. е.

Основою багатства цього народу служила морська торгівля злитками заліза, бронзою та іншими товарами по всьому побережжю Італії та Південної Франції.

Близько 800 р. до н. е., коли Рим ще представляв собою скупчення жалюгідних хатин, що приліпилися на вершині пагорба, вони вже жили в містах.

Але етруські торговці зіткнулися з запеклою конкуренцією з боку греків і фінікійців.

Приблизно в 600 р. до н.е. греки заснували торгову колонію Массилія (суч. Марсель) на півдні Франції. Завдяки цьому опорному пункту, вони змогли взяти під контроль важливий торговий шлях, який вів по річці Рона в Центральну Європу.

Джерелом багатства етрусків була розробка мінеральних запасів; зокрема, вони володіли найбільшими у всьому Середземномор'ї родовищами міді і заліза. Етруські ремісники виготовляли з металу чудові твори мистецтва, наприклад бронзову статую Химери — чудовисько з головою лева і змією замість хвоста.

Для захисту своїх інтересів етруски уклали союз з Карфагеном. Етруски володіли усіма передовими технологіями свого часу; вони будували дороги, мости і канали.

У греків вони запозичили алфавіт, розписну кераміку та храмову архітектуру.

У VI ст. до н. е. володіння етрусків розширилися на північ і південь від їхньої споконвічної області Етрурії. За свідченнями римських авторів, у той час 12 великих етруських міст утворили політичний союз – Этруську лігу.

Основа Римської республіки

Деякий час етруські царі правили в Римі. Останнього царя було повалено групою римських аристократів у 510 р. до н. е. – ця дата вважається моментом виникнення Римської республіки (саме місто Рим було засноване у 753 році до н. е..).

З цього часу римляни почали поступово відбирати у етрусків владу. На початку III ст. до н.е. етруски зникли з історичної сцени; їх поглинула політичний вплив Риму.

Римляни запозичили в етрусків безліч ідей в області культури і мистецтва, будівництва, обробки металів і військової справи.

Етрурію прославили майстерні художники і ремісники, тим більше що у військовому відношенні етруски не могли змагатися з римлянами.

Основні дати

Етруски, як одна з найбільш високорозвинених цивілізацій давнини, відіграє важливу роль в історії. Нижче наведені основні дати етруської цивілізації.

Нагадаємо, що ми писали про великі міста, які поглинула морська безодня.

Раніше портал "Знай.uа" писав неймовірні факти про першу людську цивілізацію.

Також портал "Знай.uа" повідомляв про те, як з'явилася перша цивілізація на планеті.