21 червня весь світ відзначає Міжнародний день йоги. Ні для кого не секрет, що сьогодні вчення йоги набирає популярність на Заході. Можна з упевненістю сказати, що цим стародавнім знанням охоплена вся планета - всюди з'являються нові школи йоги, ашрами, спрямовані не тільки на роботу з тілом, а й спеціалізовані медитативні центри.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Історія зародження йоги
Першу згадку про йогу виявили при проведенні розкопок давньоіндійських міст Харраппа, Даро і Мохенджо, коли була знайдена печатка Пашупати із зображенням рогатого Божества, прототипом Шиви, якій сидів в одній з йогічних поз. Виходячи з цих фактів, слід вважати, що така техніка виходила з більш давніх часів, приблизно 3 століття до н.е. подібні пози зустрічаються і при розкопці цивілізацій Латинської Америки.
Легенда про виникнення йоги
Шрі Матсіендра був рибалкою, і одного разу його проковтнула величезна риба, сховавшись на дні океану, біля того місця, де Великий Бог Шива мав намір розкривав потаємні таємні Навчання йоги своїй дружині Парваті. Під час передачі особливих настанов Парваті заснула, і коли Шива запитав, чи отримала вона передачу Навчання, Матсіендра з черева риби проспівав: "Ом". Вийшло, що він був висвячений раніше самої дружини Бога Шиви!
Матсіендра був зачарований вченням йоги. Провівши 12 років в риб'ячому череві і вивчаючи весь цей час духовні практики йоги, він звільнився (досяг просвітління). Будучи вже просвітленим Майстром, Матсіендра передавав це вчення (Дхарму) багатьом живим істотам ще протягом п'ятисот років, після чого повністю розчинив елементи свого матеріального тіла в Ясному Світі і зник.
Так чи інакше, але в одному з найважливіших трактатів "Хатха Йога прадіпіка" в лінії передачі знання першим після Шиви названий Матсіендра. Йому присвячена одна з найпопулярніших асан хатха-йоги - матсіендрасана.
Історичні факти і археологічні свідчення
Йога як система виникла в Індії ще в глибоку давнину. Доказом цього являються найдавніші писемні пам'ятки індійської культури, що дійшли до нас, а саме Веди - збірник найдавніших писань на санскриті. Веди складаються з чотирьох частин:
- Рігведа (Веда гімнів);
- Самаведа (Веда піснеспівів);
- Яджурведа (Веда жертовних формул);
- Атхарваваеда (Веда заклинань).
У Рігведі, створення якої вчені датують двома з половиною тисячами років до нашої ери, згадується про йогу як про певний звід законів, що стосуються соціальних, моральних і екологічних сторін життя суспільства.
Ряд вчених зводять походження йоги до III-II тисячоліть до нашої ери, на підставі того, що під час розкопок міст Мохенджо-Даро і Хараппи в долині річки Інд було знайдено печатку із зображенням людей, які перебували в різних позах йоги.
Перші писемні пам'ятки - Веди - з'явилися, як прийнято вважати, після вторгнення в Індостан арійських племен. Якщо корінна культура була знищена саме ними, то за десять століть, що минули від цієї події до виникнення Вед, йога, як її елемент, була асимільована завойовниками. Однак існує й альтернативна точка зору, згідно з якою Йога була принесена в Індію аріями.
Першим і найбільш шанованим донині систематизованим посібником з класичної йоги, що дійшли до нас, є Йога-сутри, їх авторство приписують мудрецю Патанджалі, який був не тільки відомим теоретиком і практиком йоги, а й аюрведичним лікарем.
Філософські принципи йоги і її світогляд докладно описані в древньому трактаті "Бхагавад-Гіта" (точного датування немає, імовірно III-I тисячоліття до н.е.). Текст Гіти - це розмова між богом Крішною і воїном Арджуной перед битвою на Курукшетре, де Крішна навчає Арджуну науці життя.
Згідно з Бхагавад-гітою "йога - це рівновага". Ідеалом Гіти є не аскет з печери, занурений в глибоку медитацію, а звичайна людина. Йогин не повинен залишати світ, навпаки, він повинен залишатися в ньому, не ухиляючись від природних умов життя і побуту. Легко бути просвітленим, захистивши себе від впливу зовнішнього світу, а ось зберігати гармонію, не піддаючись зовнішнім спокусам - набагато складніше. Головні умови: систематичність практика і неприхильність до матеріального. Саме така інтерпретація зробила йогу надзвичайно популярною в індійському суспільстві, а уявлення про те, що тільки безкорислива діяльність веде до звільнення, збереглося до наших днів.
Існують і інші йогічі тексти, найбільш відомі з яких популярні середньовічні тантричні тексти щодо Хатха-йоги, написані простою мовою, зрозумілою для мас. Це "Шива-самхита" і "Гхеранда-самхита", а також "Хатха-йога прадіпіка".
До появи згаданих текстів (в XII ст.) Відома йога, приписувана нікому Горакх-Натхо, згідно з легендою, який склав "Горакша-шатаку", тезовий виклад щодо Хатха-йоги.
Напрямки йоги
Карма йога практикується на великих поняттях добра і зла. Вона закликає до зречення від результатів своєї діяльності, прихильності до будь-яких цінностей, а також на вироблення готовності надати допомогу, щедрість і праці не для себе, а для людей. Розвиток таких здібностей в майбутньому допоможе людині вберегтися від негативних оболонок (лінь, егоїзм, жадібність). Даний напрямок навчання часто набуває несподівані, часом екстремальні методи. Наприклад, в XX столітті індійський святий Шрі Бабаджі змушував своїх учнів, що мають гординю, жадібність і пиху, носити для побудови храму величезні валуни. Але саме таких чином досягався результат духовного очищення особистості і порятунок від усіх негативних факторів.
Кундаліні йога заснована на пробудженні енергії кундаліні, яка спочатку присутня в кожній людині.
Крійя йога. Проведення спеціальних йогівських чисток фізичної оболонки людини за допомогою медитацій та звільнення від негативної енергії розуму.
Бхакті йога заснована на обожненні Гуру. Тільки при випробуванні емоційної вершини блаженства людина здатна воєдино злитися з Божеством. Бхакта повинен щиро віддавати свій емоційний стан духовній сфері. Часом це стан організму можна досягти тільки за допомогою танців, певних ритуалів, пісень і мантри.
Джняна йога. У цьому вченні усвідомлення наздібностей свого організму приходить при вивченні текстів духовних священних навчань - Упанішад, Вед, - самого Гуру. Джняна йога заснована на медитації при читанні текстів, де враховується тільки суть розповіді, таким чином, відбувається перехід думок в сторону інтуїтивного осяяння.
Раджа йога. У вченні виключно робиться акцент на роботу зі своєю енергією. За допомогою досягнення стану так званого "стану Раджа Йоги" людина відкриває свої енергетичні чакри і канали. За допомогою спеціальних вправ під керівництвом самого Майстра енергія сили і здібностей керувати своєю енергії передається від самого вчителя учневі. Майстром вважається людина, яка сама успішно вивчив духовну систему Сходу. Тільки таким чином на вербальному і невербальному рівні можлива пряма передача знань і сили навчається.
На сьогоднішній день досить велике поширення отримала методика Хатха йога. Тут велике значення має безпосередньо робота над своїм тілом. Хатха здатна вилікувати тіло, налагодити зіпсувала енергію тіла, сприяє досягненню поставленої мети. Досягнення кінцевих результатів можливо тільки при взаємодії з зовнішньою оболонкою. Люди, давно займаються йогою саме цього напрямку, мають відмінні фізичними можливостями, бадьорістю духу і адекватністю у всій відносинах. Завдяки правильній практиці людина набуває здатності контролювати не тільки своє тіло, але й свідомість. Саме вміння працювати над собою допомагає досягти того самого блаженственного стану "вершини раджа йоги".
Така йога відрізняється від звичайних гімнастичних вправ орієнтуванням безпосередньо на свідомість, ніж на саме тіло. Проводиться своєрідна внутрішня робота над собою. Хатха йога сприяє підтримці в тонусі всіх зв'язок і груп м'язів організму.
Ті хто займаються йогою мають відмінне здоров'я протягом всього свого життя, в той час як в спорті, люди обмежують свої можливості вже через кілька років.
Як повідомляв портал "Знай.uа", італійські археологи розповіли про знайдений недавно сенсаційний артефакт, який майже не має аналогів у світі. Можливо, це лише друге в історії археологічне підтвердження того, що в давнину існувала страта через розп'яття.